31 Mart 2024 Pazar günü yapılacak Mahalli İdareler Genel Seçimlerinde Cumhur İttifakının (AK Parti-MHP) Akşehir Belediye Başkan Adayı olan Yusuf Kahraman, bugün saat 19.00’da Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirdiği ve ‘Gönül belediyeciliğiyle Güçlü Yarınlara, Türkiye Yüzyılında Akşehir’e Değer Katacak 100 Projeadını verdiği lansmana katılım oldukça yoğun ve coşkulu geçti. Salona sığmayan partili ve vatandaşlar da meşalelerle karşılayarak coşkuya ortak oldular. Kahraman ve beraberindekileri AKM’ye gelirken mehteran takımı karşıladı. Dışarda kalan vatandaşlar AKM’nin dışına kurulan sinevizyondan lansmanı canlı izlediler.

Akşehir Belediye Başkan Adayının proje tanıtım toplantısına; AK Parti Konya Milletvekili Orhan Erdem, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, AK Parti Konya İl Koordinatörü ve İl Başkan Yardımcısı Tevfik Tığlıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Muammer Sağlam ve Yönetim Kurulu Üyeleri, MHP İlçe Başkanı Mehmet Akif Dilber ve Yönetim Kurulu Üyeleri, AK Parti çevre İlçe Başkanları, AK Parti Kadın Kolları, AK Parti Gençlik Kolları, Akşehir Ülkü Ocakları, Akşehir Belediye Meclisi Üyeleri, Akşehir’deki STK temsilcileri, Mahalle Muhtarlar katıldılar.

Program, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşımızın okunmasıyla başladı. İlk konuşmayı Cumhur İttifakı Akşehir Belediye Başkan Adayı Yusuf Kahraman, sonrasında Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya ve AK Parti Konya Milletvekili ve TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu Sözcüsü Orhan Erdem birer konuşma yaptılar.

Akşehir Belediye Başkan Adayı Yusuf Kahraman, ilk konularının imar ve kentsel dönüşüm çalışmaları olduğuna dikkate çekerek salondakilere hitaben projelerini şöyle sıraladı:

“KENTSEL DÖNÜŞÜM ÇALIŞMALARI;

Akşehir 1. Derece deprem bölgesi

Kentsel dönüşüme büyük önem veriyoruz. Birçok mahallemizde kentsel dönüşüm projesi yapacağız. Göreve gelince ilk işimiz bu olacak. Büyükşehir belediyemiz ve bakanlıklarla birlikte çalışacağız. En temel hedefimiz dirençli bir Akşehir oluşturmak.

SOKAK SAĞLIKLAŞTIRMA ÇALIŞMALARI

Özellikle son yıllarda ilçemizde cephe sağlıklaştırma konusunda büyükşehir belediyemiz ve Akşehir belediyemiz tarafından çok güzel işler yapıldı. İnşallah bizler de bu konuda çok önemli çalışmalar yapacağız. İlçemizin onlarca farklı sokağındaki bina cephelerini yenileyerek, şehir estetiğimizi güçlendireceğiz. Böylelikle hem görünümü güzelleştirecek hem de bu yerleri turizme kazandıracağız.

KAMULAŞTIRMA ÇALIŞMALARI

Kentsel dönüşüm çalışmaları, meydan düzenlemeleri, yeni yeşil alanlar, ulaşım aksları ve restorasyonlar gibi projelerimizi hayata geçirmek için kamulaştırma çalışmalarına ağırlık vereceğiz. Arsa ve yapı stoğumuzu güçlendireceğiz.

YENİ BELEDİYE BİNASI

Yeni Belediye Binası Akşehir İçin Çok Önemli Bir İhtiyaç. Hemşerilerimizin ihtiyaçlarını tek bir noktadan çözebilecekleri bir belediye binası inşa edeceğiz. Tasarımı hem Akşehir’imizin yöresel mimari anlayışına uygun olacak hem de modern esintiler taşıyacak. Bu da inşallah en önemli hizmetlerimizden birisi olacak. Şimdiden hayırlı, uğurlu olsun.

AKŞEHİR MİLLET BAHÇESİ

Stadyum alanına Türkiye’nin en güzel millet bahçelerinden birini inşa edeceğiz. Yeşil alanlarıyla, kafe ve restoranıyla, yürüyüş yollarıyla inşallah eşsiz bir mekânı hemşerilerimize kazandıracağız. Akşehir’e en güzeli yakışır. Bizler de en iyisi için çalışacağız.

MEYDAN DÜZENLEME ÇALIŞMALARI

Yapacağımız meydan düzenleme çalışmalarımızdan da bahsetmek istiyorum. Hemşerilerimiz için sosyal donatılar oluşturmak, turizmi canlandırmak ve estetik mimariyi güçlendirmek için birçok farklı noktada meydan düzenleme ve çevre düzenleme çalışmaları yapacağız.

TARİHİ MEKANLARIN KORUNMASI

Akşehir’imiz neredeyse her sokağında, her köşesinde tarihi değerler taşıyor. Bu değerlere sahip çıkmak ve yarınlara en güzel şekilde taşımak, bizim en büyük vazifelerimizden birisi olacak. Bu konudaki hedefimiz, Akşehir’deki tüm tarihi mekanları envantere alıp, restorasyon çalışmalarını yapmak ve turizme kazandırmak. Aynı zamanda belgelerde var olan fakat fiziki olarak yok olan yapıları da tespit edip yeniden canlandıracağız.

YILDIRIM BEYAZID MAKAMI

Tarihi kayıtlara göre Osmanlı Padişahı Yıldırım Beyazıt 8 Mart 1403 yılında, Akşehir’de Ferruhşah Mescidi’nin altındaki çilehanede vefat etti. Bizler de en büyük tarihi şahsiyetlerimizden biri olan Yıldırım Beyazıt’ın aziz hatırasını yaşatmak için bir makam oluşturacağız. Böylelikle hem tarihimize sahip çıkacak hem de güzel bir mimari yapıyı ilçemize kazandırmış olacağız.

HASAN PAŞA İMARET CAMİ ÇEVRE DÜZENLEMESİ

Şehrimizin önemli tarihi miraslarından Hasan Paşa İmaret Camii çevresinde çok güzel bir çevre düzenleme çalışması yapacağız. Burayı; yeşil alanlarıyla, sosyal donatılarıyla, ışıklandırmalarıyla inşallah Akşehir’imize yakışır bir hale getireceğiz. Sayın büyükşehir belediye başkanımızın da bu projemize özel bir hassasiyeti var. Kendilerine destekleri için şimdiden teşekkür ediyorum.

CUMHURİYET MEYDANI GENİŞLETME ÇALIŞMALARI

Bildiğiniz üzere «melek girmez» diye tabir edilen rüştü bey hanı, bakanlığımız ve Akşehir belediyemiz tarafından restore edilerek ilçemize yeniden kazandırılmıştı. Bizler de göreve geldiğimizde Rüştü Bey Hanı’nın yanındaki yıkılan cihan düğün salonunun yerine, yine çok güzel bir çevre düzenleme ve imar çalışması yapacağız. Bu çalışma arasta, meydan ve rüştü bey arasında bir bütünlük oluşturacak.

