İlçe Başkanı Fatih Köle; 14 Mayıs 2023 Pazar günü yapılacak olan Cumhurbaşkanı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimi dolayısıyla oluşturulan İlçe Seçim Kurulu’nda görevlendirilen devlet memuruna ilişkin olarak gazetemize gönderdiği “Akşehir İlçe Seçim Kurulu Tarafsızlığını Korumalı!” başlıklı yazılı açıklamasında, şu ifadelere yer verdi:

“İlgili yasa gereği; İlçe Seçim Kurulu, bir başkan ile altı üyeden oluşur. İki yıl süre ile görev yapar. İlçedeki en kıdemli hakimin kurul başkanı olması şeklindeki uygulamanın değiştirilmesiyle birinci sınıfa ayrılmış hakimler arasından yapılacak kura çekimi ile başkan belirlenecek olmasına karşın Akşehir’de istenen kriterde tek hakimin görev yapıyor olması nedeniyle kurul başkanı belirlendi. Belirlenen kurul üyeleri açısından ise Akşehir İlçe Seçim Kurulu’nda memur üye olarak görevlendirilenlerden İbrahim Gülcü’nün eşi Ayşe Gülcü, AK Parti Akşehir Kadın Kolları Başkanlığı görevini Kasım 2020 tarihinden bu yana halen aktif olarak yürütmektedir.

Eşi iktidar partisinde aktif bir görevde bulunan ve Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nde Şube Müdürü olarak görev yapmakta olan İbrahim Gülcü’nün yasa gereği tarafsız olunması gereken İlçe Seçim Kurulu’nda görevlendirilmesinin, seçimlerde yapılacak olası itirazlarda tarafsızlığa gölge düşürecek olması, bugünden açıkça seçmeni ve siyasi partileri rahatsız etmektedir. Kendisi derhal istifa etmelidir. Akşehir İlçe Seçim Kurulu Başkanı’nın bu görevlendirmeyi görmezden gelmeyeceğine inanıyor, durumu kamuoyunun (seçmenin) dikkatine saygılarımla sunuyorum.”