Buna paralel olarak yine tanıdık tanımadık herkesle sosyal medyada arkadaş olmak, fikir beyan ederken enteresan uç yorumlar yapmak konusunda da, yine ilk sıralarda olduğumuz kanaatindeyim.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya gibi toplumun önünde olan kişilerin sosyal medya sayfalarındaki paylaşımları ve altına yapılan yorumları, fırsat buldukça okuyorum. Çünkü güncel yazabilmek için vatandaşın istek ve taleplerini, eleştirilerini ve farklı düşünceleri takip etmek gerekiyor.

Salih başkanın Oba camisi programıyla ilgili paylaşımının altına, gayet yakından tanıdığım ayrıca bir siyasi partinin de yönetim kurulu üyesi olan Hasan ağabeyin şöyle yazması dikkatimi çekti.

‘’Sayın başkanım seçime 45 gün var. Bu camilerde siyaset yapmanız doğru mu? Millete çay ikram ediyorsunuz, kendi cebinizden mi? yapıyorsunuz. Cebinizden değilse bilhassa camiden çıkana bu çay karın ağrısı yapar, halkı uyarın ki karnı ağrımasın.’’

Yazım hatalarını düzelterek aynen buraya taşıdım.

Bende ilk kez başkanın sayfasına ‘’yanlışı eleştirme hakkımız olduğu gibi doğruyu taktir edelim. Ramazan programları kapsamında veya özel günlerde, milletin parasıyla millete çay ya da benzer ikramların yapılmasında hiçbir sakınca yok. Bu ve benzeri programları her belediye başkanı yapar ve yapmalı da.’’ diyerek cevap yazdım.

Akşehir belediyesi yıllardır teravih namazları sonrasında, önceden planladığı ve sosyal medya sayfalarından duyurusunu yaptığı camilerde, vatandaşa ‘’közde çay’’ ikramında bulunmakta ve tabii ki, doğal olarak da bu ikramları bedeli belediye bütçesinden karşılanır.

Maneviyatın en yüksek olduğu bu ayda, bu ve benzeri faaliyetler bizim kültürümüze ve geleneklerimize uygundur.

Belediye başkanı her gün farklı bölgede tespit edilen camilerin bahçesinde halkla buluşarak, kişilerin veya o bölgenin sorunlarını, varsa talep ve şikayetlerini ilk ağızdan dinleme fırsatı buluyor.

Aslında amaç bu bahaneyle insana dokunmak ve insanları ayrıştırmadan ortak noktamız olan cami bahçesinde kısa süreliğine bile olsa muhabbet çemberi oluşturabilmektir. Sadece bu sebepten bile olsa, közde çay muhabbetlerinin faydalı olduğunu düşünüyor ve yerinde buluyorum.

Genel olarak cami bahçesinde ‘’közde çay’’ muhabbetinden rahatsız olan ve yapılmasına karşı çıkan birilerini de duymadım, görmedim.

Amacım başkanı savunmak değil.

Her zaman olduğu gibi inandığım doğrular ışığında, Akşehir’imizin bugününü ve geleceğini savunma gayretindeyim.

Bugün doğru olduğuna inandığım bu faaliyeti desteklerim, yarın da yanlış olduğuna kanaat getirdiğimin karşısında olurum.

Zaten başkan kendini ve icraatlarını fazlasıyla savunuyor.

Yeri gelmişken vatandaşların sitemini de yazmadan geçmeyeyim. Vatandaş diyor ki, ''Salih başkan sözde bizi dinlemeye geliyor, fakat kendi konuşmaya başlayınca susmak nedir bilmiyor. Biz de sözünü kesmek ayıp olur diye, meramımızı tam olarak anlatamıyoruz.''

Evet bende bu eleştiriye katılıyorum. Salih başkan dinlemekten ziyade bulunduğu her ortamda sözü uzatıyor. Çünkü, siyasetçiler konuşmayı ikna etme aracı olarak kullandıklarından susmayı hiç sevmezler.

Unutmayın, tasvip ettiğiniz biri yarın o makama oturduğunda aynı tutum ve davranışları sergilerse, siz yine aynı dozda eleştirileri yapabilmelisiniz. Aksi durumda eleştirileriniz, kişisel ve çıkar karşılığı olarak algılanır. Herkes bildiği konuda sözlü veya yazılı eleştirilerde bulunmalı, çok seslilik her zaman iyidir fakat bunu yaparken de mutlaka tutarlı olunmalı!

Belediye başkanını proje bazlı yatırımlar başta olmak üzere, sizden gelen şikayet ve önerileri dile getirerek, belediye hizmetlerinde görünen aksaklıkları gündeme taşıyıp eleştiren kişiyim.

Ancak belediye başkanımızın sosyal kişiliği ve kültürel faaliyetler konusunda, eleştiriyi hak ettiğini hiç sanmıyorum.

Neden mi?

30 yıldır siyasetin içinde biri olarak, Salih başkan gibi cenaze namazlarına iştirak eden, davet edildiği her düğüne katılarak nikah kıyan, pazar yerlerinde dolaşan, günlük esnaf ziyaretleri yapan, Akşehir spor maçlarında bulunan ve her türlü kültürel faaliyetlere destek veren, bir başkan görmedim.

Demem o ki Hasan ağabey, her konuya eleştirel yaklaştığını biliyorum ama bu konuda haklı değilsin. Haklı olduğun bir konuya rastlarsam bu şekilde yine yazarım için rahat olsun