Milli Eğitim Bakanlığı’nın resmi internet sitesinden kamuoyu ile paylaşılan açıklamaya göre; Resmi Gazetenin mükerrer sayısında yayımlanan 2023 Yılı Yatırım Programı’nın Kabulü ve Uygulanmasına Dair Cumhurbaşkanı Kararı’nda da yer alan proje ile Ortaöğretim, Din Öğretimi, Mesleki ve Teknik Eğitim, Özel Eğitim ve Rehberlik Hizmetleri Genel Müdürlüklerine bağlı okul ve kurumların ortaöğretim kademelerindeki dezavantajlı alanların desteklenerek eğitimin her kademesinde niteliğin artırılması amaçlanıyor.

Paylaşılan bilgiye göre, proje; “fiziksel şartları iyileştirme”, “yönetici, öğretmen ve veli eğitimleri”, “akademik başarı desteği”, “sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler" olmak üzere 4 ana başlık üzerinden yürüyecek. Fiziksel şartların iyileştirilmesi kapsamından onarım ve donatım ihtiyacı olan her okul yararlanacak. Bu çerçevede; okulların tüm ortamlarının temizlik ve hijyen kurallarına uygun ve aynı zamanda tasarrufla, çevre bilinciyle yeniden dizayn edilmesi, öğretmenler odası standartlarının dizayn edilmesi, öğrenci pansiyonlarındaki yaşam alanlarının iyileştirilmesi, okulların genel fiziki çehresinin güzelleştirilmesi, fizik, kimya, biyoloji ve bilişim teknolojileri laboratuvarlarının güçlendirilmesi yer alıyor.

Yönetici ve öğretmen eğitimleri; Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğü, Personel Genel Müdürlüğü ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile işbirliği içerisinde yürütülecek. Aile Okulu Projesi ile ilişkili şekilde ilerleyecek olan projede, akademik başarı desteği ve temel becerileri geliştirmeye önem verilecek.

Proje kapsamında, öğrencilerin hayatları boyunca ihtiyaç duyacakları becerileri kazandırmaya ve akademik başarılarını artırmaya yönelik destek mekanizmaları oluşturulacak, akademik başarıyı artırmak için öğrencilere materyal ve kitap desteği verilecek. Bunun yanında temel beceri eğitiminde desteğe ihtiyacı olan öğrenciler de uygun materyal, kitap ve kurslarla desteklenecek. Öğrenim süreçleri içinde öğrencilerin, sosyal duygusal becerilerinin yanında üst düzey düşünme becerilerinin geliştirilmesine hizmet edecek merkezi ve mahalli faaliyetler gerçekleştirilecek.