Bakanlığının resmi internet sitesinde de yer verilen açıklamasında, deprem sonrasında bölgede 18,5 milyon öğrenciyi eğitim öğretimle buluşturduklarını belirten Bakan Özer; “Geriye kalan öğrencilerimizi de artık bundan sonra Milli Eğitim Bakanlığı olarak açıklama yapmak yerine valilerimize bu yetkiyi vermemizle valilerimiz, illerindeki şartları olgunlaşan ilçelerde eğitim öğretimi devreye alacaktır.” şeklinde konuştu.

Hatay’dan önemli bir duyuruyu paylaşmak istediğini aktaran Özer; “Bildiğiniz gibi 2022-2023 Eğitim Öğretim Yılı, 16 Haziran tarihi itibariyle sona eriyor. Herhangi bir uzatma yapmayacağız. Yani bu gecikmelere rağmen eğitim öğretimi 16 Haziran tarihinde sona erdireceğiz ama yazın, daha sonra açıklayacağımız ve kayıpların telafisiyle ilgili takviye edici eğitim programlarıyla öğrencilerimizi desteklemeye devam edeceğiz.” dedi.  

Milli Eğitim Bakanı Özer’in aktardığı bilgiye göre; deprem bölgesinde 2 bin 26 çadır ve konteyner okul hizmet veriyor. Mehmetçik Okulları da okul öncesi, ilkokul, ortaokul, lise, LGS ve YKS sınavlarına hazırlık çadırlarında çocukların eğitimle buluşmasında önemli bir rol üstleniyor.