banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

JANDARMADAN HAVADAN TRAFİK VE ASAYİŞ DENETİMİ

Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde alınan trafik tedbirleri kapsamında, Konya İl Jandarma Komutanlığı ekiplerince helikopterle havadan trafik denetimi yapıldı. Denetimlerde, kuralları ihlal ettiği belirlenen sürücülere ceza kesildi.

TRAFİK 14.10.2021, 13:57 Haber Merkezi
1508
JANDARMADAN HAVADAN TRAFİK VE ASAYİŞ DENETİMİ
banner12

2021-2030 Karayolu Trafik Güvenliği Strateji Belgesi ve 2021-2023 Karayolu Trafik Güvenliği Eylem Planı çerçevesinde alınan trafik tedbirleri kapsamında, Konya İl Jandarma Komutanlığı ile Yunak ve Akşehir İlçe Jandarma Komutanlığı ekipleri, Yunak-Akşehir karayolu üzerinde Yunak, Tuzlukçu kavşağı ve Akşehir Karabulut Mahallesi’nde helikopter ile havadan trafik ve asayiş denetimi yaptı.

Denetimlerde, başta ağır tonajlı araçlar olmak üzere köy ve mahalle yolları ile şehirlerarası karayollarında zorunlu haller dışında emniyet şeridi kullanan, banketler, şerit üzerinde duraklama yapan, park eden, şerit izleme ve değiştirme, öndeki aracı yakın mesafeden takip, tehlikeli şerit değiştirme, makas atma, hatalı sollama, araçlarını yolun sağından, çok şeritli yollarda ise yol ve trafik durumuna göre hızının gerektirdiği şeritten sürmeme gibi kurallara uymayan sürücüler kontrol noktasına bildirildi. Uygulama noktasındaki ekipler tarafından durdurulan sürücülere gerekli uyarılar yapılarak, kural ihlali yapanlara idari yaptırım uygulandı.

Akşehir Karabulut Mahallesi’nde yapılan denetimde, durdurulan 40 araçtan 4’ünün sürücüsüne para cezası kesilirken, Tuzlukçu Kavşağı’ndaki denetimde ise eksikleri bulunan bir traktör sürücüsüne, Tuzlukçu Jandarma Komutanlığı tarafından tepe lambası ve reflektör hediye edildi.

Denetlemeler sırasında sürücülere; hız kurallarına uyulması, sürücü ve yolcuların emniyet kemeri takmaları ve sürücülerin seyir halinde cep telefonu ile konuşmamaları konusunda bilgilendirme broşürleri de dağıtıldı. Yorgun olan sürücüler ise araçlardan indirilerek bir süre dinlenmeleri sağlandı.

Konuya ilişkin olarak yetkililer tarafından yapılan açıklamada; trafik denetimlerinin amacının cezalandırmak değil; sürücü, yolcu ve yayaların kurallara uymasını sağlamak, böylece trafik kazalarını ve kaza sonucu meydana gelen can kaybı, hayatın kalanını engelli olarak geçirme gibi risklerden vatandaşları korumak olduğu vurgulandı.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
-9
kar yağışlı