Yönetmelikler; motorlu araçlar ile römorklarının ve bu araçlara yönelik sistem, aksam ve ayrı teknik ünitelerin tip onayı için kullanılan belgelerin standart hale getirilmesi, motorlu araçların acil durum şeritte tutma sistemi ile donatılması, motorlu araçlarda alkol kilidi kurulum ön hazırlığı ve bazı kategorilerdeki motorlu araçların sürücü dalgınlık ve dikkat uyarısı sistemleri ile donatılmasına ilişkin usul ve esasları belirlemek amacıyla hazırlandı.

Acil durum şeritte tutma sistemlerine ilişkin motorlu araçların tip onayı için idari hükümler ve teknik özellikler, alkol kilidi kurulum ön hazırlığına ilişkin gereklilikler, sürücü dalgınlık ve dikkat uyarı sistemi için teknik gereksinimler ve bu sistemlerin doğrulanması için prosedürlere yer verilen yönetmelikler çerçevesinde uygulamaya 2024 yılı Temmuz ayında geçileceği belirtiliyor.

Alkol kilidi; aracın, belirli bir miktar üzerindeki alkol etkisi altında bulunan kişiler tarafından sürülmesini engelliyor. Yorgun ve dikkatsiz araç kullanma sonucu şeritten çıkan aracın tekrar şeride girmesini sağlayan şeritte tutma sistemi de kazaların büyük oranda önlenmesine katkı sağlıyor.