Tarım ve Orman Bakanlığı’nın resmi internet sitesinde yer verilen duyuruya göre; Patates Siğili Görülen Alanlar ile Güvenlik Kuşağında Uygulanacak Desteğe İlişkin Tebliğ, Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre söz konusu destekten, üretim sezonuna ait ürün ve parsel bilgileri ÇKS’ye kayıtlı olan çiftçiler faydalanabilecekler.

Patates siğili görülen alanlar ile patates siğili için oluşturulan güvenlik kuşağındaki alanlarda, karantina önlemi olarak alternatif ürün yetiştirilmesi veya buraların nadasa bırakılması durumunda ÇKS’ye dahil çiftçilere, 2022 yılı üretim sezonu alternatif uygulamaları için dekar başına 125 lira destekleme ödemesi yapılacak. Destekleme ödeme planı, bu yıldan itibaren ekim ve dikim ile nadas uygulaması, aynı alana 3 yılda bir ödeme yapılması esas alınarak Bakanlık tarafından belirlenecek. 3 yılı kapsayacak ödeme bu yıl gerçekleştirilecek.

21 Kasım’a Kadar Başvurulması Gerekiyor

Söz konusu desteklemeden yararlanmak isteyen çiftçiler, 21 Kasım 2022 tarihine kadar ÇKS kayıtlarını yaptırdıkları il veya ilçe müdürlüklerine başvuruda bulunacaklar. Başvuruların yılı ve dönemi içinde yapılması gerekiyor.

Destekleme ödemelerinin denetimini sağlayacak tedbirleri alma yetkisi Bakanlığa verilirken, ilgili birimler de kendilerine ibraz edilen belgelerin kontrolünden ve hazırladıkları belgelerden sorumlu olacaklar. Destekleme ödemeleri için gerekli finansman, bütçenin ilgili harcama kaleminden tahsis edilerek karşılanacak.