Belediye Meclis Üyesi Mevlüt Karayiğen’in eşlik ettiği Başkan Akkaya; tercih ettiği mesleğini özenle icra eden kadın şoför Funda Çepel’i tebrik etti. Tüm şoförlere kazasız belasız sürüşler dileyen Akkaya; “Akşehir Otogarı’mızda şoförlerimizi tebrik ederken, uzun yıllardır kadın kaptan şoför olarak görev yapan Funda Hanımla karşılaştık. Kendilerine ait otobüslerinde 3 kaptandan biri olarak görev yaptığını, ailesinin de 4 nesildir bu mesleği yaptığını öğrendik. Kendisiyle küçük bir seyahat yaptık, gerçekten çok güzel araç kullanıyor. Akşehir’imizin şirketinde böyle bir kadın kaptan şoför olmasından gurur duyduğumuzu belirtiyorum.” dedi.

Akşehir’e ait bir şehirlerarası otobüs şirketinde kadın otobüs şoförü olarak çalıştığını ve 31 yaşında olduğunu söyleyen Funda Çepel de mesleğe küçük yaşlardan beri yatkın olduğunu belirterek; “Bu meslek baba mesleği, ata mesleği. 4 nesildir bu işteyiz. 8 yaşında bir kızım var ve 2 yıldır aktif olarak kendimize ait otobüste şehirlerarası otobüs şoförlüğü yapmaktayım. Ayriyeten kamyonlarımız, tırlarımızda var ama bizim için otobüs bambaşka. Babamdan bana kalan bir şey, baba kız yollarda çalışmaya devam ediyoruz.” şeklinde konuştu.

Yolcular İlk 5 Dakika Tedirgin Oluyor

Otobüste seyahat eden yolcuların ilk beş dakika boyunca tedirginlik yaşadığını söyleyen Funda Çepel; “Tabii ilk 5 dakika falan yolcularımızın kafaları şöyle bir koridordaki arada oluyor. Daha sonra konforlu bir şekilde seyahat ettiklerini anlayınca arkalarına yaslanarak yolculuklarına devam ediyorlar. İnerken de yolcularımızdan teşekkür alıyoruz. Akşehir’den birçok noktaya otobüsle yolcu götürdüm. En uzun olarak, 17 saat süren İstanbul ve Kırklareli seferimiz var ama bizim için zevkli geçiyor. Normal şartlarda zor bir iş ama uykumuzu aldıktan sonra hiçbir sorun olmuyor. İşimizi severek yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Meslek hayatı boyunca küçük ya da büyük çaplı bir kaza yaşamadığını belirten Funda Çepel; “Yolculuklarımız esnasında polislerimiz olsun, jandarmalarımız olsun bizi durdurduklarında biraz şaşırıyorlar. Mesela geçenlerde İstanbul’dan çıktım geliyorum, yolculuk esnasında Jandarma tarafından durdurulduk. Jandarmalar ‘sizi internette görmüştük’ diyerek fotoğraf çektirdiler. Erkek meslektaşlarım da benimle gurur duyuyor ve ‘bir kadın kaptanımız var, bizim için ayrıcalık’ diye sevgiyle saygıyla karşılıyorlar.” dedi.

Bir Kadın Her Şeyi Başarır

Yaptığı mesleğin zor olduğunu belirten ama tüm kadınların yapabileceğine vurgu yapan Funda Çepel; “Bir kadın her şeyi başarır diye düşünüyorum. Bir işin erkeği ya da kadını yoktur. Bir kadın istedikten sonra her şeyi başarabilir, yeter ki insan kendine güvensin.” derken, annesinin otobüs şoförlüğü yapmasından gurur duyduğunu ifade eden 8 yaşındaki kızı Öykü Hilal de ileride annesi gibi otobüs şoförü olabileceğini ama hayalindeki mesleğin Trafik Polisliği olduğunu söyledi.

Akşehir’in tek kadın otobüs şoförü Funda Çepel ve kızı Öykü Hilal’e çeşitli hediyeler takdim eden Başkan Akkaya, Akşehir Şoförler ve Otomobilciler Odası’nı da ziyaret ederek Oda Başkanı Fikri Kurt ve diğer şoförlerin günlerini tebrik etti.