İlk ziyaretçimiz, Güvendik Pastanesi’nin geleneksel yıl dönümü pastası ile Güvendik Pastanesi (Ahmet ve Erdal Güvendik kardeşler) olurken, Cumhuriyet Halk Partisi İlçe Başkanı Sevim Uzun ve yönetim kurulu üyeleri de bizleri yalnız bırakmadılar. Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay kuruluş yıl dönümümüze gönderdiği çiçekle gazetemizin 71. yılını kutlayanlar arasındaki yerini aldı.

Uluslararası Fotoğraf Sanatı Federasyonu FIAP'ın “Artist of FIAP” unvanına sahip Türk fotoğrafçısı ve Akşehirlilerin yakından tanıdığı bir isim, rahmetli kurucumuz Ahmet Şener’in fotoğraflarını çekerek onu adeta ölümsüzleştiren İsa Çelik, Pervasız’ın 1953’teki Beyannamesini paylaştığımız haberimize şu güzel yorumu yapmış:

“SEVGİLİ AHMET ŞENER ÖLMEDİ. O BENİM CANIM CİĞERİM DEĞERLİ DOSTUM. AH..”

Pervasız’ı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla beraberinde Özel Kalem Müdürü Eray Zengin ile ziyaret eden Akşehir Belediye Başkanı Dr. Ahmet Nuri Köksal; “Akşehir Basın tarihinin amiral gemisi Akşehir’in her anlamdaki sesi Pervasız Gazetemizin 19 Mayıs 1953’te başladığı yayın hayatı bugün itibariyle 71 yılını tamamlamış oluyor. Bu vesileyle başta kurucusu merhum Ahmet Şener ve Şener Ailesi’nin ebediyete göçmüş olan tüm bireylerine ve yıllarca Pervasız’ın her kademesinde basın emekçisi olarak çalışıp rahmetli olmuş tüm hemşerilerime Allah’tan gani gani rahmet diliyorum. Bugünkü imtiyaz sahibi aileye kişileri ve Yazı İşleri Müdürümüze ve çalışanlara da kutsal görevlerinde Akşehir için verdikleri emekler için teşekkür ederim. Pervasız Gazetemizin hem Akşehir basın hayatındaki bir bellek ve bilgilendirme görevinin yanı sıra Akşehir’e ilk özel lisenin kurulmasına önderlik etmekten ve pek çok ticari ve sosyal faaliyetlerde de şehrin ileri geleni olarak kurumsal ve kişisel olarak çok önemli izleri vardır. Bunun bilincinde olarak bir önceki Belediye başkanlığı dönemimde 2001 yılında Belediye Meclisi kararıyla Belediye başkanı olarak ben ve o günkü sahibi rahmetli Ahmet Şener abimizle bir protokol yapmış ve Pervasız Gazetemizin çok uzun yıllar Rüştü Bey Hanı’ndaki matbaasında, tarihi ve ciddi etnografik değer taşıyan mefruşatını ve baskı makinelerini Akşehir Belediyesine hibe yolu ile kazandırmıştık. Uzun yıllar bir basın müzesi anlamında yıkılan Belediye Binasında sergilendi.

Belediye binamız yıkıldıktan sonra şimdi KOMEK dediğimiz binaya taşındı. Farklı ihtiyaçlar nedeniyle maalesef o tarihi envanter şanına laik bir şekilde sergilenemiyor. Nihai hedefimiz yeni Belediye binamıza geçtikten sonra Tarihi Cumhuriyet ilkokulu binasını kent müzesine çevirerek orada bir basın müzesi departmanında bu nadide emaneti şanına uygun şekilde sergilemektir. Ama o güne kadar belki mevcut yerinde daha müstakil ve tamamen montaj edilmiş gelenlerin o tarihi hissedebilecekleri tanıtım panoları ile gerekse de aklımızda olan birkaç yerde mümkün oluyorsa bu yıl içerisinde kent müzemiz yapılana kadar tekrar bir daha ele geçmez tarihi bir araya getirmek ve o teçhizatla birliktede Pervasız Gazetemiz’in bugün itibariyle 71 yılına erişen  arşivini notlarını fotoğraflarını ve rahmetli Ahmet Şener’in yaşamına dair bilgi ve belge ve eşyaları da orada sergilemenin Akşehir Tarihine, Akşehir Basın Emekçilerine ve Şener Ailesine, Akşehir Belediyesi olarak vefa borcumuz olarak kabul ediyor ve Pervasız Ailesine nice nice yıl dönümü kutlamasını diliyorum” dedi.

Akşehir önceki dönem Belediye Başkanı Salih Akkaya ise sosyal medya hesabından şu açıklamalara yer verdi; “19 Mayıs 1953’de yayın hayatına merhaba diyen Pervasız Gazetesi'nin 71. kuruluş yıldönümünü tebrik ediyorum. Kurucusu merhum Ahmet Şener Beyefendiyi rahmetle anıyor, ahirete intikal etmiş tüm basın emekçilerine de Allah'tan rahmet diliyorum. Çalışanlarına da sağlık ve başarı dileklerimi iletiyorum.”

AK Parti eski İlçe Başkanı ve Belediye Başkan adayı Abdurrahman Çardakoğlu ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda şu açıklamalarına yer verdi; “71 yıl önce, 1953 yılının 19 Mayısında yayın hayatına başlayan Pervasız Gazetesine nice yayın hayatları, kurucusu olan Gazeteci-Yazar Ahmet Şener amcamıza rahmetler diliyorum. Gazetemizin tüm çalışanlarına selamlarımı iletiyorum.”

Gelecek Partisi Akşehir İlçe Başkani Hüseyin Çiğ da yaptığı açıklamasında, “Bugüne kadar yaptığı haberlerle Akşehir ve çevresinde herkesin taktirini kazanmış doğru, tarafsız, ilkeli habercilik anlayışını benimsemiş olan Pervasız gazetesinin 71’inci yaşını kutluyor, yayın hayatında başarılar diliyorum” dedi.

MESE İletişim Danışmanlığı’ndan Mert Aybars, “Pervasız gazetesinin kuruluş yıl dönümünü kutlar, güzel haberlerle dolu daha nice mutlu yıllar dilerim” dedi.

Gazetemizin 71. kuruluş yıldönümünü gerek ziyaretleriyle, gerkese gönderdikleri çiçek ve mesajlarla kutlayan, gerekse de telefonla bizzat arayarak tebrik eden tüm Akşehirlilere ve okuyucularımıza yürekten teşekkür ederiz. Akşehir hepimizin ortak menfaatidir ve öyle de kalacaktır.

Editör: Pervasız Web