Fotoğraf sanatı aracılığıyla ekonomik, çevreci, sağlıklı ve trafik tıkanıklığı oluşturmayan sürdürülebilir ulaşım araçlarının kullanımının teşvik edilmesi amacıyla düzenlenen yarışma için başvuru süreci, 25 Ağustos 2023 tarihinde sona erecek.

Konuya ilişkin bir değerlendirmede bulunan Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, sürdürülebilir ulaşımın her modunun gelişmesi için farkındalık çalışmalarına devam ettiklerini belirterek; “Sahip olduğumuz kaynakları tüketmeden gelecek nesillere aktarmak kavramı altında ulaşım, oldukça önemli bir konuma sahip. Sürdürülebilir ulaşım modlarının kullanımının artması şehirlerin hem bugününe hem de yarınına katkı sağlamaktadır. Fotoğraf sanatı aracılığıyla sürdürülebilir ulaşım araçlarının kullanımını teşvik etmek istiyoruz. Bu konuda bir farkındalık oluşturmayı, şehir içi ulaşımda sürdürülebilir ulaşım kullanım oranını arttırmayı ve Konya’mızda mevcut sürdürülebilir ulaşım kullanım kültürünü daha ileri bir seviyeye taşımayı amaçlıyoruz. Amatör veya profesyonel tüm fotoğraf sanatçılarımızı ‘Konya’da Sürdürülebilir Ulaşım’ temalı fotoğraf yarışmasına katılmaya davet ediyorum.” dedi.

Yarışma kapsamı; Büyükşehir Belediyesi’nin şehir merkezine ve merkez haricindeki diğer ilçelere hizmet sağlayan toplu ulaşım otobüsleri, tramvay araçları, bisiklet tramvayı, bisikletli ulaşım, bisiklet parkları, bisikletle ilgili diğer konu ve uygulamalar, elektrikli scooter ile ulaşım, yaya ulaşımı ve araç trafiğine kapalı yayalaştırma bölgeleri (Bedesten, Kazım Karabekir Caddesi gibi), toplu ulaşımda otobüs ve tramvay yolcuları, toplu ulaşım durakları gibi sürdürülebilir ulaşım kapsamında ifade edilen başlıkları içeriyor. Yarışma, Konya’da sürdürülebilir ulaşıma dair tüm konuları kapsıyor.