KADINLARA ÖZGÜ KAFELER

Toplumumuzun mimari, evlerimizin ve gönüllerimizin baş tacı hanım kardeşlerimiz, her daim önceliklerimiz arasında olacak. Sadece onların istifade edebilecekleri ve sosyalleşebilecekleri çok güzel mekanlar oluşturacağız. Kadınlara özgü kafelerimizde; kütüphaneler, el sanatları atölyeleri ve hanım kardeşlerimizin ürettikleri ürünleri satabilecekleri satış birimleri olacak. Bildiğiniz gibi dün kadınlar günü idi. Bu vesileyle tüm hanım kardeşlerimizin 8 Mart kadınlar gününü bir kez daha tebrik ediyorum.

KADIN KONUKEVİ

Yine hanım kardeşlerimize yönelik «kadın konukevi» adında oldukça önemli bir projeyi hayata geçireceğiz. Ailevi ya da herhangi bir konuda barınma ve güvenlik sorunu olan hanım kardeşlerimize özel bir bina inşa edeceğiz. Burada el sanatları kursları ve psikolojik destek birimleri gibi çok çeşitli imkanlar olacak.  Bu çalışmaya büyük önem veriyorum. İnşallah yaptığımız ilk işlerden birisi bu olacak.

DÖNEMEÇ 2 VE DÖNEMEÇ 3 KİTAP KAFELER

İlki belediyemiz tarafından hizmete sunulan Dönemeç Kitap Kafe’nin inşallah bizler de ihtiyaç olan yerlere 2. ve 3.’sünü inşa edeceğiz. Tarık Buğra’nın dönemeçte adlı eserinden ilham alınarak tasarlanan bu kafeleri yaygınlaştırarak, gençlerimiz için oldukça güzel çalışma ve sosyalleşme imkanları oluşturacağız.

DOWN KAFE

Down sendromlu çocuklarımıza özel çok güzel bir kafe inşa edeceğiz. Burası onların gelişimine faydalı olacak pek çok imkana sahip olacak.

BİLGEHANE BİNASI

Göreve geldiğimizde en büyük önceliklerimizden birisi de öğrencilerimiz ve gençlerimiz için yeni imkanlar oluşturmak olacak. Bu çalışmalarımızdan biri de mülkiyeti Akşehir belediyemizde olan eski PTT binasını çok güzel bir şekilde restore ederek Bilgehane binasına dönüştüreceğiz. Bu güzel çalışmayı inşallah büyükşehir belediyemizle birlikte yapacağız.

KIRSAL MAHALLELERDE RUHSAT SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURULACAK

Kırsal mahallelerimizde yaşayan hemşerilerimizin en fazla gündeme getirdiği konulardan biri de ruhsat sorunu. Göreve geldiğimiz bu konuda sorunlara çözüm üretecek çalışmalar yapacağız.

ESKİ BELEDİYE BİNASININ YERİNE TİCARİ VE SOSYAL DONATILAR

Göreve geldiğimizde en önemli projelerimizden birisi de yıkılan eski belediye binasının yerine ticari ve sosyal donatılar inşa etmek olacak. Ulusal düzeyde mimari fikir yarışması düzenleyeceğiz. Burada şehrimizin mimari kimliğine yakışır şekilde, çok güzel bir kentsel yenileme çalışması yapacağız. Estetik tasarımıyla, yeşil alanlarıyla, sosyal imkanlarıyla tüm Akşehirlilerin istifade edebilecekleri bir mekân oluşturacağız.

ESKİ MESLEK LİSESİ ALANINA TİCARİ VE SOSYAL DONATILAR

Yine eski belediye binası alanında olduğu gibi, eski meslek lisesinin olduğu yerde de oldukça güzel bir kentsel yenileme çalışması yapacağız. Burası her yönüyle hemşerilerimize ve şehrimize gelen misafirlerimize hitap edecek bir alan olacak inşallah. Göreve geldiğimizde proje ve ihale süreçlerini başlatıp, bu mekanları şehrimize en güzel haliyle yeniden kazandıracağız.

MAHALLELERE ÇOK AMAÇLI SALONLAR

Mahallelerimizin sosyal hayatını canlandırmak için çok amaçlı salonlar inşa edeceğiz.  Böylece kültürel ve sosyal etkinlikler için merkezi alanlar oluşturacağız. Bu alanları mahallelerimizin ihtiyaçlarına göre oluşturacağız. Gençler, çocuklar, yaşlılar ve her yaştan insanımız faydalanacak.

DÜĞÜN SALONLARI

İhtiyaç olan yerlere; herkesin hayatının en özel günlerini kutlayabileceği modern, kapalı ve açık düğün salonları inşa edeceğiz. Böylece ekonomik imkanlarda düğün yapmalarını vatandaşlarımıza katkı sunacağız.

MERKEZDE OTOPARK SORUNU ÇÖZÜME KAVUŞTURULACAK

Şehir merkezinde trafik yükü giderek artıyor. Bu sorunu çözmek önceliklerimiz arasında yer alacak merkezi alanlarda otopark sorununu çözmek için yer altı ve çok katlı otopark projeleri geliştireceğiz. Trafiği rahatlatarak şehrin yaşanabilirliğini artıracağız.

PERŞEMBE PAZARI 2. ETAP KAPALI ALANI

Yine ilçemiz için önemli bir ihtiyacı gidermek için Perşembe Pazarı'nın olduğu yerde ikinci etap kapalı pazar alanı oluşturacağız. Hemşerilerimizin alışverişlerini her koşulda gerçekleştirmelerine olanak sağlayacağız. Yerel üreticiler ve esnaflar için daha konforlu ve güvenli satış ortamı oluşturacağız.

ARASTA ÇARŞISI’NIN ESTETİK YAPISI KORUNACAK

Arasta Çarşısı'nın tarihi ve estetik yapısını koruyarak, kültürel mirasımıza sahip çıkacağız. Estetik görünümü bozan çadırları yenileyeceğiz. Aynı zamanda esnafımızın ve hemşerilerimizin sıkça gündeme getirdiği kaldırım taşlarını da yenileyeceğiz. Burası inşallah turistler ve hemşerilerimiz için cazibe merkezi olacak. Burada alışveriş ve kültür deneyimini bir arada sunacağız.

OTO GALERİCİLER – HURDACILAR – KERESTECİLER SANAYİ SİTESİ KURULACAK

Oto galericiler, hurdacılar ve keresteciler için özel olarak tasarlanmış sanayi sitesi kurarak, sektörel düzenlemeyi sağlayacağız. Çevre dostu ve düzenli bir çalışma alanı oluşturarak, kentsel estetiği koruyacağız. Sektörel ihtiyaçlara uygun altyapı ve hizmetlerle işletmelerin verimliliğini artıracağız. İş güvenliği ve çevre sağlığı standartlarını yükselterek, sürdürülebilir bir sanayi alanı oluşturacağız.

OSB 3. GENİŞLEME ALANI ÇALIŞMALARI

Organize sanayi Bölgesi'nin üçüncü genişleme alanı ile bölgedeki sanayi kapasitesini artıracağız. Aynı zamanda yeni yatırımları teşvik ederek, istihdamı ve ekonomik büyümeyi destekleyeceğiz. Modern ve sürdürülebilir sanayi tesisleri ile bölgenin rekabet gücünü artıracağız. Çevre dostu üretim teknikleri ve yenilikçi çözümlerle sanayinin gelişimine katkı sağlayacağız.

GIDA İHTİSAS OSB

Gıda sektörüne özel ihtisas organize sanayi bölgesi kurulma sürecini takip ederek ve gerekli girişimlerde bulunarak sektörün gelişimine katkı sağlayacağız.

