TFF BAL Ligi 7. Grup’ta 10 Mart 2024 Pazar günü Adana Kaynak Kardeşler Stadyumunda Adana 5 Ocak Futbol Kulübü ile karşılaşan Akşehirspor karşılaşmayı 3-1 kaybetmişti.

Adana 5 Ocak Takımı, 2023- 2024 Sezonu Bölgesel Amatör Lig Müsabakaları Statüsüne uygun olarak maça 27 nolu forma ile 2003 doğ. Ali Baltacıoğlu, 6 nolu forma ile 2002 doğ. Özdilek Yıldızhan, 73 nolu forma ile 2005 doğ. Serhat Oygur’dan olşan 3 genç kontenjan oyuncu ile karşılaşmaya başladı.

Karşılaşmanın 20. Dakikasında 27 nolu formayı giyen Ali Baltacıoğlu sakatlanarak oyun dışı kaldı. BAL Liginde statü olarak ilk 11’de en az 2 genç kontenjan oyuncusu olarak oynamak zorundayken Adana 5 Ocak Takımı genç kontenjan hakkını 3 oyuncudan yana kullanmıştır. Sakatlanan oyuncusu da genç kontenjanından olununca yerine dahil olan oyuncunun da genç kontenjanından olması gerekiyordu. Adana 5 Ocak Takımı 99 nolu forma numarasıyla 1999 doğ. Enver Erşahin’i karşılaşmaya dahil edince Bölgesel Amatör Lig Müsabakaları Statüsü 4. Maddenin (1) ve (2) maddelerine aykırı davranarak kural ihlali yaptı.

2023- 2024 SEZONU BÖLGESEL AMATÖR LİG MÜSABAKALARI STATÜSÜ

MADDE 4 - FUTBOLCULARIN UYGUNLUĞU

(1) BAL takımları 2023-2024 sezonunda Amatör Futbol Liglerinde Uygulanacak Esaslar doğrultusunda aşağıda belirtilen hükümlere uymak zorundadırlar.

(2) BAL müsabakalarında 21 kişilik müsabaka isim listesinde 2002 ve sonrası doğumlu en az 6 futbolcu yer alması zorunludur. BAL takımları bu 6 futbolcundan en az 2’sini sahaya çıkacak ilk 2 11’e almak ve müsabakanın birinci devresinde oyunda tutmak zorundadır. Takımlar ayrıca müsabakanın ikinci devresinde birinci devre yazılan bu 2 futbolcudan farklı 2002 ve sonrası doğumlu en az 1 futbolcu daha oyuna sokmak ve ikinci devre boyunca oyunda tutmak zorundadır. Kulübün müsabakanın ilk devresinde yukarıda belirtilen yaş uygunluğu çerçevesinde 3 futbolcuyu da ilk devrenin tamamında oynatması halinde ikinci devre müsabakaya bu yaş kategorisinde bir oyuncu dahil etme zorunluluğu bulunmaz. Bu futbolcuların müsabakadan ihraç edilmeleri hali hariç olmak üzere bu futbolculardan herhangi birinin sakatlık veya başka bir nedenle değişiklik yapılması halinde yerine girecek oyuncunun da aynı yaş kategorisinde olması zorunludur. Takımların bu yaş kategorisinde müsabakaya 2 futbolcuyla başlaması ve müsabakanın ilk devresinde bu futbolculardan birinin sakatlık yada başka bir nedenle oyundan çıkması ve yerine aynı yaş kategorisinde giren futbolcunun müsabakanın birinci devresi ile birlikte ikinci devresinin sonuna kadar oyunda kalması halinde, müsabakanın ikinci devresinde 2002 ve daha sonra doğmuş bir futbolcu daha oyuna alma zorunluluğu bulunmaz.

Akşehirspor Yönetim Kurulu konuya ilişkin olarak itiraz etti. Amatör Futbol Disiplin Kurulu aradan 8 gün geçmesine rağmen konuya ilişkin hala bir karar vermemesi Akşehir Halkının ve Spor Kamuoyunu tedirgin etttiği gibi haklı tepkilere de yol açıyor.

(AFDK) Amatör Futbol Disiplin Kurulunun bu konuyu ivedilikle ele almasını ve ilgili kurallar çerçevesinde Akşehirspor’un 3-0 hükmen galip sayılmasını ilan etmesini bekliyoruz.

AFDK’nin hükem mağlubiyet kararı vermesi ve kesinleşmesi durumunda Akşehirspor’un puanı 43’e yükselecek. Grup lideri Niğde Belediyespor ile arasındaki puan farkı 3’e düşecek, en yakın rakibi Sarayönüspor ile de arasındaki puan farkını 5’e çıkarmış olacak.