Hayatımıza iz bırakan sanatsal, kültürel, sosyal, ekonomik ve sportif “o anları” ölümsüzleştirerek geleceğe ışık tutmayı, ülkemiz ve dünya fotoğraf sanatına katkı sağlamayı amaçlayan yarışma, Türkiye Fotoğraf Sanatı Federasyonu (TFSF) desteği ile gerçekleştirildi. TFSF kurallarına uygun olarak gerçekleştirilen jüri toplantısında seçici kurulun uzun bir mesai sonucunda yarışma şartnamesine göre belirlediği ödül alan 12 fotoğraf ile 38 kabulün (sergileme ve ödül) eser sahipleri açıklandı.

Azerbaycan, Bangladeş, Brezilya, Çin, Filipinler, Hindistan, Kanada, KKTC, Malezya, Mısır, Myanmar, Rusya, Sri Lanka, Tayland ve Vietnam ile Orta Doğu, Balkan ve Avrupa ülkeleri olmak üzere toplam 34 ülkeden 442 yarışmacı arasında, Türkiye’den de 242 isim yer aldı.

Hindistan’dan Sugata SENGUPTA’nın WEAVING adlı eseri FIAP Altın Madalya, Myanmar’dan Aung PYII YZONE’un Making traditional water pot adlı eseri TFSF Altın Madalya, Hindistan’dan Barun RAJGARIA’nın Little Learner adlı eseri FIAP Gümüş Madalya, Vietnam’dan Huu Hung TRUONG’un two sisters adlı eseri FIAP Bronz Madalya alırken, Hindistan’dan Alok AVINASH’in Best Friend adlı eseri AKFAD Özel Ödülü ve yine Hindistan’dan Supratim ROY’un Women on Field adlı eseri Akşehir Belediyesi Özel Ödülünün sahibi oldu.

Yarışmaya katılan eserlerden 6’sı da Mansiyona layık görüldü. Jürinin bin 658 eser arasından belirlediği kabul gören ve ödül alan fotoğraflar, 64. Uluslararası Akşehir Nasreddin Hoca Şenliği kapsamında da sergilenecek.