Konya Süper grupta geçtiğimiz yıl temsilcimiz Akşehirspor ile şampiyonluk yarışında bulunan Fuzul Ömeranlıspor, 15 Ekim 2023 Pazar günü saat 14:00’de Nasreddin Hoca Stadyumunda Bölgesel Amatör Ligin ilk karşılaşmasına çıkacaklar.

BÖLGESEL AMATÖR LİG STATÜSÜ AÇIKLANDI

Sezon sonu Liderler direk 3.lige çıkacaklar ve son ikide yer alanlar direk alt lige düşecekler.

A-) BAL KONTENJANI 3 (ÜÇ) TAKIM OLUP 4 (DÖRT) TAKIMLA TEMSİL EDİLEN İLLER: (ADANA VE MERSİN)

BAL kontenjanı 3 takım olup, 4 takımla temsil edilen illerin, 2024-2025 sezonunda 3 takımla temsil edileceği dikkate alınan statüsü;

4 takımdan biri TFF 3.Lig’e yükselir, diğer üç takım küme düşmezse, yerel lig birincisi takım BAL’a yükselir. Diğer 3 takımdan sezon sonu puan tablosunda en üstte olan takım BAL’da kalır.

İkinci sırada olan takım yerel lig ikincisi takım ile baraj müsabakası oynar. En alt sırada yer alan takım yerel lige düşer.

4 takımdan biri TFF 3.Lig’e yükselir, bir takım küme düşerse, yerel lig birincisi takım BAL’a çıkar.

Diğer iki takımdan sezon sonu puan tablosunda üstte olan takım BAL’da kalır, diğer takım yerel lig ikincisi takım ile baraj müsabakası oynar.

4 takımdan biri TFF 3.Lig’e yükselir, iki takım küme düşerse, ligde kalan takım BAL’ da oynamaya devam eder. Yerel lig birincisi ve ikincisi BAL’a yükselir.

4 takımdan hiçbiri TFF 3.Lig’e yükselmez ve küme düşmezse, dört takım arasında sezon sonu puan tablosunda en üst sırada olan takım BAL’ da kalır, ikinci olan takım yerel lig ikincisi ile baraj  müsabakası oynar. En alt sırada olan iki takım yerel lige düşer. Yerel lig birincisi takım BAL’a yükselir.

4 Takımdan hiçbiri TFF 3.Lig’e yükselemez, bir takım küme düşerse, kalan üç takımdan sezon sonu puan tablosunda en alt sırada olan takım yerel lige düşer. En üstte olan takım BAL’da kalır. İkinci sırada olan takım yerel ikincisi ile baraj müsabakası oynar. Yerel lig birincisi takım doğrudan BAL’a yükselir.

4 takımdan hiçbiri TFF 3.Lig’e yükselemez, iki takım küme düşerse, yerel lig birincisi BAL’a yükselir. Diğer iki takımdan sezon sonu puan tablosunda üstte olan takım BAL’da kalır. Diğer takım yerel lig ikincisi ile baraj müsabakası oynar.

B-) BAL KONTENJANI 3 (ÜÇ) TAKIM OLUP 3 (ÜÇ) TAKIMLA TEMSİL EDİLEN İLLER: (ANTALYA, AYDIN, DENİZLİ, KONYA)

3 takımdan biri TFF 3. Lig’e yükselir, bir takım küme düşerse, yerel ligde birinci ve ikinci olan takımlar BAL’a yükselir. Küme düşmeyen takım BAL’da kalır.

3 takımdan biri TFF 3.Lig’e yükselir, diğer iki takım da küme düşerse, yerel ligde birinci, ikinci ve üçüncü olan takımlar BAL’a yükselir.

3 takımdan biri TFF 3.Lig’e yükselir, 2 takım da küme düşmezse, yerel lig birincisi olan takım BAL’a yükselir. Küme düşmeyen 2 takımdan sezon sonu puan tablosunda alt sırada olan takım yerel lig ikincisi ile baraj müsabakası oynar. Üst sırada olan takım BAL’da kalır.

3 takımdan hiçbiri TFF 3. Lig’e yükselemez ve küme düşmezlerse, sezon sonu puan tablosunda üst sırada olan takım BAL’da kalır. En alt sırada yer alan takım yerel lige düşer. Yerel ligde birinci olan takım BAL’a yükselir. 3 takım arasında ikinci olan BAL takımı yerel lig ikincisi ile baraj müsabakası oynar.

3 takımdan hiçbiri TFF 3.Lig’e yükselmez, biri küme düşerse, yerel ligde birinci olan takım BAL’a yükselir. Diğer 2 takım arasında sezon sonu puan tablosunda üst sırada yer alan takım BAL’da kalır, alt sırada olan takım ise yerel ligde ikinci olan takımla baraj müsabakası oynar.

3 takımdan hiçbiri TFF 3.Lig’e yükselmez, iki takım küme düşerse, yerel ligde birinci ve ikinci, olan takımlar BAL’a yükselir. TFF 3.Lig’e yükselmeyen ve küme düşmeyen üçüncü takım BAL’da kalır.

C-) BAL KONTENJANI 2 (İKİ) TAKIM OLUP, 2 (İKİ) TAKIMLA TEMSİL EDİLEN İL: (MUĞLA)

2 takımdan biri TFF 3.Lig’e yükselir biri de küme düşerse, ilin yerel liginde birinci ve ikinci olan takımlar direkt BAL’a yükselir.

2 takımdan biri TFF 3.Lig’e yükselir biri de küme düşmezse, ilin yerel liginde birinci olan takım BAL’a yükselir. Küme düşmeyen takım BAL’da kalır.

2 takım da TFF 3.Lig’e yükselmez ve küme düşmezse sezon sonu puan tablosunda üst sırada yer alan takım BAL’da kalır, alt sırada yer alan takım küme düşer, yerel ligin birincisi BAL’a yükselir.

2 takımdan biri küme düşer, diğer takım TFF 3.Lig’e yükselmez ve küme düşmezse, ilin yerel liginde birinci olan takım BAL’a yükselir. Diğer takım BAL’da kalır.

2 takımda küme düşerse, ilin yerel liginde birinci ve ikinci olan takımlar direkt BAL’a yükselir.

D-) BAL KONTENJANI 1 (BİR) TAKIM OLUP, 1 (BİR) TAKIMLA TEMSİL EDİLEN İLLER: (BURDUR, ISPARTA, NİĞDE, KARAMAN VE UŞAK)

BAL’da bir takımla temsil edilen illerde, bu takım TFF 3.Lig’e yükselirse veya küme düşerse o ilin 2023-2024 sezonu en üst yerel liginde birinci olan takım 2024-2025 sezonunda BAL’a katılma hakkı kazanır.

Takım TFF 3.Lig’e yükselmezse veya küme düşmezse ligdeki sıralaması ne olursa olsun o ilin en üst yerel liginde birinci olan takım ile müsabakaların sona ermesinden sonra kendi ilinde baraj müsabakası oynar. Müsabakada galip gelen takım bir sonraki sezon BAL’da oynamaya hak kazanır.