Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı’nın günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaparken “Kahraman şehitlerimiz ve gazilerimiz sizlere söz veriyoruz ki Çanakkaleler asla geçilmeyecektir. Gökkubbe’den ay yıldızlı al bayrak asla indirilmeyecek. Dünya döndükçe bu topraklar Türk Yurdu olarak kalmaya devam edecek.” sözleri katılımcılara duygulu anlar yaşattı.

Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı ve Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın çelenk sunmalarının ardından saygı atışı eşliğinde Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’mız okundu.

Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, günün anlam ve önemine dair konuşmasında, özetle şu ifadelere yer verdi:

“Bugün 18 Mart 1915. Aynı zamanda Çanakkale’nin Denizden Geçilemeyeceğini tüm Dünyaya haykıran Çanakkale Deniz Destanının da 109. Yıl dönümünü kutluyoruz. Çanakkale Tokat’ın 15’lisi, Çanakkale Seyit Onbaşı, Çanakkale Yahya Çavuş, Çanakkale 57. Alay, Çanakkale tüm Mehmetçikler bazı Türk Milletinin ruhu, Çanakkale Mustafa Kemal Atatürk’tür. Çanakkale azmin, cesaretin, fedakarlığın sayısız örneklerinin olduğu Türk Milletinin vatanının bölünmezliğine kastedildiği zaman nasıl bir bütün olarak topyekün mücadele ettiğinin en büyük göstergelerinden biridir. Çanakkale yiğit ve kahraman Mehmetçiklerin Gazi Mustafa Kemal Paşa önderliğinde yazdıkları gerçek bir destandır. Kahraman şehitlerimiz ve gazilerimiz sizlere söz veriyoruz ki Çanakkaleler asla geçilmeyecektir. Gökkubbe’den ay yıldızlı al bayrak asla indirilmeyecek. Dünya döndükçe bu topraklar Türk Yurdu olarak kalmaya devam edecek. Başta Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere tüm şehitlerimizi rahmet ve minnetle anıyorum, Kahraman Gazilerimizi şükranlarımı sunuyorum.” 

Konuşmanın ardından Kaymakam Mehmet Özel, Şehitlik Anı Defterini imzalayarak defterde şu ifadelere yer verdi; “Bize bu aziz vatanı emanet eden şehitlerimiz ve gazilerimize şükran borcumuzu ödemek, Vatanımızı, Milletimizi ve Bayrağımızı her durumda ve her koşulda savunmak için mücadele etmekten bir an bile geri durmayacağımıza, devletimizin bekası ve milletimizin varlığı için durmadan çalışacağımıza söz veriyoruz. Çanakkale Zaferi’nin 109. yıl dönümünü kutluyor, 18 Mart Şehitler Günü’nde bu toprakları bize emanet eden tüm şehitlerimizi ve Başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm kahramanlarımızı rahmetle ve şükranla anıyorum. Ruhları şad olsun.”

Kur’an-ı Kerim Tilaveti sonrasında şehitlerimiz, kabirleri başında edilen dualarla anıldı. Şehitlikteki programa; Kaymakam Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkanı Salih Akkaya, Cumhuriyet Başsavcısı Abdulhamit Durgut, Adli Yargı Komisyon Başkanı Burak Dinç, Belediye Başkan Adayları, siyasi parti temsilcileri, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve gazi yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Anma Programı ve Ödül Töreni

Şehit Zeynep Sağır Anadolu İmam Hatip Lisesi tarafından Akşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen Anma Programı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Okul öğrencilerinden Osman Tuğra Tanrıöver’in Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından, Okul Müdürü Metin Tunçer tarafından açılış konuşması yapıldı. Günün anlam ve önemini belirten konuşmasını tarih öğretmeni Murat Yalçın’ın yapmasının ardından Hasan Yıldız ‘Çanakkale Şehitlerine’ şiirini okudu. Okul öğrencilerince türküler eşliğinde hazırlanan Çanakkale Oratoryosu izlenildi.

Daha sonra, Akşehir İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından düzenlenen Çanakkale Şehitleri temalı yarışmalarda dereceye giren öğrenciler ödüllerini protokol tarafından aldı.

İlkokullar arasında düzenlenen Resim Yarışmasında; Cumhuriyet İlkokulu öğrencisi Ali Kerem Uludağ birinci, Tarık Buğra İlkokulu öğrencisi Efe Hasan Yılmaz ikinci ve Yıldırım Bayezid İlkokulu öğrencisi Celal Palacı üçüncü oldu.

Ortaokullar arasında düzenlenen Şiir Yarışmasında ilk 3’e giren öğrenciler; Atatürk Ortaokulu öğrencisi Esile Uza, 24 Ağustos Ortaokulu öğrencisi Mustafa Dinç ve Mualla Nigar Yamaç Ortaokulu öğrencisi Esra Yılmaz şeklinde sıralandı.

Liseler arası Kompozisyon Yazma Yarışmasında, Şehit Selçuk Özer Anadolu Lisesi öğrencisi Cansu Topal birinci olurken, Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Ümmügül Tuncel ikinci, Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi öğrencisi Aysu Kuşçu üçüncü oldu.

Program toplu hatıra fotoğrafı çekimi ile sona erdi.