Herşey Allah'ın irade, rahmet ve yaratması ile var olur ve yaşarlar. Allah'ın rahmetinin, ikram ve İhsanın eseri olmayan bir şey yoktur. O'nun rahmeti olmadan bir nefes almakta, vermekte mümkün değildir.

Allah'ın rahmeti, lutfu, ihsanı çok geniştir, herşeyi kuşatmıştır.

İnsan Allah'ın rahmetinin eserlerini görmeli ve her vesile ile Allah'ı tesbih tekbir ve şükretmelidir.

Allah'ın görülmesini istediği rahmet eserlerinden biriside yeniden bir dirilişin yaşandığı baharın doyumsuz güzellikleridir.

Yeşilin bütün renklerinin insanın içine huzur veren rengarenk güzellikleriyle, kokularıyla çiçekler insana cennet hayatından küçük bir örnek yaşatmaktadır.

Kış uykularından uyanan böcekler, kendilerinden büyük ağırlıkları taşıyan karıncalar, incitmeden çiçekten çiçeğe konan arılar, rengarenk kelebekler, sabahın seherlerinde horozlarla öten kuşlar o birbirinden güzel sesleriyle insana neler anlatıyorlar.

Rum suresi 50. ayette Allah bu muhteşem kâinat hadisesini görüp bahardaki dirilişi okumamızı istiyor. Ayette: "Allah'ın rahmetinin eserlerine bir bak: Arzı, ölümünün ardından nasıl diriltiyor! Şüphesiz O, ölüleri de mutlaka diriltecektir. O, her şeye kadirdir." Allah baharın bu doyumsuz şölenin zevkini yaşamaya çağırıyor. Havası ayrı bir güzel, güneş ayrı bir güzellikte, suların çağlayışı, rüzgarın serin serin eşisi, yağmurun yere düşüşü insan için eşsiz güzellikler değil midir?

Yine bu şölendeki varlıkların kendi lisanları ile Allah'ı tesbih, teslim ve zikirlerini insan görüp, anlamalı ve insanda onlarla beraber Allah'ı zikir ve tesbih etmelidir. Y.Emre' nin "Çağırayım Mevlam Seni" şiiri varlıkların nidalarına katılılıştaki tevhidi anlatır.

İnsan Allah rahmetinin eserlerindeki Allah'ın ilim, sanat, kudret kuvvet vb sıfatlarını görmesi, okuması insanı da güzelleştirecektir. Kânatla bütünleştirecektir

Baharın gelişi ölümden sonra dirilişin de bahara benzediğini hatırlatıyor ve ahirete imanımızı güçlendiriyor.

Bahardaki bu sayısız güzellikleri yaşayıp, güzel bir dünyanın ve güzel bir insan olmanın güzelliğine   hayran olurken bu rahmeti lutfeden RAHMAN'ı idrak bu güzellikleri ebedileştirecektir.