Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş 64. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenlikleri'ne katıldı. Dellalın halkı şenliğe davetiyle başlayan şenlik Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesinin önünde temsili Nasreddin Hoca’nın eşeğine ters binerek çarşı içindeki kortej yürüyüşüyle devam etti.

Kortej yürüyüşüne; Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Akış, Konya İl Kültür Müdürü Abdüssettar Yarar, Konya İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yiğit, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, çevre ilçe kaymakam ve belediye başkanları, kamu kurum ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile çok sayıda vatandaş katıldı.

Nasreddin Hoca'nın türbesi önüne gelinmesinin ardından İlçe Müftüsü Ahmet Müjdeci tarafından Nasreddin Hoca için yapılan duanın ardından Yeniköy Mahallesi Özus Çiftliği’ne geçilerek protokol tarafından göle yoğurt mayası çalındı. Şenlikler Cumhuriyet Meydanı'nda yapılan resmi açılış programıyla devam etti.

Törende kürsüye gelen Bakan Mahinur Özdemir Göktaş, baba ocağında olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirerek, çocukluğunda her yaz bir gurbetçi çocuğu olarak Akşehir’e geldiğinde “Acaba şenliklere denk gelir miyiz, baba lütfen bizi Nasreddin Hoca şenliklerine yetiştir” dediğini belirterek, Akşehir'de yıllar boyunca çok güzel hatıralar biriktirdiğini söyledi.

Bakan Göktaş, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Nasreddin Hoca, Anadolu topraklarının yetiştirdiği çok özel isimdir. Sivrihisar’da doğduğu biliniyor ama Nasreddin Hoca’nın başından geçen olaylara verdiği ilginç tepkiler onu dünyaca ünlü biri haline getirdi. Hatta biz Brüksel’de heykelini dikmiştik. Nasreddin Hoca bazen göle maya çalar, insana umudunu hatırlatır; bazen her iki tarafa da haklısın der, olaylara farklı pencerelerden bakılabileceğini gösterir. Ama her zaman haktan, adaletten ve hoş görüden yanadır. Nasreddin Hoca, insan tabiatına ayna tutan bir rehberdir. Gündelik hayatın içinde yakaladığı ilginç detaylarla insanlara unutulmaz mesajlar vermiştir. Ahlaki vurgular da taşıyan fıkraları, Anadolu dışında da pek çok okuyucunun ilgisini çekmiştir. Bu anlamda Türk İslam kültürünün bütün dünyada tanınmasını sağlayan bir kültür elçisi olduğunu düşünmek de mümkündür. Mülkün temeli olan adalet duygusu güçlendikçe devlet ve millet kucaklaşmış, kenetlenmiştir. Milletimiz emeğinin karşılığını aldıkça daha yüksek bir motivasyonla çalışmış ve refah düzeyimiz hızla yükselmiştir. Ulaştığımız noktada milletimiz, dünyanın her yerinde Türk olmakla iftihar etmeye başlamıştır. Bu dönemde, küresel odakların bütün dünyaya yaymaya çalıştığı, aileye ve topluma zarar veren unsurlarla mücadelemizi artıracağız. İnsan doğasına aykırı söylemlerin yol açtığı zarara karşı farkındalık çalışmalarımıza azim ve kararlılıkla devam ediyoruz. Biz tarih boyunca, hür ve özgür yaşayan, hiçbir esarete boyun eğmeyen fakat aile bağlarını kutsal bir emanet gibi koruyan, özel bir milletiz. Bu noktada özgürlük adı altında kültürümüzün örselenmesine asla fırsat vermeyiz.”

Daha sonra kürsüye gelen Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay da Nasreddin Hoca’nın fıkraları ile bugün de hem yurtta hem de Türk dünyasında dilden dile dolaşan dönemin güzel hissiyatını kalplerde ve zihinlerde yeniden canlandırdığını söyledi.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’da ise Akşehir’in, sokaklarında yüzyılların izlerini barındıran, Kurtuluş Savaşına karargahlık yapmanın gururunu taşıyan, Tarık Buğra’nın esin kaynağı, Nasreddin Hoca’nın evi, bir kültür ve hoşgörü şehri olduğunu kaydetti.

Karikatürcüler Derneği ile ortak düzenlenen 42. Uluslararası Nasreddin Hoca Karikatür Yarışması’nda 62 ülkeden 585 karikatür sanatçısının katıldığı 2 bin 190 adet karikatür arasından ödüle layık görülen Romanyalı Karikatür Sanatçısı Gabriel Rusu’ya Altın Eşek Karikatür Ödülü verildi.

Ödül töreninin ardından toplu fotoğraf çekimi ile program sona erdi.