Şiddete uğrayan Veteriner Hekim Ceren Eroğlu için dayanışma çağrısında bulunan Kars-Ardahan-Iğdır Veteriner Hekimler Odası Başkanı Ercan Ödül; veteriner hekimlerin, toplum için sağlıklı gıdanın kontrolünü yaparken baskıya, mobbinge uğraması, aşılamaya giderken tehdit edilmesi, üreticiye destek olurken güvende olmaması, yerel yönetimlerde sahipsiz hayvanlar için çalışırken linçe uğraması, kendi öz sermayesi ile kurduğu muayenehanesinde güvenli olmayan koşullarda çalışmak zorunda bırakılmasına dikkat çekti.

Veteriner hekimlerin “Sağlıkta Şiddet Yasası” dışında tutulmalarına anlam veremediklerini ifade eden Ödül, konuya ilişkin açıklamasında; “Günümüzde hayatın tüm alanlarında kadına, çocuğa, hayvana ve doğaya karşı uygulanan şiddet, sağlık alanında da artmış ve içinden çıkılmaz bir şiddet sarmalı haline gelmiştir. Veteriner hekimler de bu şiddetin en büyük mağdurlarından olmakta; mobbinge, tacize, linçe, şiddete uğramakta, darp edilmekte, hatta öldürülmektedirler. Veteriner hekimlerin, hangi alanda çalışırsa çalışsın aynı zamanda kamu hizmeti verdiği göz ardı edilmemelidir. Veteriner hekimler her şeye rağmen pandemide olduğu gibi depremde de gıda işletmelerinde, köylerde ve muayenehanelerindeki görevlerini aksatmadılar, hastalarını şifasız bırakmadılar. Buna karşın, tüm ısrarlarımıza rağmen veteriner hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamı dışında tutulmaktadırlar.” ifadelerine yer verdi.

VHO Başkanı Ödül; “Yaşatmayı ve şifa vermeyi ilke edinmiş bir meslek grubu olarak, sesimizi duyurmak için kritik noktalar ve durumlar hariç tüm çalışma alanlarımızda 21 Ağustos 2023 Pazartesi tarihinde 1 gün süreyle iş bırakacağımızı kamuoyunun bilgisine sunarız. Tüm vatandaşlarımızın anlayışını bekliyor ve esasen toplumun karşı karşıya olduğu riskleri gündeme getirecek olan bu iş bırakma kararımıza destek olmaya çağırıyoruz.” dedi.