YAĞMUR SUYU DRENAJ HATLARI

Büyükşehir belediyemiz ile yapacağımız çalışmalarla; ihtiyaç olan yerlerde etkili bir drenaj sistemi oluşturacağız. Modern ve çevreci teknolojiler kullanılarak yağmur suyunun toplanmasını ve yönlendirilmesini sağlayacağız. Sürdürülebilir şehircilik anlayışıyla, yağmur suyunun yeniden kullanımı için gerekli altyapı çalışmaları yapacağız.

TAŞKIN KORUMA KANALLARI

Yine büyükşehir belediyemizle birlikte; ihtiyaç olan yerlerde ani sellere karşı dayanıklılığını artıracak taşkın koruma kanalları inşa edeceğiz. Sel ve taşkın riski olan bölgelerde koruma kanallarıyla suyun kontrol altına alınması sağlayacağız. Şehir planlamasında önemli bir yer tutacak bu kanallar, can ve mal güvenliğini önceliklendirerek tasarlanacak.

KOLEKTÖR, İÇME SUYU VE KANALİZASYON HATLARI

Temiz suya erişim ve atık su yönetimi modern altyapılarla desteklenecek, sağlıklı bir şehir ortamı oluşturulacak. Kanalizasyon atıkları etkin bir şekilde toplanıp arıtılacak, çevre kirliliğinin önüne geçilecek. İçme suyu şebekesinin genişletilmesi ve yenilenmesi sayesinde, herkese kesintisiz ve temiz içme suyu sağlanacak. Altyapı çalışmaları kapsamlı bir planlama ve son teknoloji kullanılarak gerçekleştirilecek ve uzun vadeli çözümler sunacak.

İHTİYAÇ OLAN YERLERE SULAMA GÖLETLERİ

Büyükşehir belediyemiz ve DSİ ile birlikte; tarımsal üretimin desteklenmesi ve su kaynaklarının etkin kullanımı için ihtiyaç olan yerlere sulama göletleri inşa edeceğiz. Kırsal kalkınma ve tarımsal verimlilik artışı hedeflenerek, çiftçilerin su ihtiyacını karşılayacağız. Aynı zamanda ekolojik dengenin korunması ve biyolojik çeşitliliğin artırılmasına da katkı sağlayacağız.

SU YÖNETİMİ VE YAĞMUR SUYU BAHÇELERİ

Yağmur suyunun doğal filtrasyonu ve depolanması için yağmur suyu bahçeleri oluşturulacak. Şehirdeki yeşil alanlar artırılarak, suyun sürdürülebilir yönetimi teşvik edilecek. Kentsel su baskınlarının önlenmesi ve yeraltı su kaynaklarının beslenmesi hedeflenecek. Estetik ve fonksiyonel bu çözüm, şehrin çevresel dayanıklılığını ve yaşam kalitesini artıracak.

YENİ CADDELER VE YENİ ULAŞIM AKSLARI

Şehir içi ulaşımı rahatlatmak ve trafik akışını iyileştirmek için yeni caddeler ve ulaşım aksları planlanacak. Vatandaşların günlük yaşam kalitesini artıracak, modern ve erişilebilir ulaşım seçenekleri sunulacak. Sürdürülebilir ulaşım politikaları doğrultusunda bisiklet yolları ve yaya yolları da entegre edilecek. Ulaşım altyapısının genişletilmesi, şehrin ekonomik ve sosyal dinamiklerine olumlu katkılar sağlayacak.

AKILLI ŞEHİR AKŞEHİR

Teknoloji ve inovasyon odaklı projelerle, Akşehir'in akıllı şehir dönüşümü hızlandırılacak. Enerji verimliliği, sürdürülebilir çevre yönetimi ve dijital hizmetlerin geliştirilmesine öncelik verilecek. Vatandaşların şehir yaşamından alacağı memnuniyeti maksimize edecek akıllı çözümler entegre edilecek. Akıllı şehir uygulamalarıyla, yönetimde şeffaflık, etkinlik ve erişilebilirlik sağlanacak.

ERİŞİLEBİLİR AKŞEHİR

Herkes için eşit erişim ve hareketlilik imkânı sağlayacak kapsayıcı bir şehir planlaması yapılacak. Engelli vatandaşlar, yaşlılar ve çocuklar başta olmak üzere, tüm bireylerin şehirde rahatça dolaşabilmeleri için gerekli düzenlemeler gerçekleştirilecek. Toplu taşıma, kamu binaları ve parklar gibi kamusal alanlar tam anlamıyla erişilebilir hale getirilecek. Şehrin sosyal ve kültürel yaşamına katılımı artırmak için engelsiz bir altyapı oluşturulacak.

ŞEHİR GİRİŞLERİ GENİŞLETME ÇALIŞMALARI

Şehre giriş ve çıkışlarda yaşanan trafik yoğunluğunu azaltacak genişletme çalışmaları yapılacak. Şehir girişleri estetik ve işlevsel olarak yeniden tasarlanacak, ziyaretçilere olumlu bir ilk izlenim sunulacak. Ulaşım ağının genel akışını iyileştirecek ve şehir merkezine erişimi kolaylaştıracak düzenlemeler önceliklendirilecek. Güvenli ve hızlı bir şekilde şehre ulaşım sağlayacak altyapı iyileştirmeleri gerçekleştirilecek.

YOL VE ALTYAPIYA DAİR SORUNLAR ÇÖZÜME KAVUŞTURULACAK

Mevcut yol ve altyapı sorunlarına kalıcı çözümler getirilerek, vatandaşların yaşam kalitesi artırılacak. Altyapı çalışmalarında modern teknikler ve malzemeler kullanılarak, dayanıklı ve uzun ömürlü yapılar inşa edilecek. Şehrin tüm bölgelerinde ulaşım ve altyapı hizmetlerinin eşit dağılımı sağlanacak. Hızlı ve etkili müdahale ile altyapı arızaları minimuma indirgenecek, kesintisiz hizmet sunumu hedeflenecek.

KIRSAL MAHALLE – MERKEZ ARASINDAKİ ULAŞIM SORUNLARI ÇÖZÜME KAVUŞTURULACAK

Kırsal bölgelerle şehir merkezi arasındaki ulaşım ağını güçlendirerek, erişilebilirliği artıracak projeler hayata geçirilecek. Toplu taşıma hizmetlerinin kırsal mahallelere ulaşımını iyileştirecek düzenlemeler yapılacak. Kırsal kalkınmayı destekleyecek ve bölgesel eşitsizlikleri azaltacak ulaşım politikaları geliştirilecek. Kırsal alanlarda yaşayan vatandaşların şehir merkezine erişimlerinin kolaylaştırılması, sosyal ve ekonomik hayata katılımları teşvik edilecek.

GÖZPINARI TREN YOLU HATTI LOSJİTİK AKTARMA MERKEZİ

Gözpınarı bölgesinde kurulacak lojistik aktarma merkezi ile bölgesel ve ulusal taşımacılık ağları güçlendirilecek. Ekonomik kalkınmayı destekleyecek ve bölge ticaretini canlandıracak stratejik bir yatırım yapılacak. Sürdürülebilir ulaşım ve çevre dostu lojistik çözümleri önceliklendirilerek, karbon ayak izi azaltılacak.

