24 Ağustos Akşehir Onur Günü etkinlikleri arasında yer alan U12 Futbol Turnuvasının final maçı, Nasreddin Hoca Stadyumu’nda oynandı. Finalde Ankaragücü’nü 3-1 mağlup eden Samsunspor Turnuvanın Birincisi olurken, Altınordu FK ile Konyaspor da 3.’lük için karşı karşıya geldiler.

Karşılaşmaların ardından bu yıl BAL Ligi’nde oynayacak olan Akşehirspor’un yönetimi, teknik heyeti ve futbolcuları tanıtıldı. Daha sonra tarihi maç, 24 Ağustos’un 101. yılında bir kez daha canlandırıldı. Akşehir Spor U12 takımı ile oynayan Şöhretler Karmasında; Mehmet Bölükbaşı, Bülent Akın, Ümit Karan, Ahmet Dursun, Ergün Pembe, Faruk Atalay, Saffet Akyüz, Altan Aksoy ve İbrahim Yattara forma giydiler. Belediye Başkanı Salih Akkaya, İlçe Milli Eğitim Müdürü A. Barbaros Topaloğlu, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Eyüp Yılmaz, Belediye Başkan Yardımcısı İbrahim Öncel ve Belediye Özel Kalem Müdürü İsmail Kıyıcı da Şöhretler Karmasında yer aldılar. Takımın ilk golü Başkan Akkaya’dan gelirken ikinci golü ise Ahmet Dursun attı. Oynadığı futbolla erkekleri aratmayan Elif Balcı'nın da forma giydiği Akşehir Spor U12 takımının gollerini ise Yusuf Yılmaz ve Sadık Albayrak kaydetti.

Tarihi maçın tamamlanmasının ardından U12 Turnuvasında dereceye giren takımlara kupa, madalya ve plaketleri, tarihi maçı oynayan sporculara ve karşılaşmanın hakemlerine de hatıra plaketleri protokol tarafından takdim edildi. Nasreddin Hoca Stadyumu’nda oynanan karşılaşmalarda vatandaşların yanı sıra Kaymakam Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, Adli Yargı Komisyon Başkanı Burak Dinç, Konya Gençlik ve Spor İl Müdürü Abdurrahman Şahin ve Belçika Bölge Milletvekili Şevket Temiz ile kamu kurum ve kuruluşları, sivil toplum kuruluşları ve siyasi partilerin temsilcileri de tribünde yer aldılar.

Büyük Taarruz öncesi alınan kararların komutanlara aktarılması amacıyla yapılacak toplantıyı perdelemek üzere Gazi Mustafa Kemal Atatürk tarafından düzenlenmesi istenen futbol maçı; 28 Temmuz 1922 günü öğleden sonra, Garp Cephesi zabit ve gediklilerinden oluşan takım ile Akşehirli gençlerden kurulan futbol takımı arasında oynanmıştı. Geçen zaman içerisinde tarihi maç, oynandığı tarihin yıldönümleri yerine 24 Ağustos Onur Günü kutlama programlarına dahil edildi.

Tarihi maçın canlandırıldığı karşılaşmalar, o tarihte olduğu gibi beraberlikle sonuçlanırken yine Akşehirli gençlerden oluşan Akşehir Spor U12 takımı, tarihi maçta olduğu gibi Akşehir’i temsil ediyor. Asker ve veteranlardan kurulan diğer takımın yerine ise davet edilen veteran futbolculardan kurulan şöhretler karması sahaya çıkıyor.