Daha sonra Cumhuriyet Meydanı’nda saat 10:30’da başlayan törene; ilçe protokolünün yanı sıra kamu kurum ve kuruluşlarının müdürleri, siyasi partiler ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, öğretmenler, öğrenciler ve kalabalık bir vatandaş topluluğu katıldı.

Kaymakam Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı ve Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın halkı selamlayarak bayramlarını kutlamalarının ardından Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’mız okundu. Kaymakam Mehmet Özel, günün anlam ve önemini belirten konuşmasında özetle şu ifadelere yer verdi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde kurulan Cumhuriyetimizin 99. Yıldönümünü kutluyor, bu büyük bayramda başımızı her dönemde dik tutabilmemiz için Cumhuriyetin taşıdığı önemi daha iyi anlıyor, başarıları ve kazanımlarıyla gurur duyuyoruz. Aydınlattığı yolda ve gösterdiği hedef doğrultusunda ilerlemeyi sürdürmüş, dünyada söz sahibi olmuş tam bağımsız bir devlet armağan ettiği için Atatürk’e sonsuz minnet duyuyoruz. Atatürk ve silah arkadaşları ile gönül borcumuz olan kahraman şehit ve gazilerimizi saygıyla anıyoruz.

Dünya tarihinde Türk Devrimi; 20. Yüzyılın, en seçkin yere sahip çağdaşlaşma hareketlerinden biridir. Atatürk, Türk Devrimi için; “Yapılan ve yapılmakta olan devrimin amacı, Türkiye Cumhuriyeti halkını tamamen çağdaş ve tüm anlam ve biçimiyle uygar bir toplum haline ulaştırmaktır. Devrimin temel ilkesi budur.” demiştir. Bugün Cumhuriyet değerlerinin etrafında kenetlenme günüdür. Yüzü medeniyete dönük Türkiye; dünyada, geleneklerle model devlet yapısını birleştiren çok önemli bir örnektir.

Bu duygu ve düşüncelerle; başta Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere Kurtuluş Savaşı’mızın bütün kahramanlarını, eşsiz fedakarlıklarıyla milletimizin gönlünde ölümsüzleşen şehitlerimizi rahmet ve minnetle, gazilerimizi şükranla anıyoruz. Yarınlarımız Akşehir’imiz gibi muhteşem, umutlarımız Türkiye’miz gibi güçlü olsun. Cumhuriyet Bayramımız kutlu olsun.”

Şehit Zeynep Sağır İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Nazlı Aytaç’ın “Senin İçin Cumhuriyet” ve Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Kadir Öztaş’ın “Atatürk ve Cumhuriyet” adlı şiirleri okumalarının ardından ödül törenine geçildi. Cumhuriyet Bayramı kutlamaları çerçevesinde İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen şiir yazma, kompozisyon yazma ve resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere ödülleri; Kaymakam Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkanı Salih Akkaya ve Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut tarafından takdim edildi. Yarışmalarda dereceye giren öğrenciler şu şekilde sıralandı:

İlkokul Resim Yapma Yarışması: Nasreddin Hoca İlkokulu’ndan Öykü Nur Odabaşoğlu, Cumhuriyet İlkokulu’ndan Öykü Sare Ünsal, Yıldırım Bayezid İlkokulu’ndan Yağmur Şahin.

Ortaokul Şiir Yazma Yarışması: Mualla Nigar Yamaç Ortaokulu’ndan Zeynep Su Şavk, 24 Ağustos Ortaokulu’ndan Aysima Tuna, Adsız Sedat Sezgin Ortaokulu’ndan Deniz Çoban.

Lise Kompozisyon Yazma Yarışması: Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi’nden Melda Balcı, Akşehir Lisesi’nden Ayşe Naz Gültekin, Selçuklu Şehit Yunus Ertürk Anadolu Lisesi’nden Arzu Altunkara.

Ödül töreni sonrasında; Atatürk Ortaokulu öğrencisi Berat Efe “29 Ekim” ve Şehit Selçuk Özer Anadolu Lisesi öğrencisi Ceyda Demirbaş ”Bugün” adlı şiirleri okudular. Şehit Özden Çınar MTAL ekibinin sergilediği halk oyunları gösterisi, programa katılanlar tarafından ilgi ile izlendi.

Cumhuriyetimizin Kuruluşunun 99. Yıldönümünde 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı Akşehir Kutlama Programı; program sunucusu İbrahim Han’ın, Atatürk’ün “Bu milletin, bayramını; daha büyük zaferlerle, saadetlerle, huzur ve refah içinde kutlamasını gönülden dilerim.” sözlerini paylaşmasının ardından yapılan Tören Geçişi ile sona erdi.

Haberin Foto Galerisi İçin Tıklayınız