ORTAKÖY LOJİSTİK DEPOLAMA ALANI

Ortaköy bölgesinde kurulacak geniş kapasiteli depolama alanı ile lojistik operasyonlarının etkinliği artırılacak. Yerel ve ulusal pazarda rekabet gücünü artıracak, işletmeler için stratejik bir avantaj sağlanacak. Modern depolama ve dağıtım teknolojileri kullanılarak, tedarik zinciri yönetimi optimize edilecek. Ekonomik büyümeye katkıda bulunacak ve istihdam olanaklarını artıracak bir proje olarak öne çıkacak.

ELEKTRİKLİ ARAÇ ŞARJ İSTASYONLARININ YAYGINLAŞTIRILMASI

Şehir genelinde elektrikli araç şarj istasyonlarının sayısı artırılacak. Ulaşımda karbon emisyonunu azaltma hedefi doğrultusunda, elektrikli araçlar için altyapı ve teşvikler sağlanacak. Kamu ve özel sektör iş birliği ile elektrikli araçların kullanımının yaygınlaştırılması hedeflenecek. Elektrikli araç kullanımının çevresel faydaları hakkında bilinçlendirme ve farkındalık çalışmaları yürütülecek.

KIRSAL KALKINMA

Kırsal bölgelerde yaşam standartlarını yükseltmek ve ekonomik fırsatları artırmak için bütüncül kalkınma projeleri hayata geçirilecek. Tarım, hayvancılık ve kırsal turizm alanlarında yenilikçi girişimler desteklenecek, bölgesel potansiyelin ortaya çıkarılması sağlanacak. Altyapı, eğitim ve sağlık hizmetlerinin iyileştirilmesi ile kırsal nüfusun yaşam kalitesi artırılacak. Yerel üreticiler ve kırsal işletmeler için pazarlama ve finansman desteği sağlanarak, ekonomik bağımsızlıkları güçlendirilecek.

AKILLI TARIM TEKNOLOJİLERİ

Tarımsal üretimin verimliliğini ve sürdürülebilirliğini artırmak için akıllı tarım teknolojileri teşvik edilecek. Uydu verileri, sensör teknolojileri ve otomasyon sistemleri kullanılarak, su ve gübre kullanımı optimize edilecek. Çiftçilere akıllı tarım uygulamaları konusunda eğitimler verilecek, teknolojik dönüşüm desteklenecek. Veri analizi ve yapay zekâ çözümleri ile tarımsal faaliyetlerin etkinliği artırılacak, karar verme süreçleri iyileştirilecek.

TARIMDA SU YÖNETİMİ

Suyun etkin kullanımı ve korunumu için modern su yönetimi teknikleri kırsal alanda uygulanacak. Damla sulama, yağmur suyu hasadı gibi su tasarrufu yöntemleri yaygınlaştırılacak, çiftçilere destek sağlanacak. Tarımsal sulama projelerinde yenilikçi ve çevre dostu teknolojiler öne çıkarılacak. Su kaynaklarının sürdürülebilir yönetimi, tarımsal üretimde verimlilik ve çevresel denge üzerinde odaklanılacak.

KOOPERATİFLERE SULAMA DESTEKLERİ

Kırsal kalkınmayı ve topluluk içi iş birliğini teşvik etmek amacıyla kooperatiflere yönelik sulama destekleri sağlanacak. Sulama altyapısının geliştirilmesi ve modernizasyonu için finansal ve teknik destekler sunulacak kooperatifler aracılığıyla su yönetimi eğitimleri düzenlenecek, bilinçli su kullanımı yaygınlaştırılacak. Toplu sulama projeleri ile su tasarrufu sağlanacak, tarımsal üretimde maliyetler düşürülecek.

ORGANİK TARIMI DESTEKLEME

Sağlıklı gıda üretimi ve çevrenin korunması amacıyla organik tarım projelerine destek verilecek. Organik ürünlerin üretimi için gerekli bilgi, eğitim ve sertifikasyon süreçlerinde çiftçilere yardımcı olunacak. Yerel ve ulusal pazarlarda organik ürünlerin tanıtımı ve satışı için platformlar oluşturulacak. Organik tarımın yaygınlaşması için araştırma ve geliştirme çalışmaları teşvik edilecek.

KADIN ÇİFTÇİLERİ VE GENÇ ÇİFTÇİLERİ DESTEKLEME

Tarım sektöründe kadınların ve gençlerin rolünü güçlendirmek için özel programlar ve teşvikler sunulacak. Girişimcilik, teknoloji kullanımı ve yenilikçi tarım metotları konusunda eğitimler düzenlenecek. Kadın ve genç çiftçilere yönelik finansman olanakları genişletilecek, projelerin hayata geçirilmesi kolaylaştırılacak. Toplumsal cinsiyet eşitliği ve genç istihdamını destekleyen politikalarla tarımsal kalkınma sağlanacak.

TARIMSAL ÜRETİMDE DİJİTAL PAZARLAMA

Çiftçilerin ürünlerini daha geniş pazarlara ulaştırmak için dijital pazarlama ve e-ticaret eğitimleri verilecek. Yerel ürünlerin tanıtımı ve satışı için online platformlar kurulacak, ulusal ve uluslararası pazarlara erişim kolaylaştırılacak. Dijital pazarlama stratejileri ile üreticilerin gelirlerinin artırılması ve marka bilinirliklerinin güçlendirilmesi hedeflenecek. Tarımsal ürünlerin dijital ortamda etkin bir şekilde pazarlanması için gerekli altyapı ve destek sağlanacak.

YÖRESEL ÜRÜNLER SATIŞ MERKEZİ

Yöresel ürünlerin tanıtımı ve satışı için modern ve erişilebilir satış merkezleri oluşturulacak. Yerel ekonomiyi canlandıracak ve üreticilerin gelirlerini artıracak bu merkezler, turistik cazibe de yaratacak. Yöresel ürünlerin markalaşması ve kalite standartlarının yükseltilmesine yönelik çalışmalar desteklenecek. Kültürel mirasın korunması ve tanıtılmasında önemli bir rol oynayacak bu merkezler, yerel ve ulusal turizmi teşvik edecek.

TARIMSAL EĞİTİMLER

Çiftçilere yönelik, modern tarım teknikleri, sürdürülebilir üretim yöntemleri ve pazarlama becerileri üzerine eğitimler düzenlenecek. Tarımsal üretimde verimliliği ve kaliteyi artıracak yenilikçi yöntemlerin öğretilmesi sağlanacak. Eğitimlerle, çiftçilerin teknolojiyi etkin kullanmaları ve adaptasyon süreçlerinin hızlandırılması amaçlanacak. Kırsal kalkınmanın temel taşlarından olan eğitimler, çiftçilerin rekabet gücünü artıracak.

AKILLI DİKEY TARIM SİSTEMLERİ VE TARIMSAL AR-GE ÇALIŞMALARI

Yer ve su tasarrufu sağlayan, yüksek verimlilikle üretim yapabilen akıllı dikey tarım sistemleri geliştirilecek. Şehir içi ve kırsal alanlarda uygulanabilecek yenilikçi dikey tarım projelerine destek ve teşvik sağlanacak. Tarımsal araştırma ve geliştirme faaliyetleri ile yeni ürün çeşitleri, üretim teknikleri ve sürdürülebilir tarım uygulamaları üzerinde çalışılacak. AR-GE çalışmaları, tarım sektörünün geleceğini şekillendirecek yeniliklerin önünü açacak, üreticilere yeni fırsatlar sunacak.

