Yıllık kontrolleri yapılan asansör denetimlerinde 122 farklı noktasına bakıldığını ifade eden Makine Mühendisler Odası temsilcisi Ünal Pancaroğlu;

“11 yıldır denetlemeler odamız tarafından yapılıyor. Akşehir’de yaklaşık bin 100 asansör var ve bunların kontrollerini ilçemizde bulunan dört asansör bakım firmasınca yapılmaktadır. Bunların kontrol, tescil ve denetleme işlemleri odamız tarafından yapılmaktadır. Yılda bir defa yaptığımız denetimleri bakım firması ile birlikte ortaklaşa yaparak kontroller sırasında asansörlerin 122 noktasını kontrol ediyoruz. Akşehir’de şu an için tescilsiz asansör yok. Yaptığımız incelemeler sonucunda asansörlere dört farklı etiket yapıştırıyoruz. Bunlardan Yeşil olanı kusursuz, Mavi az kusurlu, Sarı kusurlu ve Kırmızı etiket ise kullanılamaz anlamına geliyor.

Kullanılamaz etiketi yapıştırdığımız asansörlere eksikliklerine göre 1-2 ay gibi süre veriyoruz. Bu süre zarfında yaptırmadıkları takdirde Akşehir Belediyesindeki ilgili müdürlüğe bilgi veriyoruz. Belediye yetkilileri zamanında yapılmayan asansörleri mühürlüyor. Apartman ve İş Hanlarındaki asansörlerin sorumluluğu apartman yöneticilerindedir. İlçemizde bugüne kadar 3 veya 4 adet asansör Akşehir Belediyesi tarafından mühürlenmiş olup, eksiklikleri giderildikten sonra tarafımızdan da kontrolleri yapıldıktan sonra tekrardan hizmete açılmıştır. Vatandaşlarımız bindikleri asansörlerde etiket olup-olmadığını mutlaka kontrol etsinler aksi bir durum varsa da belediye veya odamıza ihbar etmeyi dikkate alsınlar.”

Editör: Haber Merkezi