Resmi Törene; Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Milletvekili Orhan Erdem, Konya 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Önder Şensöz, Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş, Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel, Garnizon Komutanı Albay Tolga Yuvalı, Belediye Başkanı Salih Akkaya, bazı çevre ilçelerin belediye başkanları ve siyasi parti temsilcileri ile Akşehir’de faaliyet gösteren kamu kurum ve kuruluşlarının, sivil toplum kuruluşlarının ve siyasi partilerin temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

Türk Silahlı Kuvvetleri adına Konya 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Önder Şensöz, Konya Valiliği adına Vali Vahdettin Özkan ve Konya Büyükşehir Belediyesi adına Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş tarafından Atatürk Anıtı’na çelen sunulmasıyla başladı. Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı’mızın okunmasının ardından 1854 Akşehir Belediye Spor Kulübü Halk Oyunları ekibi ile Akşehir Belediyesi Mehter Takımı birer gösteri sundular.

Başkan Akkaya yaptığı konuşmada, kutlama programında yer alan etkinlikleri hatırlatırken Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Uzbaş konuşmasında, Seyyid Mahmut Hayrani ve Nasreddin Hoca’nın diyarı olarak tanımladığı Akşehir’in Onur Günü’nü kutladı. Daha sonra söz alan Milletvekili Orhan Erdem ve Vali Özkan da günün anlam ve önemine değindikleri konuşmalarında Akşehir’in milli mücadeledeki rolünü vurguladılar. Protokol konuşmaları devam ederken Akşehir semaları, muharip uçak geçişiyle renklendi.

Akşehir Kaymakamı Mehmet Özel ve Belediye Başkanı Salih Akkaya; Konya Valisi Vahdettin Özkan, Konya Milletvekili Orhan Erdem, Konya 3. Ana Jet Üs ve Garnizon Komutanı Tuğgeneral Önder Şensöz ve Konya Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Mustafa Uzbaş’a katılımlarından dolayı birer plaket takdim ettiler. Program, Akşehir İlçe Müftülüğü Şube Müdürü Birol İnan tarafından yapılan dua ile sona erdi.

Törenin ardından Mehteran Takımı ve süvariler eşliğinde Cumhuriyet Meydanı’ndan başlayan “Akşehir üzerinden Afyonkarahisar’a temsili yürüyüş” Batı Cephesi Karargahı Müzesi’ne ulaşırken protokol üyeleri ve katılımcılar, müzeyi ziyaret ederek Müze Müdürü Sevcan Çavdar’dan bilgi aldılar.