SIFIR ATIK YÖNETİM PLANI

Atık miktarının azaltılması, kaynakların verimli kullanılması ve geri dönüşümün teşvik edilmesi hedeflenecek. Kamu kurumları, işletmeler ve halkı kapsayan geniş çaplı bir sıfır atık bilinçlendirme ve uygulama programı hayata geçirilecek. Sıfır atık yönetim sistemi ile çevresel kirlilik önlenerek, ekolojik denge korunacak. Atıkların ayrıştırılması ve geri dönüştürülmesi için gerekli altyapı ve tesisler geliştirilecek.

YENİLENEBİLİR ENERJİ KAYNAKLARININ GELİŞTİRİLMESİ (GES PROJELERİ)

Güneş enerjisi santralleri (GES) projeleri ile temiz ve sürdürülebilir enerji üretimi artırılacak. Yenilenebilir enerji kullanımının yaygınlaştırılması, enerji bağımsızlığı ve ekonomik tasarruf sağlanacak. Karbon salımı düşük, çevreye zararsız enerji kaynaklarına yatırım yapılacak. Yenilenebilir enerji projeleriyle yerel istihdam yaratılacak ve teknolojik gelişim desteklenecek.

ÇEVRE DOSTU ULAŞIM AĞLARI

Toplu taşıma, bisiklet ve yaya yollarının geliştirilmesiyle çevre dostu ulaşım seçenekleri genişletilecek. Düşük emisyonlu ve alternatif enerjili araçların kullanımı teşvik edilecek. Şehir içi trafik yoğunluğunu azaltacak, hava kalitesini iyileştirecek ulaşım politikaları uygulanacak. Sürdürülebilir ve erişilebilir ulaşım ağları ile yaşam kalitesi yükseltilecek.

KARBON AYAK İZİNİN AZALTILMASI

Şehir genelinde karbon ayak izini azaltacak projeler ve uygulamalar geliştirilecek. Enerji verimliliği, yenilenebilir enerji kaynaklarının kullanımı ve yeşil bina standartları teşvik edilecek. Kamu ve özel sektörde sürdürülebilirlik standartları belirlenerek, çevresel performans iyileştirilecek. Karbon nötr bir şehir hedefine ulaşmak için bütüncül bir yaklaşım benimsenecek.

EKO-DOSTU FESTİVAL

Çevre bilincini artırmayı ve sürdürülebilir yaşamı teşvik etmeyi amaçlayan eko-dostu festivaller düzenlenecek. Atık azaltma, geri dönüşüm ve yeşil enerji gibi çevreci uygulamalar festival organizasyonlarında öncelikli olacak. Yerel sanatçılar, zanaatkarlar ve çevre örgütleriyle iş birliği içinde, kültürel ve eğitici etkinlikler sunulacak. Toplumun tüm kesimlerini kapsayan bu festivaller, çevre dostu yaşam tarzlarını yaygınlaştırmayı hedefleyecek.

ÇEVRECİ SPOR ETKİNLİKLERİ

Doğa sporları ve açık hava etkinlikleri ile bireylerin çevre bilincinin artırılması sağlanacak. Yeşil alanlar ve parklarda düzenlenecek spor aktiviteleriyle, sağlıklı yaşam ve çevre dostu pratikler desteklenecek. Katılımcıların ve organizatörlerin çevre üzerindeki etkisini en aza indirecek sürdürülebilir etkinlik yönetim stratejileri uygulanacak. Spor ve doğa turizmini teşvik edecek, yerel ekonomiye katkı sağlayacak projeler geliştirilecek.

YEŞİL ENERJİYLE AYDINLIK YOLLAR

Kamusal alanların ve yolların aydınlatılmasında yenilenebilir enerji kaynaklarından faydalanılacak. Güneş panelleri ve rüzgâr türbinleri kullanılarak, dış mekan aydınlatmaları için gerekli enerji sürdürülebilir şekilde üretilecek. Enerji tasarrufu sağlayan led aydınlatma sistemleri tercih edilecek, gece aydınlatması verimliliği artırılacak. Çevresel ayak izi düşük, uzun ömürlü ve düşük bakım maliyetli aydınlatma çözümleri benimsenecek.

YEŞİL AKŞEHİR BİSİKLET TURLARI

Şehir içinde ve çevresinde bisiklet kullanımını teşvik edecek, sağlıklı ve çevreci bir ulaşım alternatifi sunulacak. Bisiklet yolları ağı genişletilecek, güvenli ve erişilebilir bisiklet park alanları oluşturulacak. Rehberli bisiklet turları ile doğal ve tarihi güzelliklerin çevreci bir şekilde keşfi sağlanacak. Bisiklet kullanımının yaygınlaştırılması ile karbon emisyonları azaltılacak ve trafik yoğunluğu hafifletilecek.

AKŞEHİR GÖLÜ’NÜN KURTARILMASI

Akşehir gölü ve çevresinin ekolojik dengesinin korunması ve iyileştirilmesine yönelik projeler geliştirilecek. Gölün su kalitesinin iyileştirilmesi, habitatın korunması ve biyolojik çeşitliliğin artırılması amaçlanacak. Kirlilik kaynaklarına yönelik önlemler alınacak, sürdürülebilir su yönetimi stratejileri uygulanacak. Yerel topluluklar ve çevre örgütleriyle iş birliği içinde, gölün korunması ve sürdürülebilir kullanımı için farkındalık çalışmaları yapılacak.

SOKAK HAYVANLARI KONUSUNDA YAPILACAK ÇALIŞMALAR

Sokak hayvanlarının sağlık, beslenme ve barınma ihtiyaçlarının karşılanması için kapsamlı bir program uygulanacak. Kısırlaştırma, aşılama ve sağlık kontrolleri ile sokak hayvanlarının nüfusunun kontrol altında tutulması sağlanacak. Hayvan haklarına saygılı, etik ve sürdürülebilir bir yaklaşım benimsenecek.

TERTEMİZ AKŞEHİR

Şehrin her köşesinde çöp toplama, geri dönüşüm ve temizlik hizmetlerinin etkinliğini artıracak çalışmalar yapılacak. Katı atık yönetimi ve çevre temizliği konusunda modern teknikler ve yöntemler uygulanacak. Kamusal alanların, parkların ve sokakların düzenli olarak temizlenmesi sağlanacak, çevre kirliliği önlenmiş olacak. Vatandaşların çevre temizliği konusunda farkındalığını ve katılımını artıracak kampanyalar yürütülecek.

DOĞALGAZ ÇALIŞMALARI

İhtiyaç olan mahallerimizde doğal gaz hattı döşeme çalışmaları gerçekleştirilecek.

EKOTURİZM

Doğal güzelliklerin korunarak turizme açılması, ekoturizm aktiviteleri ile ziyaretçilere benzersiz doğa deneyimleri sunulacak. Sürdürülebilir turizm uygulamaları teşvik edilecek, doğa yürüyüşleri ve kuş gözlemciliği gibi etkinlikler düzenlenecek. Ekoturizmin geliştirilmesi, bölgesel ekonomiye katkı sağlayacak. Çevre bilincinin artırılması ve biyolojik çeşitliliğin korunması amaçlanacak.

