Bakanlık ve Türkiye Foto Muhabirleri Derneği işbirliğinde hayata geçirilecek olan yarışmada; farklı kültürlerden kadınların ülkemize katkılarını ortaya koyan, Türk kadınlarının kültür, tarih ve geleneklerle bağlarını vurgulayan, spor, sanat, bilimsel ve kültürel alanlarda yaptıkları faaliyetler ve çalışmalardan çekilmiş fotoğraflar yarışacak.

Konuya ilişkin olarak Bakanlığın resmi internet sitesinde yer alan açıklamaya göre; yarışmaya, hem https://tfmd.org.tr/100yildaTurkKadini/ web sayfasından hem de “100.YILDA TÜRK KADINI” etiketiyle Instagram üzerinden başvuru yapılabilecek. Yarışmanın detaylarına da yine aynı site üzerinden ulaşılabilecek. Başvuru süreci, 15 Şubat 2023 tarihinde sona erecek. Katılımın ücretsiz olduğu yarışmaya jüri üyeleri hariç, amatör ve profesyonel herkes başvurabilecek.

Yarışmanın birincisine 25 bin TL, ikincisine 10 bin TL, üçüncüsüne 5 bin TL para ödülü verilecek. Instagram’da etkileşim ödüllerinde 5 fotoğraf 4 bin TL, mansiyon 3 bin TL, sergileme alan fotoğraflar ise bin TL para ödülü alacak. Kazananlarının ödüllendirileceği törenin, 8 Mart 2023 tarihinde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Derya Yanık’ın katılımıyla gerçekleştirilmesi planlanıyor.