banner8

banner9

banner28

banner10

banner35

banner46

“GÖZÜ YÜKSEKLERDE OLANLARA”

Avrupa’nın en büyük teleskobuna sahip olan Erzurum Doğu Anadolu Gözlem Evi’nde (DAG) 22-24 Temmuz 2022 tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan etkinlik için başvuru süreci başladı.

TEKNOLOJİ 25.06.2022, 00:09 24.06.2022, 16:46 Haber Merkezi
799
“GÖZÜ YÜKSEKLERDE OLANLARA”
banner12

TÜBİTAK, her yaştan gökyüzü meraklısını buluşturduğu gökyüzü gözlem etkinliklerine Diyarbakır’ın ardından Van ve Erzurum ile devam ediyor. Astronomi ile teknoloji ve doğayı buluşturan etkinliklerde Van için başvurular tamamlandı. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Erzurum etkinliği için başvuruların gozlem.tug.tubitak.gov.tr adresinden açıldığını duyurdu.

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank’ın aktardığı bilgiye göre; Erzurum Gökyüzü Gözlem Etkinliği; Gençlik ve Spor, Kültür ve Turizm ile Sanayi ve Teknoloji bakanlıklarının himayelerinde Erzurum Valiliği, Erzurum Büyükşehir Belediyesi, Erzurum Atatürk Üniversitesi, Kuzeydoğu Anadolu Kalkınma Ajansı (KUDAKA) ve DAG desteğiyle TÜBİTAK koordinasyonunda düzenleniyor.

Uzaya ilgi duyan herkesin yaş farkı gözetilmeksizin başvurabileceği etkinlikte kura yöntemiyle belirlenecek olan katılımcılar, Konaklı Kayak Tesislerinde kurulacak çadır kampı, gözlem ve etkinlik alanında gökyüzünü izleyecek. Gündüz saatlerinde ise 3 bin 170 rakımlı tepede bulunan Avrupa’nın en büyük teleskobuna sahip Doğu Anadolu Gözlemevi (DAG) de ziyaret edilebilecek.

Gözlem etkinliği; Erzurum’un ardından 18-21 Ağustos 2022 tarihleri arasında Antalya Saklıkent’te gerçekleştirilecek.

banner13
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
banner11
banner32
20
parçalı az bulutlu