Köle, “Bilindiği üzere, geçtiğimiz hafta Pazar günü tüm ulusça 29 Ekim Cumhuriyet Bayramımızı kutladık. Akşehir’de ise kutlar gibi yaptık ama yürekten kutlayan ve emeği geçen herkese de gönülden teşekkür ederim. Burada yaptığım kinayenin; Akşehir Kaymakamlığıyla bir alakası yok çünkü mevzuat çerçevesinde kendi yapabileceklerinin en iyisini yaptı. Sayın Kaymakamımız Mehmet Özel nezdinde tüm ekibine teşekkür ederim. Akşehir Belediyesinin yani iktidar partisinin ve küçük ortağının bir etkinliğine şahit olamadık. Belediye her zamanki tavrıyla diğer tüm konferanslarda olduğu gibi, Cumhuriyetimizin 100. Yılında dahi kurucusu Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ü Atatürk’ü ve devrimlerini hedef alan bir yandaşa Filistin konusunda konferans düzenletmeyi tercih etti. Akşehir Kurtuluş Savaşı Tarihimizde yer edinmiş bir öneme sahipken, Akşehir Belediyesinin bu durumu görmezden gelmesi de haklı tepkilere neden oldu. AK Parti herşey için dış devletlerin başkanlarına açılış ve benzeri etkinlikler için davet gönderirken ülkemiz için çok önemli bir günde şehrimizde tık yok, bunun sebebi ne ola ki?

Akşehir Halkının Cumhuriyetimizin 100. Yılını muhteşem kutlamamıza vesile olan sivil toplum örgütlerimize ve siyasi partilerimize de candan bir teşekkürü borç biliyorum. Allah hepsinden razı olsun. Akşehir’e yakışanı yine de CUMHUR’un kendisi yaptı. Daha nice 100 yıllara hep birlikte, sağlıkla ve refahla ulaşmamızı niyaz ederim.

Yazılı basın ve sosyal medyada yapmış olduğum açıklamalarda belirttiğim konular hakkında tarafıma bazı sorular geldi. Muhatapları cevap veremediği için bu soruların cevaplarını sizlere vermek benim için bir zorunluluk ve büyük bir zevk olacaktır. Vatandaşlarımızın açıklamalarımı takip etmeleri ayrıca tarafımı da memnun etmektedir.

Bana en çok sorulan soruların cevaplarını şöyle vereyim:

Soru-1:  10 yıldır Belediyeyi bir emlak bürosu gibi çalıştıran, bu halkın mallarını miras yedi evlat gibi satıp peşkeş çekenlerden biri mi olacaksın yoksa üretkenliği hedefleyen, toplumda ayrımcılık yapmayan bir başkan mı olacaksın?

Cevap: Hemen söyleyeyim ki, her şeyi  satmaktan yana bir siyasetçi olmayacağım. Belediye Başkanı olduğum gün eğer geriye bir şey kalırsa(!) belediye ait tüm menkul ve gayrimenkullerin listesini resmi internet sitesinden yayınlayıp, dönemim sonunda da fazlası olduğunu sizlere ispatlayacağım. Nasıl olacak diyenlere de en güzel cevabım şöyle olacak: Akşehir Belediyesinde 1984 yılından beri rahmetli ve halen hayatta olan Saygıdeğer belediye başkanlarımızdan; Yaşar Cenikoğlu (rahmetli) Ferhan Ballı, Nuri Köksal, Mustafa Baloğlu ve A.Kadir Oğul pazarda sebze-meyve satar gibi hiç satış yaptılar mı? Aldığım cevap hatırlamıyoruz. Bu Başkanlarımızın yaptıkları belediyecilik anlayışı başarılı mı, başarısız mı? Takdirini siz saygıdeğer kamuoyuna bırakıyorum.