MACERA PARKLARI 

Kurulacak macera parkları ile ziyaretçilere adrenalini yüksek aktiviteler sunulacak. Tırmanma duvarları, zipline ve köprüler gibi çeşitli macera sporlarına ev sahipliği yapacak. Aileler ve macera tutkunları için güvenli ve eğlenceli bir ortam sağlanacak. Sağlıklı yaşamı ve açık hava etkinliklerini teşvik edecek bu parklar, turistik çekiciliği artıracak.

ANTİKACILAR VE EL SANATLARI ÇARŞISI

Yerel kültür ve sanatın yaşatılması için antikacılar ve el sanatları çarşısı kurulacak. Turistler ve yerel halk, yöresel ürünlerin ve el emeği eserlerin satıldığı otantik bir alışveriş deneyimi yaşayacak. Geleneksel el sanatlarının sergilendiği atölyeler ve canlı performanslar düzenlenecek. Kültürel mirasın korunması ve tanıtılmasına katkıda bulunacak.

MÜZİK VE SANAT SOKAKLARI

Şehrin belirli sokakları, müzik ve sanatın kalbi olacak şekilde tasarlanacak. Sokak müzisyenleri, ressamlar ve sanatçıların eserlerini sergileyebilecekleri, canlı performanslar düzenleyebilecekleri alanlar oluşturulacak. Kültürel etkileşimi ve sanatsal ifadeyi teşvik edecek bu sokaklar, şehrin turistik cazibesini artıracak. Sanat galerileri, atölyeler ve küçük tiyatrolarla zenginleştirilecek.

HIDIRLIK DAĞ OTELİ

Doğayla iç içe, panoramik manzarasıyla dikkat çeken bir dağ oteli inşa edilecek. Konaklama ve rekreasyon hizmetleriyle ziyaretçilere huzurlu bir kaçış sunacak. Sürdürülebilir mimari ve çevreci işletme pratikleri önceliklendirilecek. Yerel ve uluslararası turistleri doğanın ve konforun birleştiği bir deneyime davet edecek.

HIDIRLIK SEYİR TERASI

Hıdırlık Tepesinde, şehir ve çevre manzarasının panoramik olarak izlenebileceği bir seyir terası yapılacak. Ziyaretçilere unutulmaz fotoğraf kareleri ve izlenimler sunacak. Doğal güzelliklerin ve şehir silüetinin keyfini çıkarabilecekleri huzurlu bir alan sağlanacak. Çevre dostu malzemeler kullanılarak doğaya zarar vermeden inşa edilecek.

TURİZM VE KARŞILAMA MERKEZLERİ

Turistlere yönelik bilgilendirme, rehberlik ve karşılama hizmetleri sunacak modern turizm merkezleri kurulacak. Şehrin tarihini, kültürünü ve turistik noktalarını tanıtan interaktif sergiler ve bilgilendirme panoları yer alacak. Ziyaretçilerin şehri keşfetmelerine yardımcı olacak haritalar, broşürler ve dijital uygulamalar sağlanacak. Yerel rehberler tarafından düzenlenen şehir turları ve etkinliklerle zengin bir turizm deneyimi sunulacak.

TURİZM ROTALARI

Şehirdeki tarihi, kültürel ve doğal güzellikleri kapsayan çeşitli turizm rotaları oluşturulacak. Yürüyüş, bisiklet ve araçla yapılabilecek rota seçenekleriyle her ziyaretçiye uygun deneyimler sunulacak. Rotalar boyunca bilgilendirici işaretler ve dinlenme noktaları yerleştirilecek. Kültürel mirasın ve doğal zenginliklerin öne çıkarıldığı bu rotalar, şehrin turizm potansiyelini artıracak.

AKŞEHİR GASTROFEST 

Yöresel lezzetlerin, yerel ürünlerin ve gastronomi kültürünün tanıtılacağı bir festival düzenlenecek. Yerel şefler, gıda üreticileri ve restoranlar, ziyaretçilere unutulmaz tatlar sunacak. Yemek yarışmaları, atölye çalışmaları ve lezzet turları gibi etkinliklerle gastronomi turizmi canlandırılacak. Yerel ve uluslararası mutfak kültürlerinin buluşma noktası olacak.

TARİHİ MEKÂNLARIN TURİZME KAZANDIRILMASI

Bugüne dek restore edilen yapıları da inşallah farklı işlevlerle ilçemizin turizmine, sanatına, kültürüne kazandıracağız. Sağ olsunlar sayın vekilimizin, uğur başkanımızın ve Salih başkanımızın katkılarıyla önemli restorasyon çalışmaları yapıldı. İnşallah bizler de bu yapıları en güzel haliyle işlevlendireceğiz.

ULUSAL VE ULUSLARARASI FUARLARA KATILIM

Şehrin kültürünü, sanatını ve turizm potansiyelini ulusal ve uluslararası arenada tanıtmak için fuarlara aktif katılım sağlanacak. Yerel ürünlerin, el sanatlarının ve gastronomi ögelerinin sergileneceği stantlar kurulacak. Şehri ulusal ve uluslararası turizm haritasında önemli bir destinasyon olarak konumlandıracak. İş birlikleri ve ağ oluşturma fırsatları ile turizm sektöründeki paydaşlarla etkileşim güçlendirilecek.

AKŞEHİR FUAR ALANI

Yerel, ulusal ve uluslararası etkinliklere ev sahipliği yapacak modern bir fuar alanı inşa edilecek. Çeşitli fuarlar, sergiler ve kültürel etkinlikler düzenlenerek şehrin tanıtımı yapılacak. İş dünyası ve kültür-sanat camiasını bir araya getiren bu alan, şehrin sosyal ve ekonomik yaşamına katkı sağlayacak. Yenilikçi ve sürdürülebilir tasarım anlayışıyla, çevre dostu bir kompleks oluşturulacak.

AKŞEHİR KENT MÜZESİ 

Şehrin tarihini, kültürünü ve doğal güzelliklerini anlatan kapsamlı bir kent müzesi kurulacak. Etkileşimli sergiler, dijital gösterimler ve eğitici programlarla zengin bir müze deneyimi sunulacak. Yerel ve uluslararası ziyaretçilere şehrin tarihine yolculuk yapma fırsatı verilecek. Kültürel mirasın korunması ve gelecek nesillere aktarılması amaçlanacak.

KÜLTÜR YOLU ETKİNLİKLERİ

Şehrin kültürel ve tarihi zenginliklerini birbirine bağlayan bir "kültür yolu" oluşturulacak. Kültür ve turizm bakanlığımızın uhdesinde olan Türkiye kültür yolu etkinlikleriyle koordineli bir şekilde yapacağız. Kültür yolu boyunca düzenlenecek etkinlikler, festival ve performanslar şehrin kültürel hayatını canlandıracak. Yerel ve uluslararası sanatçıların eserlerinin sergileneceği, sanatseverler için bir buluşma noktası olacak.

TİYATRO ATÖLYELERİ

Yerel halkın ve özellikle gençlerin sanatla iç içe olmalarını sağlamak amacıyla tiyatro atölyeleri düzenlenecek. Profesyonel sanatçılar tarafından verilecek eğitimlerle, tiyatro ve performans sanatlarına ilgi duyanlara destek sağlanacak. Bu atölyeler, şehrin kültürel hayatına yeni soluk getirecek.

