Bakanlığın resmi internet sitesinde paylaşılan bilgiye göre; dünyada ABD Uzay Bilimleri Sergi Komisyonu lisansı bulunan iki uzay kampından biri olan İzmir’deki kamp, farklı ülkelerden çok sayıda uzay meraklısı çocuk, genç ve yetişkini ağırlıyor. Türkiye’nin farklı kentlerindeki BİLSEM’lerde eğitim gören 100 öğrenci ve 20 öğretmen de yarıyıl tatilinde, Türkiye Uzay Ajansı ve Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü organizasyonuyla kampın 5 günlük programına katılıyorlar.

Astronotlar Gibi Uçuş Tecrübe Ediliyor

Uzayla ilgili teorik bilgilerin verildiği kampta öğrenciler, yer çekiminin dünyadan daha az olduğu Ay’da yürüyüşü simülatörle tecrübe ediyor, bir astronotun Ay’da nasıl adım attığını özel cihazlarla deneyimliyor ve bu sırada taktıkları sanal gerçeklik gözlükleriyle yürüyüşü görsel olarak da yaşıyorlar. Çok eksenli simülatörde ise astronotların uzayda yaşayabildikleri yer ve yön kaybı duygusu aktarılıyor.

Uzay mekiği, yer kontrol merkezi ve uluslararası uzay üssü olmak üzere üç simülatör üzerinde aynı anda yapılan görevde, uçuş senaryosunun başarıyla tamamlanması için astronotlar ile dünya ve uzay üssündeki görevliler, karşılaştıkları sorunlara birlikte çözüm arıyor. Astronotların uçuş sırasında neler yaşadıklarının hissedildiği görevde katılımcılara takım çalışması, sorun çözme gibi beceriler de kazandırılmaya çalışılıyor.