Soru-2: Şu anda belediye şirketinde çalışan işçi kardeşlerimizi, işten çıkarıp sizden olanları mı alacaksınız?  Cevap: Benim kişiliğimde ve inancımda kimsenin ekmeğiyle oynamak yoktur olmayacaktır da. Benim hizmet anlayışımda benden-ondan diye bir ayırımcılık yoktur. Bırakın işçi çıkarmayı 1yıl sonuna kadar 550 kadın 200 erkek olmak üzere 750 kişiye işbaşı yaptıracağım. Bu kardeşlerimden tek isteğim daha özverili, canla başla kendileri ve aileleri dışında en önemlisi Akşehir için azimle çalışmaları olacaktır. Her evde bir maaşlı çalışan olacağının sözünü veriyorum. Ama kaytaran, hatta bankamatik işçileri varsa onlara da şimdiden söyleyeyim akıllarını başlarına alsınlar. Şu anda çalışan kardeşlerime de şöyle bir uyarıda bulunmak isterim. 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerden önce halka yine bir önceki dönemde olduğu gibi işe alma sözü verecekler ve sizlerin yerine başkalarını alacaklar. Meclis Üyelerinin dahi bilmediği daha satılacak yer kaldı mı yoksa kalmadı mı? Maaş ödeyemeyip işten çıkarmalar olacağının da bilinmesini isterim. Sata sata maaşlar ödeniyordu ama artık deniz bitti gibi görünüyor. Belediyenin menkul veya gayrimenkulünü satabilirsiniz ama oradan elde edeceğiniz gelirle başka gelir kapılarını açarsınız. Maaş ödemek için satış yapılmaz.

Soru-3: Saygıdeğer Akşehirliler, ben hala adayım ve bunu ilk açıklayan da benim. Bana ve diğer aday olacaklara proje sorun ki açıklayalım. Mesela şimdiki başkan seçimlerden önce hangi projelerini açıkladı ve hangilerini gerçekleştirdi, bileniniz var mı?

Cevap: Ben hatırlatayım. Hani hızlı tren, Konya treni, teleferik vb projeler nerede? Göreniniz, duyanınız, bileniniz varsa, açıklasınlar da biz de öğrenelim. Ne de olsa Nasreddin Hoca’nın Torunlarıyız hepimiz. ‘Bilenler bilmeyenlere öğretsin’ Sizce neden yapılmadı bunca açıklanan projeler? Elde bunları  yapacak kadro da vardı. 12 yıl önce gelen hibeyi bile seçime 8 ay kala yapmaya başlayıp ta Akşehir Halkına ve şenliklerde gelen misafirlerimize toz yutturmadılar mı? Bugünlerde de utanmadan sıkılmadan afiş bastırıp, sıcak asfalt döküyoruz demiyorlar mı? Dudu Kadın Çarşısının da Akşehir’e hiç yakışmadığını ve alınan kredilerle belediyenin zarara uğratıldığını zaten kamuoyu yakından takip ediyor. Canım arsa payı boşa gitti. Orası Akşehir’in en gözde mekanıydı.

Bugüne kadar yapamayacağım hiçbir işe girmedim, girmem de. Akşehir Belediye Başkanlığını da en iyi şekilde yapacağımdan kimsenin şüphesi olmasın çünkü bugüne kadar kimseye eyvallah etmedim, etmem de. Kim olursa olsun, masaya yumruğu vururum. Makam-mevki beklentisi olan bir kişi olmayacağım gibi kimseye de gebe değilim. O yüzden bugüne kadar yapmadığım kendini beğenmişliği asla yapmam. Sivil Toplum Kuruluşlarıyla daima istişare de bulunarak çalışmaktır hedefim.  Sırtımı akraba, menfaat gruplarına dayamam. Eğer bana bu görevi layık görürseniz, Akşehir’in delisi olur, Atalarımızın dediği gibi, Atın iyisine doru yiğidin iyisine deli derler. İlk temizliğe başlayacağım grubu da zaten siz anladınız. Akşehir’in ve Akşehir geleceğinin son şansıyım. İthal adaylarla çark dönmez.

İlçemizdeki diğer muhalefet partilerinin temsilcilerine sesleniyorum: Gelin yanımda olun, el birliğiyle bu güzel şehri hak ettiği yere birlikte getirelim. Gelecek, el ele güzel olacak. Artık bizlikten vaz geçip, Akşehir için taşın altına elimizi koyma zamanı çoktan geldi de geçiyor bile. Gelecek güzel olacak.”