SANAT VE TEKNOLOJİ BULUŞMALARI

Sanat ve teknolojinin kesiştiği noktada yenilikçi projelerin ve eserlerin sergileneceği buluşmalar düzenlenecek. Dijital sanat, interaktif enstalasyonlar ve yeni medya çalışmaları gibi alanlarda yaratıcı ifadeler teşvik edilecek. Teknolojiyi sanatın hizmetine sunan bu etkinlikler, sanatseverler ve teknoloji meraklıları için ilham kaynağı olacak. Sanatın ve teknolojinin geleceğine dair diyaloglar ve iş birlikleri için platform oluşturulacak.

TANITIM VE DIŞ İLİŞKİLER

Şehrin turizm, kültür ve sanat potansiyelini yerel, ulusal ve uluslararası düzeyde tanıtmak için stratejik kampanyalar yürütülecek. Kardeş şehir ilişkileri ve kültürel değişim programları ile uluslararası iş birlikleri güçlendirilecek.

GELECEĞİN LİDERLERİ GİRİŞİMCİLİK KAMPLARI

Genç girişimcileri desteklemek ve onlara iş dünyasına adım atmaları için gereken becerileri kazandırmak amacıyla kamplar düzenlenecek. Uzman mentorlar ve iş liderleri ile interaktif atölye çalışmaları, seminerler ve networking etkinlikleri organize edilecek. Katılımcılar, iş fikirlerini geliştirebilecekleri ve gerçek dünya projeleri üzerinde çalışabilecekleri pratik bir deneyim kazanacak. Girişimcilik ekosistemini güçlendirecek ve gençlerin kendi işlerini kurmalarına ilham verecek bu kamplar, yenilikçi fikirlerin hayata geçirilmesini sağlayacak.

GENÇ YETENEKLER AKADEMİSİ

Farklı disiplinlerden genç yeteneklerin kişisel ve profesyonel gelişimlerini destekleyecek bir akademi kurulacak. Sanat, bilim, teknoloji ve spor gibi alanlarda özelleşmiş programlar sunulacak. Katılımcıların yeteneklerini keşfetmeleri ve geliştirmeleri için atölyeler, kurslar ve yarışmalar düzenlenecek. Gençlerin kariyer yollarını şekillendirmelerine yardımcı olacak bu akademi, onları geleceğin liderleri olarak yetiştirecek.

YARATICI YAZARLIK ATÖLYELERİ

Genç yazarların kendilerini ifade etme ve yaratıcı yazma becerilerini geliştirme fırsatı bulacakları atölyeler açılacak. Deneyimli yazarlar ve edebiyatçılar tarafından rehberlik edilen bu atölyelerde öykü, şiir, senaryo yazımı gibi çeşitli alanlara odaklanılacak. Katılımcılar, eserlerini yayımlama ve literatürle etkileşim imkanlarına sahip olacak. Yaratıcılığı ve eleştirel düşünmeyi teşvik edecek bu program, gençlerin edebiyat dünyasına katkıda bulunmalarını sağlayacak.

DİJİTAL SANAT VE TASARIM AKADEMİSİ

Dijital sanat ve tasarım alanında yetenekli gençleri eğitmek ve geliştirmek için özel bir akademi oluşturulacak. Grafik tasarım, animasyon, oyun geliştirme ve web tasarımı gibi alanlarda kurslar ve atölye çalışmaları sunulacak. Endüstri standartlarına uygun eğitimlerle, öğrencilerin sektörde aranan profesyoneller haline gelmeleri hedeflenecek. Yaratıcılık ve teknolojiyi birleştiren bu akademi, gençlerin dijital dünyada kendilerini ifade etmelerine olanak tanıyacak.

YENİ NESİL MEDYA AKADEMİSİ 

Medya ve iletişim alanında kariyer yapmayı hedefleyen gençler için modern bir eğitim platformu sunulacak. Dijital yayıncılık, sosyal medya yönetimi, içerik üretimi ve multimedya tasarımı gibi konularda eğitimler verilecek. Sektör profesyonelleri tarafından gerçekleştirilecek atölyeler ve staj imkanları ile pratik deneyim kazanmaları sağlanacak. Medya dünyasının dinamiklerini öğrenerek, dijital çağın gereksinimlerine uygun beceriler edinecekler.

E-SPOR KULÜBÜ

E-sporun hızla büyüyen dünyasına adım atmak isteyen gençler için profesyonel bir e-spor kulübü kurulacak. Oyun stratejileri, takım çalışması ve rekabetçi oyun becerileri üzerine eğitimler düzenlenecek. Ulusal ve uluslararası turnuvalara katılım için gerekli altyapı ve destek sağlanacak. Gençlerin e-spor alanında yeteneklerini geliştirmelerine ve profesyonel bir kariyer yapmalarına olanak tanınacak.

BİLİM ATÖLYELERİ

Meraklı genç bilim insanlarını desteklemek amacıyla çeşitli bilim dallarında atölyeler açılacak. Deneyimli eğitmenler eşliğinde, pratik deneyler ve projeler üzerinde çalışılacak. STEM (Bilim, Teknoloji, Mühendislik, Matematik) alanlarında ilgi ve bilgiyi artıracak programlar sunulacak. Gençlerin bilimsel düşünme becerilerini geliştirecek ve onları bilim dünyasına adım atmaya teşvik edecek.

360 DERECE KARİYER FUARI 

Gençlerin çeşitli meslekler ve kariyer yolları hakkında bilgi edinebilecekleri geniş kapsamlı bir kariyer fuarı düzenlenecek. Üniversiteler, şirketler ve meslek birlikleri ile iş birliği içinde, geniş bir yelpazede stantlar ve seminerler organize edilecek. Katılımcılara staj ve iş imkanları hakkında bilgi verilecek, mesleki rehberlik sağlanacak. Gençlerin gelecekteki kariyer hedeflerine ulaşmaları için gerekli bilgi ve ağ oluşturma fırsatları sunulacak.

KODLAMA MARATONU VE SANAL DÜNYA KEŞİFLERİ 

Genç programcıları ve yazılım geliştiricileri teşvik etmek amacıyla kodlama maratonları ve hackathonlar düzenlenecek. Yenilikçi fikirlerin ve projelerin yarışacağı bu etkinlikler, takım çalışması ve problem çözme becerilerini geliştirecek. Sanal gerçeklik, yapay zekâ ve oyun geliştirme gibi alanlarda atölye çalışmaları sunulacak. Teknolojiye ilgi duyan gençlerin yeteneklerini sergileyebilecekleri ve yeni teknolojileri keşfedebilecekleri bir platform sağlanacak.

GENÇLİK VE SPOR KAMPLARI

Gençleri fiziksel aktiviteye teşvik etmek ve takım ruhunu geliştirmek için spor kampları organize edilecek. Futbol, basketbol, voleybol gibi çeşitli spor dallarında eğitim kampları düzenlenecek. Profesyonel antrenörler eşliğinde, sporcuların teknik ve taktik becerileri geliştirilecek. Sağlıklı yaşam alışkanlıkları ve sporun önemi üzerine eğitimler verilerek gençlerin fiziksel ve zihinsel gelişimine katkıda bulunulacak.

SPOR AKŞEHİR ÇALIŞMALARI

Şehrin spor altyapısını güçlendirmek ve gençlerin spor faaliyetlerine katılımını artırmak için çalışmalar yapılacak. Çeşitli spor dallarında yerel ligler ve turnuvalar düzenlenerek, genç sporcuların rekabetçi deneyim kazanmaları sağlanacak. Spor tesisleri ve ekipmanlarının iyileştirilmesi, gençlerin daha iyi koşullarda antrenman yapmalarına olanak tanıyacak. Sporun ve fiziksel aktivitenin toplumda yaygınlaştırılması için kampanyalar ve etkinlikler organize edilecek.

