İlçe başkanı Fatih Köle; Nasreddin Hoca Huzurevi sakinlerinin Konya’da bulunan iki kuruma yerleştirilmelerine de değindiği açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“Bu toprakların evladı olan eğitimci şair kardeşimin sözleri hem Türkiye gündemine hem de Akşehir gündemine cuk diye oturuyor. Diyor ki şairimiz: “Haksızlıklara susmayı imanın şartı zanneden onursuz Müslümanlardan ve yapılanları görmezden gelen milliyetçilerden olmadım, hiçbir zaman da olmayacağım. Sizin yaptığınız hataların, işlediğiniz günahların benzerini yeni iktidar yaparsa bundan kat be kat daha sert ve net bir duruş sergilemez, kendi hakikatlerimi ifade etmezsem bana da yazıklar olsun.” Ben de bu görüşe aynen katılıyor ve altına imzamı atıyorum.

Her seferinde artık Akşehir Belediyesi’ne bir şey yazmayacağım derken gün geçmiyor ki bir saçmalık olmasın. Bir taşınmaz kira şartnamesi elime geçti. Şimdiden söyleyeyim, geçmiş tarihli bir şartname. Bugüne kadar yandaş kayırmacılığının bu kadar aleni yapıldığı bir peşkeş görmedim. 2 Mart 2023 Perşembe günü saat 14:40’ta bir ihale yapılıyor, kiraya verilen mülk bir butik otel. Buraya kadar her şey normal gözükse de çok ilginç şartlar var bu şartnamede. Buna göre;

1) Şartnamedeki kira başlangıç tarihi 01.01.2019 olarak yazılmış yani kira, ihale yapılmadan yaklaşık olarak 4 yıl önce başlıyor. Yani ihaleye katılanlar, 4 yıl öncesinden kiracı olmuş olacak. Şimdi bu kişi veya kurum, oturmadığı 4 yılın parasını mı ödeyecek? Hadi diyelim ki yazım hatası olabilir, cevap bekliyorum.

2) Bu butik otelin ihalesine girecek olan firmanın, son 3 yıl içerisinde ayda en az 150 sigortalı işçi çalıştırması gerekiyor. Şu an Akşehir’in en fazla işçi çalıştıran firmalarına bakıyorum; 150 kişilik bir işçi ekibi bile yok. Anlaşıldığı üzere Akşehir’den hiç kimse bu ihaleye giremiyor.

3) Akşehir’den kimsenin giremediği ihaleyi alan kişi veya kurum 3. şahıslara kiraya verebiliyor. Bir nevi hülle.

4) Ve ihale yapılıyor, bir firma yıllık 20.000 TL yani aylık 1.666 TL bedelle kiralıyor.

Pek Sayın Başkan ve Meclis Üyeleri; şimdi size soruyorum: Akşehir’de daire kiraları aylık 6.000 TL’ye kadar çıkmışken koskoca bir binayı 1.666 TL’ye kiraya vermeye utanmadınız mı? Kimin malını kime peşkeş çekiyorsunuz? Kiraya tutan kişi için birileri sizi aradı da ondan mı yaptınız? Akşehir’den kimse giremesin diye mi 150 kişilik sigortalı şartını koydunuz?

Size söyleyeceğim tek şey yazıklar olsun. Seçimlere çok az bir zaman kaldı, zannetmeyin ki yaptığınız yanınıza kar kalacak. Andım olsun ki bunun hesabının hukuk önünde sizden sorulması için ilk şikayet dilekçesini veren kişi ben olacağım. Eğer bunu yapmazsam ve bu hesabın sorulmasının önünü açmazsam, yüce Rabbim de benden hesabını sorsun.

Bu ve buna benzer yerleri birilerine peşkeş çekeceğinize, deprem riski nedeniyle gözleri yaşlı huzur evi sakinlerini Konya’ya göndermek yerine bu otelde, Akşehir Mutfağı’nda veya Takkasızlar Konağı’nda misafir etmeyi hiç aklınıza getiremediniz ya, size yazıklar olsun. 19 yıllık binada deprem riski var diyorsunuz ama Konya’daki 67 yıllık bir binaya naklediyorsunuz. Bu, yaşlılarımıza Allah’tan reva mı? O yüzden “YUSAN ARAS SUYUYLA ÇIKMAZ YÜZÜNÜZ KARASI”

İşte sevgili hemşehrilerim; hak, hukuk, adalet diye göreve gelen, Yüce Rabbimin adını ağzından düşürmeyen AK Parti ve küçük ortağının en son icraatı maalesef ki böyle. Allah bizi ve yaşlılarımızı beterinden korusun.

Sayın Akşehir Belediye Başkanı ve Belediye Melis üyeleri; sizleri bir kez daha uyarıyor ve diyorum ki: Lütfen görev süreniz bitene kadar sadece rutin görevlerinizi yapın. Ufak veya büyük hiçbir projeye onay verip de bu güzel Akşehir’in canına okumayın, eğer kaldıysa mülklerini talan etmeyin. Gördük Dudu Kadın Çarşısı’nı ne hale getirdiğinizi. Unutmadan, onun da hesabını hukuk önünde vereceksiniz. Canım arazinin parasal değeri nereye gitti, açıklayın kamuoyuna da görelim bakalım.”