Akşehir’de 2 okul müdürüne yönelik olarak açılan soruşturmalardan; Hüseyin Tekiner İlkokulu Müdürü için yürütülen soruşturma tamamlanmış ve okul müdürü görevden alınmıştı. 24 Ağustos Ortaokulu Müdürü için yürütülen diğer soruşturmada ise müdürün reddi muhakkik talebi nedeniyle sonuç alınamamış ve olaya Milli Eğitim Bakanlığı el atmıştı. Bakanlık tarafından görevlendirilen 2 müfettişin, Akşehir’e gelerek soruşturmayı tamamlamış olmalarına karşın sonucun bir türlü açıklanmamış olması nedeniyle Eğitim-İş Konya Şube Başkanı Yiğit, yaptığı açıklamayla tepkisini dile getirdi.

Konya Eğitim-İş Yönetim Kurulu Şube Başkanı Özgür Ulaş Yiğit imzasıyla ve Milli Eğitim Bakanlığı’na hitaben yapılan açıklamada, soruşturma sürecine ilişkin görüş ve iddialar şu ifadelerle paylaşıldı:

“Akşehir’de 24 Ağustos Ortaokulu’nda bundan yaklaşık 10 ay önce okul müdürü hakkında soruşturma açılmıştır. Soruşturmada;

1-E-okul sisteminde, öğretmenlerin izni ve bilgisi dışında olmak üzere, öğrencilerin notlarının okul müdürü tarafından değiştirildiği,

2-Okul müdürünün, girmek zorunda olduğu halde derslere girmeden öğrencilere not verdiği,

3-Seviye sınıfları oluşturduğu,

4-Öğretmen ve öğrencilere ayrımcılık yaptığı, şeklinde ağır iddialar olmasına rağmen 10 aydır soruşturmanın tamamlanmamış olmasının açıklaması nedir?

Bu kadar ciddi iddialar varken ilgili şahsın aynı okluda müdürlük görevine devam etmesinin ve soruşturmanın ısrarla veya kasten sonuçlandırılmamasının nedeninin; acaba, 2011-2018 yılları arasında MEB’de Bakan Yardımcılığı yapmış olan Sayın Orhan ERDEM’in, soruşturmada adı geçen müdürün düğününe katılacak kadar yakın olması ile bir ilgisi var mıdır?

Şimdi, Milli Eğitim Bakanı Sayın Mahmut ÖZER’e soruyoruz:  Gerektiğinde (!) çok çabuk sonuca bağlanan soruşturmalar varken bu soruşturma neden 10 aydır sürüncemede bırakılmıştır? Adı geçen okul müdürü kim ya da kimler tarafından korunmaktadır? Yasalar ve soruşturma usulleri kişilere göre değişik biçimlerde mi uygulanmaktadır?”