Akşehir Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen gösteri öncesinde öğrencilere; Yarenlik kültürü, geleneği ve oyunları hakkında bilgi aktarımında bulunuldu. Geleneksel yaren oyunlarına fincan oyunu ile başlayan Yarenler, oyunda ceza alan misafirle birlikte ceza oyunlarına başladılar. Acılı su içme, ibibik gububuk, manav, kabak, tekli vız vız, çiftli vız vız, tabur, tavuğu kim çaldı, balon patlama gibi oyunları sergileyen ve oyunlarına minik çocukları ile öğretmenlerini de dahil eden yarenleri izleyenler, kahkaha dolu saatler geçirdiler.

Gösteri sonrasında bir konuşma yapan Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya; Hocamızın mesajlarını içeren fıkraları çocuklarımıza öğretme ve evrenselleştirme açısından Fıkra Canlandırma Yarışması çok önemli bulduğunu söyledi. Başkan Akkaya, konuşmasında şu ifadelere yer verdi:

“Fıkraların her birinde ayrı bir tema, ayrı bir güzellik var. Hocamızın birçok yerleşmiş fıkrası, toplum hayatımızda sık sık yer alıyor. Buna örnekler gösterirsek; “İpe Un Serme”, “Ya Tutarsa”, “Ye Kürküm Ye”, “Hırsızın Hiç mi Suçu Yok?” gibi fıkraları var. Bizim gönlümüzde, gözümüzde bütün yavrularımız bu yarışmada birinci. Büyük bir cesaret göstererek, fıkraları sahneye taşıyıp canlandırıyorlar. Miniklerimize kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Katılımlarınız için hepinize canı gönülden teşekkür ediyorum.”