Program; yaşadığımız deprem felaketinden etkilenen illerimizin isimlerinin perdeye yansıtılmasıyla Gazi Mustafa Kemal Atatürk, tüm şehitlerimiz ve depremde kaybettiğimiz vatandaşlar için Saygı Duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’mızın okunmasıyla başladı. Daha sonra günün anlam ve önemini belirten konuşmayı Akşehir Lisesi Müdürü Mehti Aslanboğa yaptı.

Saraç Kemal Camii İmamı İsmail Topcu’nun Kur’an-ı Kerim Tilaveti ve Mehmet Akif Ersoy’un hayat hikayesine ilişkin videonun izlenmesinin ardından Akşehir Lisesi öğrencilerinden Atife Öztürk, Mehmet Akif Ersoy’un “Atiyi Karanlık Görerek Bırakmak” adlı şiirini, Metin Sökmen de yine Ersoy’un “Zulmü Alkışlayamam” adlı şiirini okudular.

 

Okul öğrencilerinin hazırlamış olduğu tiyatro gösterisini izleyen ve Mehmet Akif Ersoy’un İstiklal Marşı’mızı yazma sürecini anlatan oratoryonun son bölümünde, İstiklal Marşı’mızın her bir kıtası farklı bir öğrencimiz tarafından okundu.

  

Anma programında, 12 Mart İstiklal Marşı’nın Kabulü ve Mehmet Akif Ersoy’u Anma etkinliği çerçevesinde ilçe çapında yapılan yarışmalarda dereceye giren öğrenciler de ödüllerini aldılar. Resim Yapma Yarışması’nda birinci olan Bilsem öğrencisi Betül Büyükkaya, ikinci olan Mualla Nigar Yamaç Ortaokulu öğrencisi Arza Gümüş ve üçüncü olan Mualla Nigar Yamaç Ortaokulu öğrencisi Defne Elif Cantürk, Kompozisyon Yazma Yarışması birincisi Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi öğrencisi Azra Ceren Bozgöz, ikincisi Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Ümmü Gül Tuncel ve üçüncüsü  Şehit Selçuk Özer Anadolu Lisesi öğrencisi Fatih Durak ile İstiklal Marşı’nı Ezbere Güzel Okuma Yarışması’nda birinciliği elde eden Tarık Buğra İlkokulu öğrencisi Yaren Beyhan Kıbıcı, ikinci olan Gazi Mustafa Kemal İlkokulu öğrencisi Barış Çetin ve yarışmanın üçüncüsü Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Emine İkra Doluküp’ün ödülleri, protokol tarafından takdim edildi.

  

Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Yarbay İbrahim Polat, Belediye Başkan Vekili İbrahim Öncel, Başsavcı Abdulhamit Durgut, İlçe Jandarma Komutanı Teğmen Fazlı Muhammed Cavlı, İlçe Emniyet Müdürü Mustafa Akdemir ve İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu ile kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcileri, bazı okul müdürleri, öğretmenler, öğrenciler ve vatandaşların katılımıyla gerçekleştirilen program, toplu hatıra fotoğrafı çekilmesiyle sona erdi.