Prof. Dr. Steinbach’ın bugüne kadar Selçuklu Devleti araştırmaları ve Çanakkale Savaşı araştırmaları yapmış Türk dünyası tarihi ile oldukça alakalı bir bilim insanı olduğu öğrenilirken, daha önce araştırmalar için Gelibolu'da da uzunca süre kalarak araştırmalar yapan Prof. Dr. Steinbach’ın Nasreddin Hoca hayranı olarak Akşehir ve Nasreddin Hoca hakkında da çeşitli perspektiflerde çalışma yapacağı bildirildi. Prof. Dr. Steinbach’ın araştırması kapsamında Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi ile ortaklık kurduğu, bundan sonra çalışmaları iki üniversitenin birlikte yürüteceği öğrenildi.

Akşehir’e gelen akademisyenler, Selçuk Üniversitesi Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezi Müdürü Dr. Öğretim Üyesi Kadir Öztaş, Müdür Yardımcıları Öğretim Görevlisi Soykan Uysal, Öğretim Görevlisi Tahsin Yüksel ve belediye görevlileri eşliğinde araştırmalarına başladılar.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya, Almanya’dan gelen akademisyenler için Akşehir’deki Nasreddin Hoca ile ilgili derneklerin temsilcileri ve basın mensupları için bir tanışma toplantısı düzenledi. Toplantıda akademisyenler yapacakları çalışma hakkında katılımcılara bilgi verdi.

Almanya’dan gelen akademisyenler, Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’yı da makamında ziyaret ettiler. Başkan Akkaya misafirlerine Akşehir tarihi, kültürü ve değerleri hakkında bilgiler verdi. Akşehir Belediyesi olarak Nasreddin Hoca Bellek Merkezi’ni açtıklarını belirten Başkan Akkaya “Bellek Merkezimizde; değerli hocam ve sizler gibi bundan sonra şehrimize gelen Nasreddin Hoca ile ilgili araştırma yapmak isteyenler, orada istedikleri dokümanları bulabilecektir. Dijital ve basılı yayınların bulunacağı bu mekân diğer bir adıyla Nasreddin Hoca Kütüphanesi’ni otantik bir binada araştırma yapacaklar için açacağız. Bellek merkezimizin son hazırlıkları yapılmaktadır. Tabi burada sizlerle tanışmamıza, sizi burada misafir etmemizi sağlayan Nasreddin Hocamızı da ben rahmetle ve minnetle anıyorum. Gerçekten ortak konumuz olduğu için Nasreddin Hoca’yla ilgili bu akademik çalışmadan dolayı bizler mutluluk duyuyoruz. Hocamız Antarktika, Japonya ve Türki cumhuriyetlerde de bahsedilen bir figürdür. Bu anlamda onun daha çok mesajlarının anlaşılması, tanınması ve bu vesileyle de Akşehir’imizin tanınması, torunları olarak bizim için kıvanç vesilesidir.  Ben tekrar bu anlamda geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Bizler her zaman, bu tür araştırma, geliştirme, yayın hazırlama anlamında üzerimize düşen neyse yardımcı olmak için elimizden gelen desteği seferber edeceğiz” diye konuştu.

Prof. Dr. Matthias Steinbach’da Akşehir’e hayran kaldığını belirterek “Hangi açıdan bakarsam bakayım Akşehir’in bu sahip olduğu potansiyel, Nasreddin Hoca’yı tek bir binaya kapatıp onu orada unutma değil de aktif olarak her yerde Nasreddin Hoca’yı kullanmak ve Akşehir’in diğer tüm özelliklerinden inanılmaz etkilendim. Çok muazzam bir şehriniz var. Ayrıca mükemmel misafirperverliğiniz var, bunun içinde ayrıca teşekkür ederim” dedi.

