Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü çelengi, Akşehir Cumhuriyet Meydanı’nda bulunan Atatürk Anıtına Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu tarafından sunulmasıyla başlayan tören, Şehit Özden Çınar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin Akşehir Kültür Merkezi’nde düzenlediği program ile devam etti. Atatürk fotoğraflarından oluşan serginin açılışını protokol gerçekleştirdi.

Programa; Tuzlukçu Kaymakamı ve Akşehir Kaymakam Vekili Eyyüp Tuğ, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Muhammed Fazlı Cavlı, kamu kurum ve kuruluşların yetkilileri, bazı siyasi parti temsilcileri, öğretmen, öğrenci ve vatandaşlar katıldı.

Akşehir Kültür Merkezi’ndeki program, Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Daha sonra Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin’in Öğretmenler Günü kutlama mesajı okundu.

Her 24 Kasım’da olduğu gibi bugün de öğretmenlerimizin kıymetini ve onlara duyduğumuz minneti anlatmaya çalışacağız ama yine eksik kalacağız. Çünkü bugün; en güzel cümleler de kurulsa, en gösterişli kutlamalar da yapılsa “işini hakkıyla yapan öğretmenlerimizin” hakkını ödeyemeyeceğimiz bir gün olduğunu belirten Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu günün anlam ve önemini belirten konuşmasında şu ifadelere yer verdi;

“Bir meslek düşünün. Yeri geldiğinde kendi çocuğunuzdan esirgediğiniz sabrı, size emanet edilen başka çocuklara gösteriyorsunuz. Ailenizle geçireceğiniz akşamlarınızı; yazılı kâğıtları okuyarak, veli görüşmeleri yaparak geçiriyorsunuz. Her gün onlarca çocuğu akademik bilgiyle donatıyor, onların geleceklerini nakış nakış işliyor, vatana millete hayırlı bir fert olması için didiniyorsunuz. Sadece akademik başarıyla sınırlı kalmayıp temel değerleri, ahlaki ilkeleri ve insan olmayı öğretmeye çalışıyorsunuz.            Her bir çocuğun yeteneğini ayrı ayrı keşfetmeye, hayal dünyalarını genişletmeye, okuyup yazdırmaya çabalıyorsunuz. Ülkesine, milletine, bayrağına, vatanına sahip çıkmayı öğütlüyorsunuz. Sayısız çocukla gönül bağı kuruyor ve o bağları yıllar geçse bile koparmıyorsunuz. Evet; bir meslek düşünün; saydığım tüm bu fedakârlıkları kendi çocuğu için değil; başka çocuklar için yapıyor olsun! Sınıfındaki çocukların şu anki yaşamını ve geleceğini; kendi çocuğu gibi düşünüyor olsun! Hangi güzel cümle ve hangi gösterişli kutlama, bunca fedakârlığın karşılığı olabilir ki? Kimi öğretmenlerimiz bu fedakârlıkları ülkemizin en ücra köylerinde yapıyor, kimisi İstanbul’un saatler süren trafiğinde… Kimisi eşinden, çocuğundan, ailesinden ayrı düşüyor; kimisi sağlık sorunlarını öğrencileri söz konusu olduğunda görmezden geliyor. Ve tüm öğretmenlerimiz ülkemizin, milletimizin başına bir felaket geldiğinde elini hiç düşünmeden taşın altına koyuyor. Tıpkı geride bıraktığımız pandemi döneminde ve devam etmekte olan deprem felaketinde olduğu gibi. Mustafa Kemal Atatürk gibi ileri görüşlü bir lider de bu mesleğin hayati öneminin öylesine farkındadır ki “yükselmekte olan yeni bir nesli” öğretmenlere emanet etmiştir. Ve Türk öğretmeni; çabasıyla, emeğiyle, meslek sevdasıyla, bilgeliğiyle, ilkeleriyle Başöğretmen Atatürk’ün gözünü arkada bırakmamıştır, bırakmayacaktır. Bu kadar şerefle anılan bir mesleğin mensupları olan kıymetli öğretmen arkadaşlarım, eminim ki hepiniz ne kadar ağır bir yükün emanetçileri olduğunuzun bilincindesiniz. Bu bilinçle çıktığınız yolda, üzerinizdeki yükün sizi zaman zaman yorduğunun farkındayım. Yorulduğunuz anlarda, ellerinizle yoğurduğunuz çocuklarımızı çağ açıp çağ kapatırken hayal edin; bir hayat kurtarırken; sağlam binalar inşa ederken; sanata, spora, bilime büyük katkılar sağlarken; dünyaya yön verirken hayal edin. Eminim, yorgunluğunuza iyi gelecek; gururunuza gurur katacaktır. Bu önemli gün dolayısıyla tüm meslektaşlarımın 24 Kasım Öğretmenler Günü’nü kutluyor; mesleğe yeni katılan öğretmen arkadaşlarımıza aramıza hoş geldiniz diyor; emekli olan öğretmenlerimize bundan sonraki hayatlarında sağlık ve huzur temenni ediyor; başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehit öğretmenlerimize Allah’tan rahmet diliyorum.”

