Programa, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, ilçe protokolü, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, engelli öğrencilerin aileleri, öğrenciler, öğretmenler ve vatandaşlar katıldı.

Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başlayan program, Bahçelievler Ortaokulu Müdürü Fatih Koca’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasıyla devam etti. Fatih Koca, konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Engellilerin sorunlarına dikkat çekmek ve onları daha iyi anlayabilmek için 3 Aralık tarihi, Birleşmiş Milletler tarafından Uluslararası Engelliler Günü olarak ilan edilmiştir. Ülkemizde de düzenlenen etkinliklerle; eğitim, sağlık, çalışma hayatı gibi alanlarda fırsat eşitliği sağlanması ve farklılıklara saygı gösterilmesi amacıyla mekansal erişimin yanında teknoloji ve bilgiye erişimin de bu bireyler için ne kadar önemli olduğuna dikkat çekilerek toplumsal farkındalık oluşturulması hedeflenmektedir.

Unutmayalım ki engellilik, birey ve ailesi için zorlu yaşam koşullarını beraberinde getirmekte ve onların yaşadığı sorunlarla baş etmeleri sürecinde bizlere görevler düşmektedir. İnsanlar birbirlerinden farklı olabilir fakat eşit haklara sahiptir. Engelli bireyleri yapamadıklarıyla değil yapabildikleriyle görmek gerekir. Onların acıma duygusuna değil sevgi ve anlayışa ihtiyaçları vardır. Onları soyutlayıp ötekileştirmek yerine bütünüyle aramızda oldukları bir hayat sunalım. Onlara engel değil, destek olalım. Hoşgörü, sevgi ve saygıyla daha güçlü bir ülkede hep birlikte yaşamı kucaklayalım.”

Konuşmanın ardından Bahçelievler Ortaokulu öğrencisi Işıl Pekmezci tarafından Anneye Mektup’un okunmasıyla başlayan etkinlik; Cumhuriyet İlkokulu öğrencilerinin sunduğu ‘Senden Daha Güzel’ isimli gösteri ve Bahçelievler Ortaokulu öğrencilerinden oluşan koro ile devam etti. Koro gösterisi sırasında bir öğrenci de izleyenlere işaret diliyle aktarımda bulundu. Atatürk Ortaokulu öğrencilerinin hazırladığı Oyun Havası gösterisi ile 24 Ağustos Ortaokulu ve Mualla Nigar Yamaç Ortaokulu’nun birlikte hazırladıkları Fasıl gösterisi, izleyicilerin büyük beğenisini kazandı.

Program, Nasrettin Hoca Özel Eğitim Uygulama Okulu öğrencilerinin hazırladığı potpuri ve Bahçelievler Ortaokulu öğrencilerinin hazırlamış olduğu, 10. Yıl Marşı eşliğinde Ay Yıldız isimli gösteri ile sona erdi. Programda görev alan öğrencilere, protokol tarafından günün anısına hediyeler takdim edildi.

HABERİN FOTO GALERİSİ İÇİN TIKLAYINIZ