Siber zorbalık; dijital platformlar, dijital ortamlar ve sosyal medya mecraları aracılığıyla bir kişinin, bir başka kişiyi kasıtlı ve düzenli olarak rahatsız etmesi, zarar verme amacını taşıyan eylemlerde bulunması, incitmesi ya da korkutması olarak tanımlanıyor. Sosyal medyada bir başkasının rahatsızlık verici görüntülerini yayımlamak, hakkında yalan ya da uydurma haberler yaratmak ve bunları yaymak, özel ya da mahrem bilgilerini sızdırmak, tehdit mesajları yollamak, hakarete varan ifadeler kullanmak, anonim hesaplardan taciz etmek, rahatsızlık vermek, hesaplarını ele geçirmek, bu hesaplardan uygunsuz yayınlar yapmak, ısrarla takip etmek ya da paylaşımlarına kasıtlı olarak sürekli olumsuz yorumlar yapmak siber zorbalık olarak sayılıyor. Son dönemde özellikle gençler arasında görülen ve hem ebeveynlerin hem de gençlerin dikkatli olması gereken bir durum haline gelen siber zorbalık, bazı durumlarda suç teşkil ediyor.

EGM Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı, başta SİBERAY projesi olmak üzere çeşitli kurum ve okullarda verdiği seminer ve eğitimlerin yanı sıra; afiş, billboard, broşür çalışmaları yoluyla bilgilendirme ve farkındalık faaliyetleri yürütüyor. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı’nın konuya ilişkin uyarılarını içeren açıklama, İçişleri Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden kamuoyu ile paylaşıldı. Yapılan açıklamada; siber zorbalık ile karşılaşıldığında, rahatsız eden kişiyle iletişime son verilmesi, hesapların korunaklı hale getirilerek erişimlerin kısıtlanması, ısrarla devam ediyorsa güvendiğiniz kişilere ya da aileye durumun anlatılması gerektiğinin altı çiziliyor.

Mücadele Yöntemleri

Siber zorbalığın görmezden gelinecek bir sorun olmadığı vurgulanan bilgilendirmelerde, siber zorbalıkla mücadele yöntemleri, 6 önemli adımda şöyle sıralanıyor:

*Tanımadığınız kişi ve kişilerden gelen arkadaşlık, takip ya da mesaj isteklerine cevap vermeyin.

*Siber zorbaya karşılık vermeyin ve misilleme yapmayın.

*Siber zorbayı ilgili sosyal medya platformuna şikayet edin ve engelleyin.

*Çocuklar; siber zorbalığa maruz kalırsanız, bu durumu ailenizle paylaşın.

*Mağduriyet yaşanılan durumlara ait delilleri saklayın.

*18 yaşından küçükseniz anne veya babanızla, 18 yaşından büyükseniz şahsen Cumhuriyet Savcılığına, Polise veya Jandarmaya başvurun.