Cumhurbaşkanı Erdoğan, depremin vurduğu Diyarbakır’ı ziyaret etti. Kayapınar’da kurulan çadır kentte incelemelerde bulunan Erdoğan; ziyareti sonrasında yaptığı açıklamada, özetle şu ifadelere yer verdi:

“On binlerle ifade edeceğimiz binalar oturulamaz hale gelmiştir. Can kaybı 21 bin 43’e ulaşmıştır. 80 bin 97 insanımız da yaralı olarak kurtarılmıştır. Bu depremde maalesef Diyarbakır’da 320 bina kullanılamaz hale gelmiş, 255 kardeşimiz vefat etmiş, 901 kardeşimiz yaralı olarak hastaneye kaldırılmıştır.

Art arda meydana gelen bu iki depremin artçıları dahi ülkemiz deprem envanterinde oldukça üst sıralarda yer alacak seviyededir. Depremin yıkıma yol açtığı şehirlerimiz 13,5 milyon insanımıza ev sahipliği yapıyor. Sarsıntının hissedildiği şehirlerle beraber bu rakam 20 milyona yaklaşıyor. Fay hatlarına yakın bölgelerde yerleşim yerlerimizin kiminde neredeyse taş üsten taş kalmadı desek yeridir. Arazilerde oluşan devasa yarıklar karayollarını ve demiryollarını ince bir tel gibi büküp bırakan kaymalar depremin şiddetinin de işaretleridir.

Yurt dışından gelen ekiplerle birlikte 160 bin personel 10 ilimizde çalışıyor. Kurumlarımız, hayırseverlerimiz seyyar mutfak ve aş evleri vasıtasıyla depremzedelere ve yardım ekiplerimize sıcak yemek sağlıyor. Askerimiz, polisimiz, jandarmamız güvenliği sağlama yanında yardımların etkin şekilde dağıtılması için de canla başla çalışıyor. İnşallah çalışmaları hızla bitirerek ölü veya diri enkaz altında hiçbir vatandaşımızı bırakmayacağız. Ardından hızla enkaz kaldırma ve yeniden inşa faaliyetlerine başlayacağız. Yüzbinlerce konutu altyapısı ve üst yapısı ile yeniden inşa edecek, daha doğrusu depremde yıkıma uğraşan şehirlerimizi yeni baştan kuracak planlamaları yapıyoruz. Birkaç haftaya kadar somut adımları atmaya başlayacağız.

Üniversitelerimizin tamamının Kredi Yurtlar Kurumu’na ait yurtlarını bu işler için misafirhane gibi kullanacağız. Yaz mevsimine kadar üniversitelerimizi tatil ediyoruz Tamamen uzaktan eğitimle yollarına devam edecekler. Diğer illerimize gitmek isteyen depremzedeler de bir plan dahilinde oteller, yurtlar ve kamu misafirhanelerine yerleştiriliyor. Konteynır kentler dışında ev kiralamayı tercih edecek vatandaşlarımıza taşınma ve kira yardımına başlıyoruz.”

Deprem bölgesinde ikamet eden veya deprem bölgesi illerinin nüfusuna kayıtlı olan 13 binin üzerindeki yükümlü askerin Mart ve Nisan celpleri Mayıs ayına ertelenirken üniversitelerde uzaktan eğitime geçilmesiyle vize ve final sınavları da online olarak uygulanacak.