Pervasız Gazetesi ve kurucusu Gazeteci –Yazar Ahmet ŞENER’ in ardından.

Pervasız Gazetesi 19 Mayıs 1953 yılında kurulmuş ve kuruluş tarihinden bu güne yayın hayatına devam eden, Akşehir’i ve çevresine aydınlık olmuş, ışık olmuş bir gazete.

Gazetenin kurucusu: Ahmet Şener. Yıllarca anıla gelen yazılarıyla, düşünceleriyle Akşehir’i ve çevresini, toplumu aydınlatan Akşehir Sevdalısı.

Lise sıralarında tanımıştım gazeteci Ahmet Şener Ağabeyimi.

Yıl; 1980’ler’den bir anımı paylaşmak istiyorum. Akşehir’in Belediye Başkanı: Yaşar Cenikoğlu.

Günler : Pervasızlı günler.

Yıllar önce. Gazetede şiirler yazıyorum. Lise sıralarında olduğum yıllar, Benimle birlikte Akşehir’in tanınmış şairlerinden Mehmet Cem Yiğit’in şiirleri yayınlanıyor. Ben şiir yazıyorum, yine Mehmet Cem Yiğit…

Sadece şiir değil, Akşehir’in temizlenmeyen yollarındaki karını yazıyoruz, toplanmayan çöplerini, olumsuzlukları gazete köşesine taşıyoruz.

Çok iyi hatırlıyorum. Ahmet Ağabey bana Pervasız Gazetesi muhabir kartı vermiş, resmini de kendisi yapıştırmıştı. Şenliklere gidiyor, habere gidiyor, gururla Pervasız Gazetesi Muhabiri olduğum kartı gösteriyordum. Pervasız Gazetesi’nin muhabiri olmuştum. Artık Pervasız Gazetesi’nde şiirler yazan, muhabirlik yapan, haber toplayan bir neferiydim.

Gazetede bir şiirim, yazım, makalem çıksın nasıl da gazeteyi gururla taşır, okul arkadaşlarıma gösterirdim. Öyle güzel günlerdi o günler.

Neyse, günün akşamı evde, babam çağırıyor; “Pervasız’da yazmayacakmışsın!” diyor,

Lise yıllarım, “Neden?” diye soruyorum.

Gülerek: “Yaşar Cenikoğlu bugün beni yolda gördü, Senin oğlun Pervasız’da yazıyor. Yazmasın, sürekli Belediyeyi ve çalışmalarımızı eleştiriyor” dedi.

Devamla, “Sen yaz! Akşehir’in ilerlemesi için bizim Pervasız Gazetesi gibi gazeteye, Ahmet Şener gibi, senin gibi gazetecilere ihtiyacımız var!” demişti, hiç unutmam.

Ahmet Şener, Yaşar Cenikoğlu ve babam Sodacı Kadir de aynı mahalle de büyümüş, aynı mahallenin çocuklarıydı.

Yıllardır yazıyoruz, yazacağız da.

Ahmet Ağabeyi ve Pervasız Gazetesi’ni yıllar öncesinden tanıdım, Pervasız Gazetesi’nin bir üyesi oldum diyebilirim. Lise yılları, ilk şiirlerim makalelerim… Akşehirle ilgili haber yazılarım.

Ahmet Şener Ağabey yıllarını gazeteciliğe adamış, çok iyi bir gazeteciydi, Akşehir sevdalısıydı. İyi bir yazardı. Akşehir’e gönül vermiş, Akşehir’in bulunduğu yerden çok ama çok daha ileriye gitmesi için Akşehir ile ilgili yazılar yazdı. Aydın gazetecilik örneği verdi.

 Pervasız Gazetesi’nin kurucusu Ahmet Şener Ağabeyimizi rahmetle anıyor, Pervasız Gazetesi’ni 71 onur ve gurur yılını kutluyorum. Nice yıllara.