Bakanlığın resmi internet sitesinde yer verilen açıklamada; yaklaşık 19 milyon öğrencinin yarıyıl tatilini yapmak üzere karne alacakları, velilerden gelen yoğun talep üzerine Bakanlığın 2 haftalık yarıyıl tatilinde de yaz okulu kapsamını genişleterek tüm kursları açma kararı aldığı belirtildi. Buna göre; öğrenciler ve öğretmenler, bulundukları illerde açılan kurslardan yararlanabilecekler.

Bu kapsamda bu yıl ilk kez kış döneminde de uygulanacak olan ücretsiz kurslar, 21 Ocak 2023 Cumartesi günü başlayacak ve 5 Şubat 2023 Pazar gününe kadar devam edecek. Matematik ve İngilizce derslerinde açılacak kurslarda, 4. sınıftan 12. sınıfa kadar olan öğrenciler için belirlenecek 5 grupta etkinlik yapılacak. Bir öğrenci bu kursların her ikisine de başvurabilecek. Öğrenciler bir dersten günlük 2, haftada 10, toplam 20 saatlik programlara katılacak. İki kursa katılan öğrenci, iki haftada toplam 40 saat ders almış olacak.

Bilim ve Sanat Merkezleri (BİLSEM) destekleme ve yetiştirme kurslarında ise bilim ve sanat alanlarında her bir atölye programı, günlük en fazla 4 saat olmak üzere toplam 16 saat olarak planlanacak. Bir öğrenci, en fazla iki farklı atölye veya ders grubundan BİLSEM destekleme ve yetiştirme kursuna devam edebilecek, haftalık 16, toplam 32 saat atölyelere katılabilecek.

Yarıyıl tatiline özel olarak hazırlanan dijital materyaller arasında; okul öncesi, ilkokul ve ortaokul olmak üzere 3 ayrı kademedeki öğrencilere yönelik güncel bilgilerin ve eğlenceli etkileşimli içeriklerin yer aldığı 3 ayrı Bilim Sanat Dergisi de yer alıyor. Yeni dijital eğitim materyalleri, karnelerin verileceği 20 Ocak 2023 Cuma günü itibariyle Bakanlığın resmi internet sitesinden tüm öğrencilerin kullanımına sunulacak.

Lise kademesine yönelik kurslar için ilk kez hazırlanan yenilikçi yaklaşımlar içeren yeni matematik programında da öğrencilerin şifre bilimden veri analizine, geometri dünyasının keşfinden küresel problemler karşısında çözüm yolları üretebilecekleri etkinliklere kadar çeşitli alanlara yer verildi.