Seyyid Mahmud Hayrani Derneği Yönetim Kurulu şu isimlerden oluştu; Emekli Polis Memuru Mahmut Akkaraman, Öğretmen Yusuf Özcan, Avukat Can Kamalı, İş İnsanı Esnaf Kadir Belek, Mevlüt Ürüncü, Öğretmen Hüseyin Çetin, Dr. Soner Yıldırım ve Saadet Partisi İstanbul Pendik eski İlçe Başkanı Mevlüt Özdemir’in oluşuyor.

Yönetim Kurulu Başkanı Emekli Polis Mahmut Akkaraman gazetemize şu açıklamalarda bulundu;

“Bu çerçevede başta Akşehir’in Yöneticileri, Siyasi partileri, STK’ları olmak üzere Türkiye’nin her yerine ulaşıp Seyyid Mahmud Hayrani’yi anlatacak ve gerekli her türlü bilgi alışverişi yaparak Akşehir’i daha fazla tanınan bir yer haline getirmek için çalışacağız. Bu konuda başta Akşehir’imizin güzel yürekli insanları olmak üzere herkesi yanımızda görmek istiyoruz. Türkiye’de En eski şecere olarak kabul edilen Selçuklu ve Osmanlı Padişahlarının mührü bulunan Seyyid Mahmud Hayrani’nin Şeceresi de Kurucumuz Yusuf Özcan’ın ailesinde bulunmaktadır. İnşallah bu tarihi belgeyi de yakın zamanda bir Seyyid Mahmud Hayrani kültür evi ve müzesi açabilirsek Akşehir’e kazandıracağız.” dedi.

DERNEĞİN AMACI

Seyyid Mahmud Hayrani kuruluş tüzüğünde Dünya da tanınmasına Anadolu’nun İslamlaşması sürecinde Anadolu’ya ilk gelen velilerden olmasına rağmen,  Mevlana ,Hacı Bektaş-ı Veli gibi alimlerle çağdaş olup;  Sarı Saltuk, Nasreddin Hoca gibi çağının alimlerinin hocası olduğu halde yeterince tanıtılamayan, Değeri yeterince bilinmeyen Seyyid Mahmud Hayrani’yi tanıtmak değerlerini fikirlerini yeni nesillere aktarmak, dini ve tasavvuf konularında eğitici öğretici faaliyetler yapmak, ayrıca ülkemizde ve balkanlarda bir çok seveni başta olmak üzere bu yüce değeri Akşehir in tanıtımı ve turizmi açısından değerlendirerek güzel Akşehir’imize hizmet etmektir.