Cumhuriyetimizin 100. Yıldönümü ve 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı kutlaması Nasreddin Hoca Meydanında başladı. Kortej korteje ellerinde Türk Bayrakları ve Atatürk sülietli fenerlerle, meşalelerle, marş ve sloganlar eşliğinde Batı Cephesi Karargahı önünde toplanıldı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından Şube Yöneticisi Korçelik Ceylan kalabalığa andımızı okutmasının ardından, Ulu Önder Atatürk’ün kendi sesinden 10. Yıl nutku okundu.

Atatürkçü Düşünce Derneği Akşehir Şubesi Başkanı Eray Zengin günün anlam ve önemine istinaden konuşmasında Bundan tam doksan yıl önce yine bu meydanda aynı coşkuyla Cumhuriyetimizin 10. Yılı kutlayanlar vardı. Bugün sıra bizde bizden yüzyıllar sonrasında da Cumhuriyetin yeni yüzyılları hep kutlanacak diyen Başkan Zengin;

“Bir tarihe Şahitlik eden Cumhuriyetçi Akşehirliler Hoş geldiniz. Bugün Cumhuriyetimizin Yüzüncü yaşını kutluyoruz. Bu kent Cumhuriyetin kara kutusudur. Bu kentin sokaklarında Mustafa Kemal’in ayak izleri vardır. Bu kentin sokakların da Kuvayi Milliyecilerin ayak izleri vardır, bu kentin sokaklarında İstiklali Tam Tüm Türkiye için can verenlerin ayak izleri vardır. Bugün bizler o ayak izlerini takip ediyoruz. Elbette Cumhuriyet’in de zor sınavlardan geçtiği oldu yine olacakta. Ama her zaman Cumhuriyet galip geliyor sıkıştıkların da hep Cumhuriyete sığınıyorlar. Ancak biz Cumhuriyetçiler Mustafa Kemal Atatürk’ün silah ve fikir arkadaşlarının bizlere emanet ettiği bağımsızlık ve cumhuriyeti yeniden kuruluş ayarlarına döndüreceğiz. Pusulamız Cumhuriyet, rehberimiz Kemalizm, yolumuz aydınlık. Cumhuriyet Bayramını kimseye zorla kutlatacak değiliz bilen bilir hisseden hisseder ve kutlar. Gerisi izan ve haysiyet sorunudur. Ve bizler şunda Çok eminiz Cumhuriyeti kuranların evlatları Cumhuriyet Bayramını kutlar yıkmak isteyenler değil! Bilinmelidir ki Bu topraklarda Mustafa Kemaller Tükenmez, Cumhuriyetçi Akşehirliler bizler, Fikri hür vicdanı hür insanlarsak, Bağımsızlık karakterimizse, En hakiki mürşit ilimse bizim için, Sanat hayat damarlarımızdan biriyse, dünya üzerindeki her şey kadının eseri diyorsak, Ve en büyük savaşımız cehalete karşı ise, Yolumuz doğru yoldur bu yol Atatürk’ün yoludur, Batı cephesi karargahı önünden bir kez daha söylüyoruz. Her şey biter, Cumhuriyet kalır... Herkes gider, Atatürk kalır. Cumhuriyetle kalacağız Atatürk’le kalacağız.”

Yürüyüşe; Moto Akşehir Motosikletçiler kulübünün meşaleli desteği renkli anlara sahne olurken Batı Cephesi Karargahı önünde havai fişek gösterisi ile program sona erdi.

Siyaset üstü her görüşten vatandaşların katıldığı  ve Atatürkçü Düşünce Derneği Akşehir Şubesinin “Cumhuriyetimizin 100. Yıl Kutlama” etkinlikleri Ziraat Bankası kavşağında diğer kortejle birleşince binlerce vatandaşımızın coşkusuyla "Cumhuriyet Yürüyüşü" büyük bir sevgi seline dönüştü.