DOLANDIRICILIĞA KARŞI ALINMASI GEREKEN ÖNLEMLER

Alışveriş yaptığınız kişilerin isimlerini ve telefon numaralarını alın. Telefon numarasının doğru olup olmadığını arayarak kontrol edin, Güvenlik önlemleri alın, Akşam saatlerinde hırsızlık olaylarına karşı duyarlı olun. Yanınızda veya kaldığınız yerde nakit para bulundurmayın, hayvan satışlarından elde edilen parayı bankaya yatırın ve Şüpheli durumları bildirin, Şüphelendiğiniz araçların plakalarını not edin ve ücret alınmadan kurbanlık teslim etmeyin. Her türlü şüpheli durumu 112’yi arayarak polise bildirin.

SAHTE PARAYI ANLAMANIN YOLLARI

Parayı ışığa tuttuğunuzda Atatürk görselinin olup olmadığını kontrol edin, Para üzerinde parlak emniyet şeridinin olup olmadığını kontrol edin, Farklı açılardan bakıldığında holografik şeridin parlak bir yansıma verip vermediğini ve dikdörtgen içinde ‘TL’ harflerinin paranın değerini gösteren sayıya dönüşüp dönüşmediğini kontrol edin, Atatürk resminde Türkiye Cumhuriyeti Merkez Bankası yazısının ve paranın değeri gösteren sayıların kabartma olup olmadığını kontrol edin ve Paranın ön ve arka yüzlerinde banknot değerini gösteren küçük yazıların yer alıp almadığını kontrol edin.

Kurban Bayramı öncesinde canlı hayvan pazarlarında denetimlerini artıran Akşehir İlçe Emniyet Müdürlüğü, dolandırıcılık olaylarını önlemek için yoğun çaba harcıyor. Sürekli bilgilendirme yaparak, vatandaşların güvenli bir ticaret ortamında alışveriş yapmalarını sağlamaya çalışıyorlar.

Vatandaşların bu uyarılara dikkat etmeleri, bayram döneminde olası sahte para dolandırıcılıklarının önlenmesine katkı sağlayacaktır.

Editör: Pervasız Web