Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan program, İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu’nun günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Topaloğlu konuşmasında; “Bugün millet iradesi ve egemenliğinin yansıması olan Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin 100. yaşını kutluyor, kavuştuğumuz bir 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı daha sevinç ve coşkuyla karşılıyoruz. Cumhuriyetimizin kurucusu, Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün böylesine önemli bir günü yarının sahipleri çocuklara emanet etmesi, onlara olan sonsuz güvenin de bir göstergesidir. Sevgili çocuklar; Mustafa Kemal Atatürk, bugünün küçükleri yarının büyükleridir diyerek sizlere vermemiz gereken önemi en güzel şekilde ifade etmiştir. Bugün bizlerin bulunduğu makam ve mertebelerde gelecekte sizler yer alacaksınız. Sizler geleceğin yöneticileri, devlet adamları, doktorları, mühendisleri, öğretmenleri, hakimleri olacaksınız. Sizler geleceğe ışık olduğunuz müddetçe milletimizin geleceği aydınlanacaktır. Sizlerin yolunu ve geleceğini aydınlatmak, bugünün büyükleri olan bizlerin de boynunun borcudur. Bugün burada sevincinizi ve coşkunuzu sizlerle paylaşan büyükleriniz olarak sizlerden de bazı beklentilerimiz var. Yaşamınız boyunca barışı, kardeşliği, sevgiyi, sorumluluğu, çalışkanlığı rehber edinmelisiniz. İçinizde bulunduğunuz şartlar ne olursa olsun doğruluktan ve dürüstlükten asla ödün vermemelisiniz. Kendinizi araştıran, düşünen, üreten, ahlaki değerler kazanmış insanlar olarak yetiştirmelisiniz. Türk’ün tarih boyunca tüm dünyada gösterdiği destansı kahramanlıkları; Çanakkale’yi, Kurtuluş Savaşı’nı iyi bilmeli ve şanlı ecdadımızı tanımalısınız. Tüm bunlar sizlerin, emanetçisi olduğunuz bu kutsal vatana borcunuzdur. Sizlerin en iyi şekilde yetiştirilmeniz de bizim size olan borcumuzdur. Millet egemenliğini canı pahasına bizlere armağan eden Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve milli mücadele arkadaşlarını ve tüm şehitlerimizi rahmetle anıyorum. Bu güzel günü anlamlandıran çocuklarımızın 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, umut dolu yarınlar diliyorum.” ifadelerine yer verdi.

Çocuklar tarafından şarkılar eşliğinde sahnelenen gösteriler, şiirlerin okunması ve halk oyunlarının yanı sıra İstiklal Marşı’nı Güzel Okuma Yarışması’nda birinci olan öğrencinin İstiklal Marşı’nı okuması sırasında da depremden etkilenen iller, isimleri ve “Yanınızdayız” pankartıyla anıldı.

Programa; Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkan Vekili İbrahim Öncel, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Turgut, Ağır Ceza Reisi Burak Duman, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Fazlı Muhammed Cavlı, Emniyet Müdür Vekili Komiser İhsan Sarıaslan, İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı.

Tarık Buğra İlkokulu 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı Satranç Turnuvası’nda 8 yaş kategorisinde birinci olan Eymen Okutan, ikinci olan Özcan Miraç Topal, üçüncü olan Nisa Okutan ile 10 yaş kategorisi birincisi Yüsra Müjdeci, ikincisi Semih Can Ertürk ve üçüncüsü Bulut Uygur’a madalyaları protokol tarafından takdim edildi.