Daha önce anne babalara yönelik, “Gemisini Kurtaran Anne Baba” ve “Bebekler Mutlu Anne Babalar Mutlu” kitaplarını kaleme alan Soner Yatgın’ın bu kitabı yaşama dair öykülerden oluşuyor.

Soner Yatgın duygu ve düşüncelerini; “İlk iki kitabımda mesleki bilgilerimle anne babaların çocuklarını büyütme sürecine destek olmaya çalışmıştım. Bu sefer yazdığım öykülerle edebiyatseverlere ulaşmak istiyorum. O yüzden farklı bir heyecan içerisindeyim. Umarım okuyan herkes kendi halinden bir parça bulabilir.” dedi.

Kitabın tanıtım yazısından; Maddenin üç hali vardır; katı, sıvı, gaz... Peki ya insanın? Ayla hali, Rüstem hali, Funda hali, Erdem hali... Dünyadan gelmiş geçmiş ve dahi geçmekte olan her insan özge bir haldir. Peki ya senin halin nedir? Evvel halin nasıldı? Ahir halin nasıl olacak?

Bu kitapta bir kısım haller bulacaksın, belki kendi halini, belki bir sevdiğinin, kim bilir, belki de hiç sevmediğin birinin... Tanış onlarla; Güli'ye, "neden," diye sor. Nihat'a, "iyi ki," de, Ayla'ya "keşke." Sonra bak aynaya gör özge halini.