Akşehir İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü sosyal medya hesabından şu açıklamalarda bulundu;

“Bakanlığımız tarafından hazırlanan Tarım Arazilerinin Kullanımının Etkinleştirilmesi (TAKE) Projesi kapsamında İlçemiz çiftçilerine % 75 hibe destekli Sorgum Sudan Otu Tohumu dağıtımı yapılmıştır.

Dağıtımı yapılan tohumların ekildiği parseller İlçe Müdürlüğümüz tarafından kontrol edilmektedir. Yeniköy Mahallesinde ekimi yapılan Sorgum-sudan Otu parselleri kontrol edilmiş tohum çıkışlarının ve ürün gelişimin iyi olduğu gözlemlenmiştir. İlçemizde Su kısıtı olması nedeni ile yeraltı su kaynaklarımızın korunması amacıyla Silajlık Mısıra alternatif olarak Sorgum sudan otu ekimi yapılması Müdürlüğümüz tarafından tavsiye edilmekte ve hibeli tohum desteği ile teşvik edilmektedir.

Sorgum Sudan Otunun Avantajları;

Mısıra Göre daha az su ihtiyacı vardır, Sorgum Sudan Otu hem yeşil ot olarak hem de silo yemi olarak kullanılabilir, Birden fazla biçim yapılabilmektedir, İkinci ürün olarak ekilebilmektedir, Bölgemiz Şartlarında 1. Üründe 12-14 Ton, 2. Ürün olarak ise 8-9 ton verim alınabilmektedir ve Her türlü toprakta yetişebilir, Toprak tuzluluğuna Mısırdan daha dayanıklıdır.”

Editör: Pervasız Web