Hepinizin dikkatini çektiğine eminim ki özellikle bu yıl, ülkemizde her uyandığımız gün, hiçbir dünya ülkesinin vatandaşına nasip olmayacak olaylar silsilesi içinde bulduk kendimizi. Bu ülkenin kaderi mi yoksa bizler mi çok renkli bir insan topluluğuyuz diye sormadan edemiyor insan kendine. Yılın son yazısı vesilesiyle, bir nevi geride bıraktığımız yılın, yaşadığımız olayları ekseninde bir yolculuğa çıkalım istedim sizlerle.

Malum ülkemiz, kadim medeniyetlerin kesiştiği bir kavşak noktasında olduğu gibi, özellikle Akşehirliler/Nasreddin Hoca’nın torunları olarak bizlerde, her gün birbirinden farklı olaylar silsilesi içine uyanırken bunda şaşılacak ne var diyebiliriz. Elbette doğumdan ölüme kadar insanoğlunun önüne türlü hadiseler çıkıyor/çıkarılıyor ve her seferinde insanoğlu bu deneyimleri bir fiil yaşayarak hayatına yön vermeye çalışıyor. Ancak ülkemizde durum özellikle bu yıl bu olgunun çok ötesinde gerçekleşti. Zira dünyaya adım attığım ilk günden bugüne kadar bu ülkenin bunca farklı/kaotik olayı bir arada yaşadığını ben hatırlamıyorum. Peki ne oluyor da bunca değişik olay gelip biz ülke insanının kapısını çalıyor. Bizlerin diğer ülke vatandaşlarına göre son derece farklı/renkli kişilikler olduğumuz bir vaka. Ancak acaba bizler mi bu çetrefilli/bizi olaydan olaya sürükleyen girdabın içine kendimiz çekiyoruz ve sonrada tüm bu olaylardan yakınıyoruz/başımız ağrıyor, etrafımıza da bu karmaşayı servis ediyoruz yoksa olaylar mı bizi buluyor. Elbette hepinizin cevabını verebileceği gibi bizler tüm bu yaşadığımız olaylara davetiye çıkarıyoruz. Peki ne yapalım o halde bunca karmaşa bunca kaotik olayı yaşayan ve etrafına/hemşehrisine/ülkesine yani kısaca bu kadim topraklarda yaşamakta olan hepimizin, kendimize ve çevremize ettiğine ne diyelim ki yeni bir yılın arifesinde yaşadığımız bu karmaşık/zulüm dolu olaylardan ders çıkarmış olarak 2024’ü karşılayalım.

Malum olduğu üzere, bu kısacık yazımızda tüm bu önemli soruların yanıtını bulmak gibi bir gaye içinde değiliz elbette. Ancak yazının başında değindiğim üzere burada amacımız, yeni bir yılı karşılarken geride bıraktığımız yılın içinde bir gezinti yapmak, bir nevi bu konuda her Akşehirlinin de kendi içinde şehrinde/ülkesinde olan tüm bu olaylara düşünce boyutunda bir bakış atmasına katkı vermekten ibaret.

Özellikle yıl boyunca önümüze gelen olaylar, yazılı-görsel ulusal basının/sosyal medyanın servis ettiği ve hatta görsel medya araçlarından uzun uzun hayatımızın içine giren tüm programlar (gündüz kuşağı programları, akşam tartışma programları, diziler, sinema filmleri, reklamlar gibi) da dahil birçok olayda da görüleceği üzere bizlerin kendimize ve çevremize ettiğimizi bir başka canlı topluluğu birbirine etmez/edemez. O sebepledir ki şapkamızı önümüze koyalım ve düşünelim, bu kadim topraklarda binlerce yılda yüzlerce medeniyet/topluluk gelip geçti. Bizler bu güzelim coğrafyada neden birbirimize eziyet eder yaşamı birbirine zindan ederiz. Buna bireysel davranışlarımızdan tutun da her birimizin oyları ile seçilen, ülkeyi yöneten erkler açısından da bakmalıyız. Yıl boyunca yaşadığımız; hayat pahalılığı, hukuksuzluk, eğitim sistemimizde ki çarpıklıklar, laiklikten uzaklaşma, iç ve dış güvenlik sorunları, göçmen politikamız, şehircilik/kentsel dönüşüm politikamız, iklime-doğaya ve diğer canlılara karşı yaptığımız saygısızlıklar, sosyal medyada başta olmak üzere yapılan vurgunlar, insan hayatının hiçe sayılması, cinayetler, çeteleşmeler, vurgunlar, kendinden başka insanların/canlıların ve doğanın olduğunu hatırlamamak, kendimiz dışında ki tüm bu ekosisteme saygılı olmamak gibi peşi gelmeyen bir çok kaotik olayın arkasında ki gerçekleri kendi kendimize bir bir sormalıyız ki karşılamakta olduğumuz yeni bir zaman diliminde/yeni bir yılda aynı kaotik olayları/zulmü hep birlikte yaşamayalım. Zira bu ülke insanı, çok daha saygın/sağlıklı bir hayatı yaşamalı, geleceğe umutla bakabilmeli. 

Sonuç: 2024’de de tüm Akşehir halkının vazgeçilmezi olan Pervasız Gazetemizin bu köşesinden, sizlere seslenebilmek umuduyla, birbirimize iyilikler/güzellikler yaşatacağımız, hayata dair her şeye saygıyla yaklaştığımız bir yıl olması dileklerimle tüm Akşehir halkına iyi seneler diliyorum.

Editör: Haber Merkezi