İlçenin unutulmaya yüz tutmuş hafızasını gün yüzüne çıkarmak amacıyla Belediye Başkanı Ali Konak’ın talimatı doğrultusunda çok sayıda nitelikli yapıtın kültürel ve sanatsal yaşama katılmasına katkı sunan Yunak Belediyesi, yazar Bülent Keskin’in kaleme aldığı “Ağustos Soğuğu” adlı eseri edebiyat dünyasına taşıdı. Yazarın “Bayatkulu’nun Sırrı” adlı kitabının ardından, 14. eseri de Yunak Belediyesi Kültür Yayınları tarafından “Yerelden Yeşeren Kültür” sloganıyla okuyucuların beğenisine sunuldu.

Şiir ve edebiyat adına başarılı çalışmalara imza atan ve almış olduğu ödüllerle ilçenin adını farklı coğrafyalarda duyuran Yunak Meslek Yüksekokulu Sekreteri Bülent Keskin bu kitabında; Yunak’ta yaşanan olayları, 1 yıl süren bilgi toplama çalışmaları ve araştırmaları sonucunda tarihi ve kültürel birikimlerle harmanlayarak kaleme almış. Eserinin, tarihi bir kitap olmadığını fakat tarihi kitaplar kadar gerçeğe sadık olduğunu belirten Keskin, Çanakkale Savaşı öncesi 1914 yılında seferberlik ilanı ile askere alınan Yunaklı 5 kardeşten 4’ünün vatan uğruna şehit oluşları ana konusunun etrafında hüzün, ayrılık, milli ve manevi değerler gibi temaları ön plana çıkarmış.

Kitabın yayımlanmasından duyduğu heyecanı paylaşan yazar Bülent Keskin, konuya ilişkin açıklamasında; “Kitabım 11 farklı hikayeden oluşuyor. Toplumun aynası ve geçmiş hayatın güncelliğinin yer aldığı kitabın dizelerinde yaşanmış olaylara estetik bir dille dikkat çekmek istedik. Her okur bu kitaptan kendi payına düşeni alacaktır. Kitap içeriğinin kalitesine de kıymetli okurlar karar verecektir.” diyerek değerlendirmeyi okura bırakıyor.