Konuya ilişkin bir açıklamada bulunan KGTÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Turan, üniversitede sundukları imkanlarla en iyi eğitim-öğretimi hedeflediklerini söyledi. Rektör Turan, açıklamasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Konya Gıda ve Tarım Üniversitesi, Bilimsel Araştırma Teknoloji Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından 2013 yılında Konya’da kurulmuş bir vakıf üniversitesidir. Türkiye’nin tarım ve gıda alanında kurulan ilk ihtisas üniversitesi ve Konya’da yüzde yüz İngilizce eğitim veren tek üniversite olan üniversitemiz; Avrupa’da ve Asya’da, Afrika’da ve Amerika’da birçok üniversite ve kuruluşla yaptığı protokoller ile öğrenci değişimi ve projeler yürütmektedir.

Model olarak örnek aldığımız ve kendi üretimini kendi yapan Michigan State Üniversitesi’ne gönderdiğimiz 8 öğrencimizden 2’si orada lisansüstü eğitim teklifi almış olup eğitimlerine Amerika’da devam etmektedirler. Benzer şekilde Erasmus+ programı ile Avrupa ülkelerinde öğrenim ve staj deneyimi kazanan onlarca öğrencimizden üniversitemiz referansı ile eğitimlerine yurt dışında sürdürüyorlar.

Eğitim dili İngilizce olan üniversitemizde 3 fakülte içerisinde 8 bölümde öğretim yapılmaktadır. Tarım ve Doğa Bilimleri Fakültesi, günümüz ve geleceğin önemli mesleklerinden olan biyologlar yetiştirmek üzere Moleküler Biyoloji ve Genetik Bölümü ile Ziraat Mühendisi unvanı alacak ülkemizin için önemi büyük olan ziraatçılar yetiştiren Bitkisel Üretim ve Teknolojileri Bölümlerinden oluşmaktadır. Mühendislik ve Mimarlık Fakültesinde Bilgisayar, Yazılım Mühendisliği ile İç Mimarlık bölümleri bulunmaktadır. Sosyal ve Beşeri Bilimler Fakültesinde ise Uluslararası Ticaret ve İşletmecilik, Psikoloji ve Yönetim Bilişim Sistemleri bölümleri ile öğretim vermektedir.

Yüce önder Atatürk’ün de dediği gibi gelecek yeni nesillere, yeni nesiller de bizlere emanettir. Öğrencilerimizin her birini kendi evladımız olarak görmekte ve o itina ile eğitim- öğretim vermekteyiz. Uluslararası deneyime sahip olan akademik kadromuzdaki değerli hocalarımıza da bu vesile ile gösterdikleri emek ve gayret için teşekkür ederim. Gönlümüzde, ülkemize ve gençlerimize inancımızla üniversitemizde yeni açılan bölümlerimiz ve yeni akademik kadromuzla, arkamızda Anadolu Birlik Holding desteği ile çalışmaya devam edeceğiz.”

KGTÜ Rektörü Prof. Dr. Erol Turan; aday öğrencileri, tanıtım günleri kapsamında şehir merkezinde olan yeşil kampüslerinde üniversite hakkında merak ettikleri soruları yanıtlamak, bölümlerle ilgili bilgi vermek ve kampüsün sosyal imkanlarını görebilecekleri kampüs gezisi için 8 Ağustos 2023 tarihine kadar beklediklerini söyledi.