Meydan Mahallesi İnönü Caddesi’nde bulunan 3 katlı bir apartmanın teras bölümündeki beton, kaldırımda yürümekte olan Mehmet C. (37) ve küçük kızı Almina G.C.’nin (4) üzerine düşmüş, Akşehir Devlet Hastanesi Acil Servisine kaldırılan yaralılar, ilk müdahalelerinin ardından Konya'ya sevk edilmişti. Olaydan şans eseri kurtulan anne Fatime C. (34) yaptığı açıklamada; aldığı darbe sonucu ağır yaralanan küçük kızının kafatasında kırıklar olduğunu ve beyin kanaması geçirdiğinin belirlendiğini, sol kol ve sol ayağını oynatamadığını, felç kalma ihtimali olduğunu belirtmişti.

Küçük kızın vücudunda meydana gelen hasarın fizik tedavi ile giderilmeye çalışılacağı öğrenilirken söz konusu apartmanın yaratabileceği olası tehlikelere dair 2017 yılı Ağustos ayında Akşehir Belediyesi ile yazışma yapıldığı ortaya çıktı. Tehlikeli yapıya ilişkin olarak Akşehir Belediyesi Yapı Kontrol Müdürlüğü tarafından hazırlanan yazıda; “Meydan Mahallesi 275 ada 24 parselde bulunan yapıda, Akşehir Belediyesi çalışan teknik elemanlar tarafından yapılan incelemede, çatı katında bulunan parapet duvarının alt kısmından büyük beton parçalarının düştüğü, birçok yerinde sıva çatlakları olup dökülme tehlikesinin olduğu görülmüştür. Yapının bu haliyle çevrede bulunan yapılar ve bölgede yaşayanlar için tehlike arz ettiği mahallinde tespit edilmiştir. Oluşabilecek zararlardan kat maliklerinin sorumlu olduğu, tehlikenin apartmanınızca giderilmesi gerektiğini bilgilerinize ve gereğini rica ederim.” ifadelerinin yer aldığı görüldü.

Geçen zaman içerisinde belirtilen müdahalede bulunulmadığı gibi konunun Akşehir Belediyesi tarafından da takip edilmediği değerlendirildi. Akşehir Belediyesi’nin olması muhtemel ve olan hasara karşı hiçbir önlem almadığı, yaşanan olayın ardından geç de olsa binanın boşaltılarak mühürlendiği ve kaldırımın bariyerlerle çevrildiği görüldü. Belediyenin mühürleme işlemine vatandaşlar; “Altı yıldır aklınız neredeydi?” diyerek tepki gösterdiler.