Düzenlenen yarışmalarda dereceye giren öğretmenlere ödülleri protokol tarafından verildi.

Öğretmenler Günü Kompozisyon Yarışması birincisi Atatürk Ortaokulu öğretmeni Yeşim Lahnacı, ikincisi Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi öğretmeni Gökhan Yıldırım ve üçüncüsü Atatürk Ortaokulu İbrahim Sarıtaş.  Öğretmenler Arası Masa Tenisi Turnuvası birincisi Gazi Mustafa Kemal İlkokulu öğretmeni Ömer Mercan, ikincisi Akşehir İlkokulu öğretmeni Mehmet Turgutalp, üçüncüsü Beşkavak İlkokulu öğretmeni Kamil Cura.

Okulun anasınıfı öğrencilerinin düzenlemiş olduğu gösterinin ardından, okul öğretmenleri ve özel eğitim sınıfı özel öğrencilerinin rol aldığı ‘Ben Öğretmenim’ adlı gösteri yer aldı. Adaylığı kalkan öğretmenlerimiz; Büşra Onay, Hanife Sultan Acıdemir, Feride Çoban ve Yiğit Can Şahin’in yemin töreni yapıldı.

Emekli olan öğretmenler adına konuşmayı Habibe Kaytan yaptı.

Emekli olan öğretmenler; Aycan Abit, Ayhan Aslantaş, Cahide Canan Derici, Dilek Gökalp, Emine Akbaba, Ergül Başak, Ferhat Aktürk, Filiz Bostancı, Güler Özden, Gülsüm Sezgin, Habibe Kaytan, Hacer Yılmaz, Hasan Özdemir, Hülya Kokulu, Hüseyin Ayhan Yavuz, Mehmet Emin Durak, Mehmet Acar, Mehmet Ali Kesici, Mehmet Çetin, Mehmet Karahan, Mehmet Rahmi İnan, Mehmet Yayla, Mustafa Yayla, Muzaffer Coşar, Nazım Akkuş, Neslihan Göçmen, Nusret Ayvaz, Oktay Okyay, Ömer Erdem, Rüveyda Gölcür, Servin Oruç, Şahsine Çaya, Şenol Öztürk, Tuncay Ak ile Turgay Özbay’a Hizmet Şeref Belgelerini ve plaketlerini Tuzlukçu Kaymakamı ve Akşehir Kaymakam Vekili Eyyüp Tuğ takdim etti.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu’na tüm öğretmenler adına temsili hediye takdim etti. Program hatıra fotoğrafı çekiminin ardından sona erdi.

      

      

      

ÇARDAKOĞLU’DAN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ ÇARDAKOĞLU’DAN ÇALIŞAN GAZETECİLER GÜNÜ