Haber/Yorum: Ümit Aykut Şener

Kendileri de bir Sivil Toplum Kuruluşu olan Turgutoğulları’nın, Mart 2024’teki yerel seçimlerde farklı partilere mensup STK üyeleri arasından ortak bir ismin belirlenip desteklenmesini ve bölen değil birleştirici olmak için yola çıktıklarını yüksek sesle dillendirmeleri, siyasilerce yıllarca dışlanan toplumun tüm kesimlerini bir çatı altında birleşmeye ve birlikte hareket etmeye davet etmeleri, toplumda karşılık bulmaya devam ediyor.

Salih Akkaya’nın başkanlığında gerçekleştirilen müdürler toplantısı sonrasında Akşehir Belediyesi’nde, görevlerinden alınan iki müdürün şaşkınlığı yaşanıyor.

Belediye İmar ve Şehircilik Müdürü Mehmet Tuncez’in bu görevinden alınarak Emlak ve İstimlak Müdürü olarak atanmasının dışında Fen İşleri Müdürü M. Ozan Küçük de Afet ve Acil Durum (AFAD) Müdürü olarak görevlendirildi. Tuncez’in yerine geçici olarak Belediye Hukuk İşleri Müdürü Dilek Meral Arslan’ın, Küçük’ün yerine ise Muhtar İşleri Müdürü İzzet Çetin’in vekaleten bakacakları öğrenildi. 

İddialara göre, Mehmet Tuncez’in https://www.pervasiz.com.tr/6-yil-neyi-beklediniz haberimiz sonrasında görevinden alındığı ileri sürülse de Mart 2021’de Akşehir Belediyesi’nde yaşananlara ilişkin https://www.pervasiz.com.tr/aksehir-belediyesinde-akaryakit-hirsizligi haber yorumum sonrasında sorumluları olan Fen İşleri ve Destek Hizmetleri Müdürleri için aynı hassasiyetin gösterilmediğine de şahit olduk.

Sahi, ‘Akaryakıt Hırsızlığı’ hakkında yapılan suç duyurusu sonuçlandı mı, dava için kamuoyuna neden bir bilgi verilmiyor?

Turgutoğulları’nın ‘Akşehir’in Yönetimine Talibiz’ açıklamaları sonrasında Başkan Akkaya’nın özellikle İmar ve Şehircilik Müdürü’nü görevinden alarak atağa geçmesine, karşı taraf bir tepki gösterir mi, onu şimdiden kestirmek zor!

Hatırlanacağı üzere, Belediye Başkanı’nın yıllar önce de çoğunluğunu Turgutoğulları’nın oluşturduğu işçileri kadro yerine ‘havuza’ aldığı, bazılarını da işten çıkardığı iddia ediliyordu. Akkaya’nın kendi hemşehrilerine karşı ise daha kollayıcı bir tavır aldığı zaten kamuoyu tarafından bilinen bir gerçek. Her ne kadar belediye başkanı, çalışma arkadaşlarını belirlemekte özgür olsa da diğer çalışanlarına karşı eşit mesafede yaklaşım göstermeyi de ilke edinmelidir.

Yerel seçimlere yaklaşık 7 ay kala Akşehir Belediye Başkanı’ndan gelen bu beklenmedik hamle hem kendisinin hem de AK Parti’nin zor durumda kalmasına neden olabilir!..

Yerel siyasetle uğraşanlar iyi bilirler ki; iktidar süresi, yaklaşan bir sonraki seçimle kısıtlıdır. Hele ki oy kaygısı taşıyarak birleştirici planlar yerine işleri arapsaçına çevirecek çözüm peşinde koşanlar bilmelidir ki, pişman olacakları başka sorunlara bugünden yol açarlar.

Bindiği dalı kesmek bu olsa gerek zira yaşananlar, açıkça meydan okumaktır!..

Akşehir halkı; AK Parti’de yer alarak siyasetin kaymağını yiyen, her türlü atamalarda söz sahibi olan, toplumun değil yalnızca kendilerinin menfaatini düşünen Daltonlardan ve onlarla iç içe hareket eden siyasetçilerden kurtulmak istediği için her kesimi kucaklayan yeni bir siyasi oluşuma sıcak bakıyor.

Bu hareketi başlatan Turgutoğulları’nın girişimi toplumda karşılık bulsa da bu durumu net bir tavırla kamuoyuna açıklamaları bekleniyor.