Nasreddin Hoca Çok Şanslı

Prof. Dr. Matthias Steinbach’ın Almanca yaptığı konuşmaları doktora öğrencisi Nevin Vanella Türkçeye çevirdi. Doktora Öğrencisi Nevin Vanella’da Akşehir’le ilgili yaptığı yorumda “Nasreddin Hoca tevekkeli Akşehir’e gelip burada yaşamamış. Sizler gibi sadık torunları olduğunu hissetmiş sanki. Başka hiçbir yerde onun bu kadar yüceltileceğini, onun anısına bu kadar sadık kalacağını canlandıramıyorum. Çünkü Türkiye’de bu şekilde çok potansiyel kültürel mirasa sahip yerlere gittim. Hiçbir yerde Nasreddin Hoca’nın Akşehir’de sahip çıkıldığı gibi bir kültür mirasına sadık kalındığını görmedim. Coşkunuz her sabah devam ediyor, gece yatıyorsunuz ertesi sabah yine bu coşku devam ediyor, benim gözlemlediğim ve bana geçen bu oldu.  Bu müthiş bir sadakat ve çok şanslı Nasreddin Hoca. İyi ki burada durmuş, burada yaşamış tatlı eşeğiyle” dedi.

Başkan Akkaya; belediyedeki ziyaretin ardından tamamlanma aşamasına gelen Nasreddin Hoca Bellek Merkezi’ne misafirleri ile birlikte geçerek merkez hakkında akademisyenlere bilgiler verdi.

Almanya Braunschweigh Teknik Üniversitesi Tarih Enstitüsü Tarih ve Didaktik Bölüm Başkanı Prof. Dr. Matthias Steinbach, Nasreddin Hoca Bellek Merkezi’nde yaptığı açıklamada “Bizim burada bulunma amacımız naçizane bizimde küçük bir Nasreddin Hocamızın olduğu bir şehirden geliyoruz, Braunschweig’ tan geliyoruz. Hocaların hocası, büyük Nasreddin Hoca’yı ziyaret etmek için bizzat kendi şehri Akşehir’e geldik. Misafirperverliğiniz ve davetiniz için teşekkür ediyoruz. Bundan sonra ki tüm dileğimiz; Braunschweig Üniversitesi olarak, Selçuk Üniversitesi olarak, yine bizim yaşadığımız Aşağı Saksonya ve Akşehir bölgesi olarak bütün iş birliğimizi, arkadaşlığımızı ve dostane ilişkilerimizi sürdürebilmektir” dedi.

Akşehir Belediye Başkanı Salih Akkaya’da “Değerli misafirlerimizin Almanya’da kendi bulundukları şehirdeki Nasreddin Hoca’ya benzer karakter Till Eulenspiegel ‘in hikâyelerinin Akşehir’e getirilmesi, Nasreddin Hoca’mızın fıkralarının da oraya götürülmesi, orada eserlerinin okutulması açısından bir kazanım olacaktır diye düşünüyorum. Oradaki karakter Nasreddin Hoca’mızdan yüz yıl sonra yaşamış, demek ki Hocamızın değerleri, Hocamızın fıkraları Almanya’daki Till Eulenspiegel üzerinde de etkisi vuku bulmuş, buda bizim Nasreddin Hoca’mızın evrenselliği anlamında bize ayrı bir kıvanç konusu oldu. Bundan sonra inşallah bu bilim heyeti ile beraber Akşehir’de hep beraber çalışmalar yürüteceğiz. Şu anda içinde bulunduğumuz Nasreddin Hoca Bellek Merkezi’mizin amacı Nasreddin Hoca’yla ilgili araştırma yapmak isteyen yurt içinden, yurt dışından gelen tüm insanların faydalanabileceği bir merkez olarak hizmet vermektir. İnşallah en kısa zamanda burayı hayata geçirmeyi hedefliyoruz. Ben şimdiden bu işbirliğimizin hayırlı olmasını diliyor, Selçuk Üniversitemize ve üniversitemizin bünyesindeki Nasreddin Hoca Uygulama ve Araştırma Merkezimize de teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Nasreddin Hoca Bellek Merkezi ziyareti sonunda Prof. Dr. Matthias Steinbach, Nasreddin Hoca ve Almanya’nın Nasreddin Hoca benzeri figürü Till Eulenspiegel ile ilgili Almanca kitapları bellek merkezi arşivine armağan etti.