GENÇLER İÇİN FİNANSAL OKURYAZARLIK

Gençlerin finansal bilinç ve becerilerini geliştirmek amacıyla finansal okuryazarlık programları sunulacak. Bütçe yönetimi, tasarruf, yatırım ve kredi kullanımı gibi konularda eğitimler düzenlenecek. Uzman finansçılar tarafından verilecek seminerler ve atölye çalışmaları ile pratik finansal bilgiler aktarılacak. Gençlerin ekonomik kararlarını bilinçli bir şekilde alabilmeleri ve finansal geleceklerini şekillendirebilmeleri için gerekli araçlar sağlanacak.

GENÇ GÖNÜLLÜLER TOPLULUĞU

Toplumsal sorumluluk projelerine katılmak ve topluma hizmet etmek isteyen gençler için bir gönüllüler topluluğu oluşturulacak. Çevre koruma, hayvan hakları, yaşlılara ve ihtiyaç sahiplerine yardım gibi çeşitli alanlarda gönüllü faaliyetler düzenlenecek. Gençlerin sosyal sorumluluk bilincini geliştirecek ve toplum içinde aktif roller alarak pozitif değişimlere katkıda bulunmaları sağlanacak. Gönüllülük kültürünün güçlendirilmesi ve gençler arasında dayanışmanın artırılması hedeflenecek.

SPOR VE BİLİM FESTİVALİ

Spor ve bilimi bir araya getiren bir festival düzenlenerek gençlerin bu alanlardaki ilgilerini artırmak amaçlanacak. Bilimsel deneyler, atölye çalışmaları, spor müsabakaları ve gösteriler gibi çeşitli etkinlikler organize edilecek. Gençlerin bilim ve sporun eğlenceli yönlerini keşfetmeleri sağlanacak, öğrenme ve fiziksel aktiviteyi teşvik edecek bir ortam oluşturulacak. Bilim insanları ve sporcuların katılımıyla interaktif oturumlar ve paneller düzenlenerek, gençlerin ilham alması sağlanacak.

DOĞA SPORLARI  

Doğa sporlarına ilgi duyan gençler için trekking, dağcılık, kano ve bisiklet gibi etkinlikler düzenlenecek. Profesyonel eğitmenler eşliğinde güvenli ve eğitici programlar sunulacak. Doğa ile iç içe olmanın sağladığı huzur ve adrenalinin birleştiği deneyimler, gençlerin doğa sevgisini ve fiziksel aktiviteyi artıracak. Doğa koruma bilincini artırmak ve ekolojik duyarlılık kazandırmak amacıyla çevresel eğitimler de verilecek.

ANAOKULU VE KREŞ

Çalışan ailelerin çocukları için güvenli, eğitici ve eğlenceli bir ortam sağlayacak modern anaokulu ve kreşler inşa edilecek. Erken çocukluk eğitimine odaklanılarak, çocukların sosyal, duygusal ve bilişsel gelişimlerine katkıda bulunulacak. Yaratıcı oyun alanları, sanat ve müzik atölyeleri, dil öğrenme programları gibi çeşitli aktiviteler sunulacak. Çocukların erken yaşta kaliteli eğitim almasını sağlamak ve ailelere destek olmak amaçlanacak.

EĞİTİM DESTEKLERİ

Eğitim destekleri ve sınav ücretleri konusunda öğrencilerimize elimizden ne geliyorsa destek sağlayacağız. YKS sınav ücretleri konusu.

OKUL SPORLARINA DESTEK

Okullar arası spor müsabakaları ve turnuvalar düzenlenerek, öğrencilerin sporla iç içe bir yaşam sürmeleri teşvik edilecek. Spor malzemeleri, ekipmanları ve antrenman sahaları gibi konularda destek sağlanacak. Gençlerin fiziksel aktiviteye katılımını artırmak, takım ruhu ve disiplin gibi değerleri öğretmek hedeflenecek. Sağlıklı ve aktif bir yaşam tarzının benimsenmesi ve sporun eğitim kurumlarında yaygınlaştırılması amaçlanacak.

AKŞEHİR SPOR’A DESTEK

Akşehirspor’a maddi destekler sağlanacak, imkanlar sunulacak.

MAHALLELERİMİZE KAPALI VE AÇIK HALI SAHALAR İNŞA EDECEĞİZ

Gençlerin ve çocukların serbest zamanlarını değerlendirebilecekleri, spor yapabilecekleri kapalı ve açık halı sahalar inşa edilecek. Mahalle bazında spor altyapısının güçlendirilmesi ve spor faaliyetlerine erişimin kolaylaştırılması hedeflenecek.

MAHALLE BULUŞMALARI

Mahalle sakinlerinin bir araya gelerek şehrin geleceğine dair fikirlerini ve önerilerini paylaşabilecekleri buluşmalar düzenlenecek. Bu buluşmalar sayesinde vatandaşların belediye politikaları ve projeleri üzerinde söz sahibi olmaları sağlanacak. Yerel sorunların tespiti ve çözüm önerilerinin geliştirilmesi için bir platform oluşturulacak. Mahalle buluşmaları, topluluk bağlarını güçlendirecek ve yerel yönetim ile vatandaşlar arasında etkili bir iletişim köprüsü kuracak.

AKŞEHİR MOBİL UYGULAMASI

Akşehir Belediyesi'nin hizmetlerine, duyurularına ve projelerine kolay erişim sağlayan oldukça gelişmiş bir mobil uygulama hizmete sunulacak. Vatandaşlar, mobil uygulama üzerinden belediye ile ilgili istek, şikâyet ve önerilerini doğrudan iletebilecek. Uygulama, şehir hakkında güncel bilgileri, etkinlik takvimini ve önemli duyuruları vatandaşlara ulaştıracak. Akıllı şehircilik uygulamalarıyla entegre çalışacak bu platform, vatandaşların belediye hizmetlerine daha hızlı ve etkin bir şekilde erişimini sağlayacak.

FARKLI ŞEHİRLERDE HEMŞEHRİ BULUŞMALARI

Hemşeri ağını güçlendirmek ve Akşehirliler arasında dayanışmayı artırmak amaçlanacak. Farklı şehirlerde yaşayan Akşehirlilerin birbirleriyle bağlarını güçlendirecek ve memleketleriyle olan bağlantılarını pekiştirecek bir platform oluşturulacak.

KATILIMCI VE ŞEFFAF BÜTÇELEME UYGULAMASINI HAYATA GEÇİRECEĞİZ

Belediye bütçesinin oluşturulmasında vatandaşların görüş ve önerilerinin alınması sağlanacak, katılımcı bütçeleme uygulaması başlatılacak. Bütçenin nasıl harcandığına dair şeffaflık sağlanarak, vatandaşların belediye harcamaları üzerinde denetim ve gözetim yapmaları teşvik edilecek. Bütçe planlama sürecine vatandaş katılımı, projelerin önceliklendirilmesinde toplumun ihtiyaç ve taleplerinin dikkate alınmasını sağlayacak.

Yusuf Kahraman konuşmasının sonunda emeklileri unutmadığını ve Akşehir Belediyesine ait tüm sosyal tesislerden emeklilerin % 25 oranında indirimli olarak yararlanacakları müjdesini verdi.