18 Mart Çanakkale Zaferi’nin Yıl Dönümü ve Şehitler Günü Anma Programı, saat 09:30’da Akşehir Şehitliği’nde bulunan Atatürk büstüne çelenk sunulmasıyla başladı. Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel’e Vekaleten Ilgın Kaymakamı Aytekin Yılmaz, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı ve Belediye Başkanı Salih Akkaya’nın çelenk sunmalarının ardından saygı atışı eşliğinde Saygı Duruşunda bulunuldu ve İstiklal Marşı’mız okundu. Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, günün anlam ve önemine dair konuşmasında, özetle şu ifadelere yer verdi:

“Bugün, vatan ve millet uğruna canlarını feda eden şehitlerimizi andığımız ve 108 yıl önce Çanakkale’nin geçilemeyeceğini tüm dünyaya haykırdığımız 18 Mart Deniz Zaferi’nin yıl dönümünü kutladığımız önemli bir gündür.

Niyetleri, Çanakkale’yi geçerek İstanbul’u ele geçirmek olan İtilaf Devletleri; kuvvetlerinin üçte birini kaybedince denizden geçemeyeceklerini anlayıp geri çekilmek zorunda kaldılar ve sonrasında, karadan taarruz etmek için 15 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadası’na çıkartma yaptılar. Ancak hesap edemedikleri husus, Yarbay Mustafa Kemal’in son derece ileri görüşlü planlarıydı. 

Seyir halindeki gemilerin kaptanları, boğaz geçtiklerinde seyir defterine not düşerler. Ancak 108 yıldır, Kilitbahir’den Çanakkale Boğazı’na giren gemi kaptanları, Gelibolu açıklarında seyir defterine “Çanakkale Boğazı geçildi” yazmak yerine şu notu düşerler; “Çanakkale Şehitliği 2 km mesafeden selamlandı, gemi yoluna devam ediyor.”

Çanakkale Zaferi; Türk milletinin, vatanı söz konusu olduğunda neleri göze alabileceğinin göstergesidir. Gazi Mustafa Kemal ve silah arkadaşlarının önderliğinde 7’den 70’e Anadolu insanı, bu zaferden aldığı güçle Kurtuluş Savaşı’nı vermiş, düşman bu topraklardan atılmış ve Türkiye Cumhuriyeti Devleti kurulmuştur. Bizler; ülkemizin birliğine göz diken düşmanlar ve terör örgütlerine karşı, geçmişte olduğu gibi bugün de görevimizin başındayız. Söz veriyoruz ki; Çanakkaleler sonsuza dek geçilmeyecek. Gök kubbeden Ay Yıldızlı Albayrak asla inmeyecek. Dünya var oldukça bu topraklar Türk yurdu olarak kalmaya devam edecek.

Başta Ulu Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları olmak üzere; vatanı için can vermiş tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal etmiş gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi minnetle anıyoruz.”

Konuşmanın ardından Kaymakam Aytekin Yılmaz, Şehitlik Anı Defterini imzaladı. Kur’an-ı Kerim Tilaveti sonrasında şehitlerimiz, kabirleri başında edilen dualarla anıldı. Şehitlikteki programa; ilçe protokolünün yanı sıra Adli Yargı Komisyon Başkanı Burak Dinç, kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum örgütlerinin temsilcileri, şehit aileleri, gaziler ve gazi yakınları ile vatandaşlar katıldı.

Anma Programı ve Ödül Töreni

Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi tarafından Akşehir Kültür Merkezi’nde düzenlenen Anma Programı, Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başladı. Kur’an-ı Kerim Tilavetinin ardından, okullarda düzenlenen 18 Mart konulu yarışmalarda dereceye giren öğrenciler için düzenlenen Ödül Törenine geçildi.

İlkokullar arasında düzenlenen Resim Yapma Yarışmasında; Doğrugöz Şehit Turgut Makascı İlkokulu öğrencisi Süleyman Aynacı birinci, Akşehir Bilim ve Sanat Eğitim Merkezi öğrencisi Zeynep Kocabıyık ikinci, yine Akşehir BİLSEM öğrencisi Emel Argunhan üçüncü oldu.

Ortaokullar arasında düzenlenen Şiir Yazma Yarışmasında ilk 3’e giren öğrenciler; Atatürk Ortaokulu öğrencisi Efsa Baykal, Engilli Hasan Doğan Ortaokulu öğrencisi Sude Naz Başeğmez ve Şehit Zeynep Sağır İmam Hatip Ortaokulu öğrencisi Buğrahan Yıldızhan şeklinde sıralandı.

Liseler arası Kompozisyon Yazma Yarışmasında, Hacı Sıddıka Baysal Fen Lisesi öğrencisi Azra Ceren Bozgöz birinci olurken, Tarık Buğra Sosyal Bilimler Lisesi öğrencisi Nazlı Gül Esgin ikinci, Şehit İsmail Cem Yakınlar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencisi Sabriye Umutlu üçüncü oldu.

Okul Müdürü Mahmut Yaman’ın günün anlam ve önemini belirten konuşması ve Çanakkale Zaferi ile ilgili video gösterimi sonrasında; Akşehir Fen Lisesi müzik grubu tarafından türküler ve marşlar seslendirildi. Okul öğretmenleri ve öğrencileri tarafından hazırlanan “Çanakkale Geçilmez” adlı oratoryonun sahnelenmesinin ardından, yine müzik grubu tarafından seslendirilen Çanakkale türküleri eşliğinde şiirler okundu. Program, toplu fotoğraf çekimiyle sona erdi.

Şehitler Günü Yemek İkramı

Anma Programı sonrasında, Akşehir Kaymakamlığı ve Akşehir Belediyesi tarafından düzenlenen yemeğe; şehit aileleri, gaziler ve gazi yakınları ile Akşehir Şehit Aileleri ve Gaziler Derneği (AKŞAD) Başkanı İsmail İnce katıldı. Belediye Başkanı Salih Akkaya, yemekte yaptığı konuşmada 18 Mart Çanakkale Zaferi’nin 108. Yıl Dönümünü kutlarken; “Tüm şehitlerimizi ve aramızdan ayrılan gazilerimizi rahmetle, hayatta olan gazilerimizi de minnetle anıyoruz.” dedi. 

Haberin Foto Galerisi İçin Tıklayın