Bakanlığın resmi internet sitesinde de yer verilen açıklamaya göre; “Eşi Vefat Etmiş Kadınlara Yönelik Konut Destek Programı” kapsamında, 2 bin 23 konut temini ve hane başına 300 bin TL destek sağlanacak. Program çerçevesinde, belediyeler ve illerdeki hayırseverlerle işbirliği içerisinde olacaklarını belirten Bakan Yanık, detayları şu şekilde paylaştı:

“Desteğimizi, konut yapımı veya satın alma şeklinde iki farklı yöntemle gerçekleştireceğiz. Konutlar 80 metrekare olacak şekilde inşa edilecek. Konutların satın alınması durumunda ise bu özelliğe yakın olanlar tercih edilecek. Bakanlık olarak konut başına 300 bin TL destek verirken, ihtiyaç duyulan kaynak belediyeler ve hayırseverler tarafından karşılanacak. Konutların mülkiyeti Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları’nın (SYDV) olacak. Hak sahiplerine bedelsiz kullanım hakkı vereceğiz.”

Söz konusu destekten yararlanma şartları ise şu şekilde sıralanıyor:

T.C. vatandaşı olmak, 3294 sayılı Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışmayı Teşvik Kanunu kapsamında faydalanıcısı olmak, eşi vefat etmiş ve 18 yaş altında en az üç çocuklu hane özelliğine haiz olmak kaydı ile diğer eşi vefat etmiş çok çocuklu aile özelliğine sahip olmak, konutların yapıldığı ilde ikamet etmek,
Bakanlığın Sosyal Konut Projesi de dahil barınma yardımı programı kapsamında yürütülen ev yapım yardımı kapsamında destek almamış olmak.